Anasayfa » Etkinlik » 3. Uluslararası Adana Lezzet Festivali İstanbul’da tanıtıldı

3. Uluslararası Adana Lezzet Festivali İstanbul’da tanıtıldı

Spread the love

Haber: Hatice Ünal Bilen

Uluslararası Lezzet Festivali’nin üçüncüsü için gün sayan Adana, Büyükşehir Belediye Başkanı ve Vali’nin ev sahipliğinde gastronomi dünyasından STK temsilcileri, kanaat önderleri, şefler ve basın mensuplarını İstanbul Feriye’de ağırladı.

 Bu yıl 4 – 6 Ekim tarihlerinde “Büyük Akdeniz Şöleni” temasıyla Adana mutfağını Akdeniz ülkeleri ile buluşturacak 3. Uluslararası Adana Lezzet Festivali basın toplantısı Adana Valisi Mahmut Demirtaş ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın katılımıyla 17 Eylül Salı günü Feriye’de yapıldı. Gastronomi dünyasından STK temsilcileri, kanaat önderleri ve basın mensuplarının katılımıyla gerçekleşen toplantıda festivalle ilgili detaylar paylaşılırken misafirlere ikram edilen Adana mutfağından ciğer, sıkma, börek, Cukurova’ya özgü reçel, bal ve peynirler büyük beğeni topladı.

Zeynep Kakınç: “Festivale gönüllü destek veriyoruz”

Adana Lezzet Festivali’nin tanıtım toplantısının açılış konuşmasını yapan Mutfak Dostları Derneği Başkanı Zeynep Kakınç, “Amacımız, Adana ve dünya ülkeleri arasında bir dostluk ve lezzet köprüsü kurmak. Biz de Mutfak Dostları Derneği olarak festivale gönüllü destek veriyoruz. Ülkemizin dünya gastronomisine katkıda bulunan bu girişimlerin artmasını temenni ediyoruz” dedi.

Zeydan Karalar: “UNESCO’ya ön başvurumuz kabul edildi, nihai kabulünde festival önemli rol oynayacak”

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar yaptığı konuşmada, “Adana ile ilgili ne zaman güzel bir şey olsa heyecanlanırım. Buraya sizleri lezzetin, sanatın, tarihin, dünyanın en güzel havasının ve en sıcak insanlarının kentine davet etmek için geldik. Adana Lezzet Festivali’ne 3 yıl önce başladık. 500-600 çeşit yemeğin olduğu bir şehrin bir festivalinin olmayışının ve UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na başvuru yapılmamasının büyük bir eksiklik olduğunu biliyorduk. Nihayetinde ön başvurumuzu yaptık ve kabul edildi. Nihai kabulünde festivalimizin önemli bir rolü olacağını düşünüyoruz.” dedi.

“Geçen yıl 200 bin kişiyi ağırladık, bu yıl sayının katlanarak artacağı inancındayız”

Adana lezzetlerinin bir hastalık olduğunu belirterek sözlerine devam eden Karalar, şöyle devam etti: “Adana uzun süreden beri kebabıyla anılırdı. Bunun böyle olmadığını festivalle birlikte misafirlerimiz eminiz daha iyi anlayacaklar. Geçtiğimiz yılki festivalde 200 bin kişiyi ağırladık. Bu yıl sayının katlanarak artacağı inancındayız”.

Mahmut Demirtaş: “Değerlerimizi yozlastırmadan geleceğe aktarmak önemli”

Türkiye’de ve dünyada geleneksel mutfakların ön plana çıkmaya başladığını ifade eden Adana Valisi Mahmut Demirtaş ise, günümüzde gastronomi potansiyelinin yükseltilmesinin ve değerlerin yozlaştırmadan geleceğe aktarılmasının önemine işaret ederek, “Bizler de yerel değerlerimizi geleceğe taşımak için yola çıktık. Bu festivalle şehrimizin yerel mutfak kültürünü en iyi şekilde tanıtacağımızı düşünüyoruz” dedi.

‘Büyük Akdeniz Şöleni’ sloganı ile Adana’nın zengin yemek kültürü ve geleneksel tatlarını Türkiye ve dünyaya  tanıtacaklarını anlatan Demirtaş, bu yılki festival içeriğine ilişkin bu bilgileri aktardı: “Merkez Park Festival alanında yerel ve uluslararası şeflerin gastro şovlarının yani sıra çeşitli paneller ve atölyeler yapacağız. Antep ve Hatay mutfaklarını da konuk şehir olarak sunacağız. Bu yılki festival sloganına uygun olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, İtalya, Malta, Lübnan ve Fas’tan konuklarımız olacak. Ayrıca Fransa, İspanya, Yunanistan ve Arnavutluk’ta da şefler katılacak. Akdeniz havzası dışında Güney Kore ve Endonezya’dan da misafirlerimiz olacak. Uzakdoğu’dan Akdeniz’e bir lezzet şöleni havasında bir festival organize ettik. Konuklarımıza narenciye, zeytin, yer fıstığı ve pamuk hasadı da yaptıracağız”.

Festival için marka sürecinin başladığını belirterek sözlerini tamamlayan Demirtaş, “İnanıyorum ki bu sürecin sonunda Adana Lezzet Festivali, festivaller arasında hak ettiği yeri kazanacaktır. Adana gastronomi turizmi potansiyelinin daha üst seviyelere çıkması bizim için çok önemli” dedi.

İnceleyin

Ulaştırma Bakanı otelcilerle telekonferansta buluştu… İşte detaylar…

Spread the loveUlaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye Otelciler Birliği yönetimi ile bir araya ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz