Anasayfa » Ürün » 142 yıllık geleneksel ustalık: Kurukahveci Mehmet Efendi…

142 yıllık geleneksel ustalık: Kurukahveci Mehmet Efendi…

Bol köpüklü nefis Türk kahvesiyle 142 yıldır geleneksel ustalığını damaklarda konuşturan Kurukahveci Mehmet Efendi, bugün 35’i aşkın ülkede milyonlarca kahve severi Türk kahvesiyle buluşturuyor.

Kahve severlere her bir yudumunda ayrı bir keyif yaşatan vazgeçilmez bir tutkudur, Türk Kahvesi.  Türklerin dünyaya armağan ettiği en nadide tatlardan biridir belki de. Dünya çapında Türk kahvesi denince ilk akla gelen marka ise, hiç şüphesiz Kurukahveci Mehmet Efendi’dir. 1871 yılından bu yana, kahve üretimine bir sanat gibi yaklaşan ve bu zanaatı beraberindeki ustalık, bilgi, tecrübe ve inceliklerle babadan oğula, ustadan çırağa başarıyla aktaran Türk kahvesinin en büyük temsilcisi, kalitesi hiç değişmeyen, bol köpüklü nefis Türk kahvesiyle, genç, yaşlı herkese vazgeçilmez bir keyif sunuyor.

HİKAYESİ,  BAHARAT VE ÇİĞ KAHVE DÜKKANINDA BAŞLIYOR

Kurukahveci Mehmet Efendi’nin 142 yıllık başarı hikayesi ilk babasının baharat ve çiğ kahve satan dükkânında çalışmasıyla başlar. Mehmet Efendi, 1871 yılında işin başına geçer, o zamana kadar çiğ çekirdek olarak sattıkları kahveyi, “kavrulmuş”, “öğütülmüş” ve “paketlenmiş” olarak İstanbulluların damak zevklerine sunar. İstanbul Tahmis Sokak’ta taze kavrulmuş, mis gibi kahvenin kokusu tüm hoşluğuyla çevreye yayılır… Ve Mehmet Efendi’nin namı kısa sürede “Kuru kahveci Mehmet Efendi” olarak yayılır.  1931 yılındaki vefatının ardından, oğulları Hasan Selahattin, Hulusi ve Ahmet Rıza Beyler baba mesleğini sürdürür. Aile 1934 yılında “Kurukahveci” soyadını alır.

BİR TÜRK KAHVESİ DÜNYAYA AÇILIYOR

Mehmet Efendi’nin büyük oğlu Hasan Selahattin, (1897-1944) Türklerin dünyaya armağan ettiği Türk kahvesini ve kahve kültürünü dünyaya da tanıtmak için ilk adımı atar. Toplu üretimler ise Hulusi Bey (1904-1934) zamanında dönemin gelişen teknolojisinden yararlanarak başlatılır. Kendisi ayrıca; İstanbul Tahmis Sokaktaki dükkânın yerine, dönemin ünlü mimarı Zühtü Başar’a, günümüzde de kullanılan “art deco” tarzındaki yeni ve modern binayı inşa ettirir. Ardından, İstiklal Caddesi’ndeki yeni şube hizmete girer.

Hulusi Bey’den sonra yönetimi yurt dışında eğitim gören en küçük kardeşi Ahmet Rıza Kurukahveci devralır. (1912-1985) Firmanın çağdaşlaşması adına en önemli adımlar onun zamanında atılır. 80 yıldır insanların zihninde yer eden, değerinden hiçbir şey kaybetmeden günümüzde de kullanılan logo hazırlatılır. Kurukahveci Mehmet Efendi tarihinde yurt dışından getirtilen otomobillerle İstanbul dışına hizmet veren perakende dağıtım ağı; oğulların, dede ve babalarının “yenilikçilik” geleneğini sahiplendiğinin bir göstergesi olmuştur.

KOLTUĞA DÖRDÜNCÜ KUŞAK TORUNLAR GEÇER

Ahmet Rıza Bey’in vefatından sonra koltuğu üçüncü ve dördüncü kuşaktan torunları markanın yönetimini devralır. Mehmet Efendi’nin kahve öğüttüğü dibeklerin bir asır sonra geliştirilmesiyle ortaya çıkan yeni kahve makineleri, Kurukahveci Mehmet Efendi’yi, sürekli büyüyen ve milyonlarca kahve severi Türk kahvesiyle buluşturan bir marka haline getirir.

Bugün Türkiye, Amerika, Rusya, Fransa ve Yeni Zelanda başta olmak üzere dünyada 35’i aşkın ülkeye Türk kahvesi ihracatı yapan şirket; geleneksel üretimin modern teknolojiyle, tecrübenin ise inovasyon ve kaliteyle birleştiği, 142 yıllık başarı hikâyesini devam ettiriyor. Kurukahveci Mehmet Efendi, hızla geçen zamanda hayatı yaşanmaya değer kılan anların tadına varmak isteyenler için hazırladığı, kalitesi hiç değişmeyen, bol köpüklü nefis Türk kahvesiyle vazgeçilmez bir keyif sunuyor. Mutluluk, muhabbet, paylaşım, samimiyet ve 142 yıllık hatırla…

GELENEKSEL USTALIK  

Kahve üretiminde, çiğ çekirdeği satın almadan harmanlamaya, kavurmadan öğütmeye ve paketlemeye kadar her aşama; ayrı bir ustalık, bilgi, tecrübe, birikim ve incelik ister. En iyi kalitede kahve çekirdeklerini seçebilmek için mükemmeliyetçilik; dengeli bir harmanlayabilmek için sabır; doğru öğütme için titizlik gerekir. Uzun yılların tecrübesiyle ulaşılan çok özel formüller nesilden nesile aktarılır.

Kurukahveci Mehmet Efendi’nin başta Türk kahvesi olmak üzere, espresso ve filtre kahve çeşitleri, özenle seçilen yüksek kalitede Arabica türü çekirdeklerden üretilir. Çekirdeğin yöreye özgü aromasını ortaya çıkarmak için, özel tasarım kavurma makineleri kullanılır. Bu makinelerde yapılan işlem sırasında kahvenin kalitesi ve performansı en üst seviyeye çıkar, böylece en ideal harman ve arama profili oluşturulur. Geleneksel ustalık ve titizlikle, ileri teknoloji kullanılarak öğütülen ve paketlenen kahveler, özel ambalajları sayesinde aroma ve tazeliğini iki yıl boyunca korur.

KALİTELİ VE NEFİS TÜRK KAHVESİNİN SİMGESİ

Kurukahveci Mehmet Efendi markası, tüketiciler için “kaliteli ve nefis Türk kahvesi” ni sembolize ediyor. “Tüm kahve severleri ürettiği nefis Türk kahvesi ile buluşturmak ve kaliteden ödün vermeden tüm dünyada geniş kitlelere Türk kahvesini tanıtmak” misyonuyla yoluna devam eden şirket; üretim sürecinde geliştirdiği özel teknoloji ve metotlar, kalite için yaptığı yatırım ve araştırmalarla, Türk kahvesinin farkını ve üstünlüğünü ortaya koyuyor.

İnceleyin

Lokmanızı nasıl alırdınız?

Son dönemde sürekli artan lokmacılar olmak üzere satışı hızlı, talebi çok olan fast food noktalarının ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz