Anasayfa » Marka » 40 yıllık sektör tarihçesi, 100 ayrı ülke, 2500 su parkı projesi: Polin

40 yıllık sektör tarihçesi, 100 ayrı ülke, 2500 su parkı projesi: Polin

Röportaj: Hatice Ünal Bilen

1976 yılında başlattığı üretim faaliyetlerini bugün su kaydırakları ve su parkları tasarım, üretim, mühendislik ve montajında A’dan Z’ye hizmetleriyle devam ettiren Polin, 105 ülkede 3000 referansı ile dünyanın lider su kaydırakları tedarikçileri arasında geliyor. 40 yıllık sektör tarihçesi, 100 ayrı ülkede 2500 su parkı projesine imza atmalarının benzersiz bir işletme teknolojik uzmanlık getirdiğini belirten PolinWaterparks Pazarlama ve Kurumsal İletişim Direktörü Şöhret Pakiş ile Polin’i ve sektöre dönük yatırımlarını konuştuk.

Şöhret Hanım, PolinWaterparks’ı üretim kapasitesi ve ürün portföyüyle tanıtır mısınız? Otellere, turistik işletmelere ve eğlence merkezlerine hangi ürün gruplarınızla hizmet veriyorsunuz?

1976 yılında İstanbul’da kurulan Polin, bugün su kaydırakları ve su parkları tasarım, üretim, mühendislik ve montajında A’dan Z’ye hizmet sunan bir su parkı tedarikçisidir. Bugün global arenada pazar lideridir. 105 ülkede kendi markasıyla 3000 su parkı projesi gerçekleştiren firmamız, “Daima Yenilikçi”, “Dünya Çapında Üstün Kalite” ve “Teknoloji Liderliği” vizyonuyla global su parkı sektöründe birçok yeniliğe imza atmıştır. Bugün birçok ülkenin, hatta kıtanın en büyük ve ödüllü su parklarında Polin imzası bulunuyor. Bu;  yani yüzde 100 kendi içimizde ürettiğimiz bir değerin,  kendi fikrimiz, kendi tasarımımız, kendi mühendisliğimiz ve işgücümüz ile tüm dünyada ülkemizden çıkan bir marka olarak bir numaraya yerleşmesi bizleri gururlandırıyor.

“Su kaydırağı üreticileri arasında globalde en yüksek üretim kapasitesine sahip firmayız”

Polin bugün 470 kişilik ekibiyle, 35,000 m²’lik dünyanın en büyük su kaydırağı üretim tesisi olan fabrikasında tüm üretimini üstün kalite anlayışıyla Türkiye’de gerçekleştirmekte. Su kaydırağı üreticileri arasında globalde en yüksek üretim kapasitesine sahip firmayız. Sadece su kaydırakları tasarımında değil, su kaydırağı üretim teknolojilerinde sunduğumuz yeniliklerle de sektörde adımızı “teknoloji lideri” olarak koruyoruz. Örneğin, su kaydıraklarındaki üretim teknolojisini global olarak değiştirdik. Polin 2006 yılından bu yana kaydıraklarını iki tarafı parlak yüzeyli ve pürüzsüz, daha mukavim ama daha hafif, görselliği mükemmel ürün elde etme gibi önemli avantajları olan RTM (Resin Transfer Molding) kapalı kalıp kompozit üretim teknolojisiyle üretmeye başladı. Bu teknoloji kaydırak üretiminde en ileri noktadır. Polin böylece, bu üretim tekniğini kullanarak üretim yapan ilk ve tek su kaydırağı üreticisi olmuştur. Bugün bu teknolojiyle tüm ürün gamını sunan Polin sektör liderliğini sürdürmektedir. Polin kaydıraklarında bu teknolojiyi desen, ışık, ses efektleriyle de zenginleştirip daha heyecanlı bir kullanıcı deneyimi sunuyor.

Ayrıca bu teknoloji liderliğimizi su kaydıraklarını bir sanat objesine dönüştürerek perçinledik. Gerçek ahşap görüntüsündeki yeni su kaydırakları, grafiti, metalik efektli kaydıraklar sektörümüzün temel trendi “tema” ve hikaye anlatımı” konusunda tüm otoritelerce bir km taşı olarak gösterildi. Bu su kaydıraklarında daha önce görülmemiş bir yenilik.

İhracat yapıyor musunuz? Hedef pazarlarınız arasında nereler var?

Polin, bugün kuzeyde İzlanda’dan güneyde Güney Afrika Cumhuriyeti’ne; batıda Kanada’dan doğuda Japonya’ya kadar uzanan 105 ülkede 3000 referansı ile dünyada su kaydırakları sektöründe bir dünya lideridir. Polin tüm dünyada yüzlerce başarılı proje gerçekleştirmiştir: büyük ölçekli parklar, kapalı (indoor) parklar, otel & tatil köyü paketleri, en büyüğünden en küçüğüne yüzlerce başarılı proje…

105 ülkede hem de inovasyonun yön verdiği ve olmazsa olmaz olduğu bir sektörde, marka olmuş bir firmayız. Markalaşmada en kritik unsur kanımca ürün, hizmet ve kültürünüzde yenilikçilik, teknoloji ve değer katmadır. Güçlü bir satış ve pazarlama stratejisi ve ağı ve globalde iyi bir iletişim ağı da olmazsa olmazdır. Bugün Polin minimum 15 yıllık geçmişleriyle 65 ülkede exclusive partnerleri, 10 ülkede ofisleriyle, müşteriye hep yakındır. Elbette bunları iyi anlatmanız, yani pazarlama araçlarını iyi kullanmanız, bizim gibi çok farklı coğrafyalarda global bir anlayışla lokal çözümler ve araçlar kullanmanız şarttır.

Geçtiğimiz yılı ne şekilde kapattınız? Pazara sunduğunuz yeni ürünleriniz oldu mu?

2017 yılında birçok imza kaydıraklarımızın montajını gerçekleştirdik. Sektörde yeni bir kilometre taşı olarak gösterilen kendinden temalı ilk su kaydırağı olan “King Cobra” su kaydırağımız 2017 yılında da 6. kez “Avrupa’nın En İyi Su Kaydırağı” seçildi. Ayrıca Space Race, Super Combo ve Surf Safari su kaydıraklarımız “En İyi Su Kaydırağı” ödüllerini kazanırken, tedarikçisi olduğumuz İzmir Aqua Fantasy, “Hırvatistan Istralandia”, “Antalya The Land of Legends Tema Parkı” da “En İyi Su Parkı” ödüllerini kazandılar. Yine tedarikçisi olduğumuz The Land of Legends Theme Park ile beraber, Dünya Su Parkları Birliği (WWA) tarafından Florida’da gerçekleştirilen ve su parkları sektöründe dünyadaki en prestijli ödül olarak kabul edilen “Leading Edge” ödülünü kazandık.

ABD’de düzenlenen dünyanın en büyük sektörel organizasyonu IAAPA Attractions Expo kapsamında, sektöre yön veren, eşsiz, ezber bozan tasarımlarıyla birçok ürünü geride bırakan başarılı ürünleri onurlandırmak adına bağımsız ve alanlarında uzman bir jürinin değerlendirmesi sonucunda verilen ödüllerden en önemli dört ödül, Polin Waterparks’ın oldu. 2016’da sektörle buluşturduğumuz iki kişilik interaktif kabin oyunu Splash Cabin ve bu sene ilk defa lansmanı yapılan sektörün ilk ve tek sanal gerçeklik (Virtual Reality-VR) teknolojisi kullanılarak tasarlanmış su kaydırağı olan Splash VR ile IAAPA Brass Ring ”En iyi Ürün Ödülü”nü kazandık. Lansmanını yaptığımız her atraksiyon ürünü için hazırladığımız istasyonlar sayesinde adeta bir eğlence merkezi halinde tasarlanan standımız ile IAAPA Brass Ring Ödülleri’nden “En İyi Stand Ödülü”nü kazandık. Ayrıca, IAAPA’nın marka, stand tasarımı, konumlandırma, stand ekibi ve fuarın tümünü genis kapsamlı olarak değerlendirerek en iyi katılımcı olarak değerlendirdiği, 1114 katılımcı arasından yalnızca birine verilen jüri özel ödülü olan “Image Award”‘a layık görülerek fuardaki başarımızı taçlandırmış olduk.

Dünyanın önde gelen danışmanlık firmalarından RSM tarafından organize edilen ve Avrupa’nın en önemli iş liderleri, akademisyenleri ve kamu temsilcileri tarafından desteklenen, 34 ülkeden, 32 bini aşkın şirketin katıldığı, girişimcilik, yenilikçilik ve sürdürülebilirlik alanlarında en iyilerin seçildiği “Avrupa İs Ödülleri” (European Business Awards – EBA) 2016-2017 yarışmasında İthalat/İhracat kategorisinde Avrupa’nın En İyi 10 şirketi arasına girerek ”Ruban d’Honneur” ile ödüllendirildik. ABD’nin önde gelen yayınlarından Aquatics International tarafından bu yıl 13.’cüsü düzenlenen ve derginin okuyucularının oyları ile seçilen “En Değerli Ürün” (Most Valuable Product) ödülünü en yeni imza su kaydıraklarımızdan olan “Space Race” ile kazandık. Polin Waterparks olarak ayrıca Kompozit Sanayicileri Derneği’nin verdiği “En Çok İhracat Yapan Firma Ödülü”nü, Asia Attractions’dan Üstün Temalandırma, Tasarım & Konstrüksiyon Ödülü’nü (Outstanding Theming, Design & Constructions Award), Storm Racer Su Kaydırağımızla Spor, Eğlence ve Rekreasyon Ekipmanı Tasarım Kategorisinde (Sports, Entertainment and Recreation Equipment Design Category) A’ Design Award’ı kazandık.

Turizm sektöründe deniz kum güneş turizmi yapan işletmelere yönelik hizmet algısını bağlı bulunduğunuz kulvar anlamında nasıl değerlendirirsiniz? Bu alana yönelik hizmet algısı ve trendler ne yöne gidiyor?

Sektörümüz çok dinamik ve yenilikçi bir sektör. Yenilik olmazsa olmaz. Yatırımcılar daha çok heyecan verici, etkileyici ve görselliği ön planda olan atraksiyonları tercih etmektedirler. Kaydırak tasarımı da yaptığımız için su parkı yatırımcıları için en büyük mücadele alanı burası çünkü tesise gelen müşterileri tesise çekmek zorundalar ve sadece bir sefer değil, sürekli geliyor olmasını sağlamak durumundalar. Kaydırak tasarım çalışmalarımızı yaparken şuna bakıyoruz, su parkına gelen misafirler ne istiyor. Hatta bununla ilgili en son bir pazar araştırması yaptık. Şu sonuçlarla karşılaştık: Birincisi su parkı ziyaretçileri en heyecanlı, kalplerini yerinden oynatacak atraksiyonları tercih ediyorlar. Adrenalini yüksek kaydıraklar istiyorlar. İkincisi interaktif kaydıraklar istiyorlar, eğlenceyi,  deneyimi eşleri, çocukları, kardeşleri, arkadaşları ile paylaşmak istiyorlar. Üçüncüsü temalı kaydıraklar istiyorlar. Kaydırakların onlara hikayeler anlatmasını istiyorlar. Dördüncüsü yüksek kapasiteli kaydıraklar istiyorlar. Bu sebeple aynı anda 4 ya da 6 kişinin aynı anda kayabileceği kaydıraklar tasarladık. Park operatörlerinin de en önemli önceliklerinden biri sıraları azaltmak. Aynı anda 4 ya da 6 kişi kaysın ki sirkülasyon sağlansın. Ayrıca kaydıraklarının güzel görünmesini istiyorlar. Bu RTM kaydıraklar neden bu kadar popüler bunu çok iyi açıklıyor. Kaydıraklardan kaymayanların, parkta dolaşanların bile kaydırakları seyredilmeye değer bulmalarını istiyorlar.

Kaydırak tasarımları dışında, parklarda genel trend tema ve parkların bir hikayesinin olması. Bir de tabii teknoloji entegre kaydıraklar bugün gündemimizde. Augmented reality, virtual reality, gaming artık su parklarının da bir parçası olmaya hazırlanıyor. Bu konuda Polin’in güzel sürprizleri var. Türkiye’de heyecan verici gelişmeler var su parkları anlamında. Türkiye’deki bu gelişmelere çok sevindirici. Sektörü örnek birçok proje artık Türkiye’de. Bu projelerden birkaçı bu yıl değişik uluslararası ödüllere bu kaydıraklarıyla layık görüldüler. Amerika’dan çekim ekipleri Extreme Waterparks programı için Türkiye’ye geldiler. Birçok uluslararası yayında bu güzel Türkiye su parkı projeleri haber oldu. Bunların hepsi biz çok gururlandırıyor. Türkiye’deki bu gelişmelere çok sevindirici. Son yıllarda açılan ya da açılacak olan nitelikli ve lüks tesisler artık standart kaydıraklar yerine daha ekstrem ve Racer kaydıraklara yönelmeye başladılar. Sektörü örnek birçok proje artık Türkiye’de. Türkiye’de gerçekleştirdiğimiz projelerden birkaçı bu yıl değişik uluslararası ödüllere bu kaydıraklarıyla layık görüldüler. Amerika’dan çekim ekipleri Extreme Waterparks programı için Türkiye’ye geldiler. Birçok uluslararası yayında bu güzel Türkiye su parkı projeleri haber oldu.  Bunların hepsi biz çok gururlandırıyor. Firmanızın inovasyon konusundaki yaklaşımlarından söz eder misiniz?

Polin kurulduğu günden bugüne Arge ve inovasyona hep değer verdi. İnovasyon Polin’de bir yaşam biçimi. Bu yüzden King Cobra gibi sektörde oyunu değiştiren ürünler sunabildi, bu yüzden kaydıraklarda daha önce yapılmamış kapalı kalıp teknolojisini sektöre kazandırdı. 28 Aralık 2016 yılında Ar-ge Merkezi resmi başvurumuzu gerçekleştirdik ve 22 Şubat 2017 tarihinde Türkiye’nin 383. Ar-Ge Merkezi olduk. Polin Waterparks böylece kendi sektöründe Ar-Ge merkezi olan ilk firma oldu. Bugün Ar-ge departmanımız tasarım arge, mekanik arge ve kompozit arge olmak üzere 3 birimden oluşan güçlü bir departman. Her biri kendi alanlarında farklı projeler üzerine çalışıyorlar. Bu merkezde Mekanik ve Su Tekniği Geliştirme, Kompozit Malzeme Geliştirme, Kaydırak Tasarım, Mühendislik ve Kesin Hesap,  Elektronik Ürün Geliştirme Bölümleri bulunacak. Aralık 2016 ayında TİM’in yayınladığı ARGE’ye en çok yatırım yapan 250 şirketten biri oldu Polin. Her yıl bu listede daha da yukarılara tırmanacağız. Su parkı sektöründe liderliğimizi yeni yollar, yeni teknolojiler ve inovasyonlarla devam ettireceğiz.

Fuarlara katılıyor musunuz?

Polin olarak yurt içi ve yurt dışında farklı coğrafyalarda yaklaşık 40 fuara gidiyoruz. Bu fuarların %90’ı yurt dışında gerçekleşen rekreasyonel, eğlence, inşaat, turizm, havuz sektör fuarları. Bu fuarlar Amerika, Avrupa, Asya ve Afrika kıtalarında gerçekleşen sektörün en önemli fuarlarıdır. Polin alanında; üstün kalite, inovasyon ve teknoloji liderliği gibi özellikleri ile bilinen ve sektöründe dünya lideri olan bir firma olduğundan fuarlarda yoğun ilgi ile karşılanmaktayız.

Açıkçası 10-15 yıl önce yaşadığımız fuar deneyimlerinde kendimizi, ürünlerimizi ve hizmetlerimizi bir Türk firması olarak anlatmak; özellikle en büyük rakiplerimizi eğlence sektörünün anavatanı olan Amerikalı üreticiler oluşturduğundan bir parça daha zordu, bunu itiraf etmeliyim. En azından onlar kadar kaliteli olduğumuzu anlatmak zaman alıyordu. Ancak yıllar geçip, yaptığımız işeler daha sınırlı bir coğrafyadan daha geniş bir coğrafyaya yayıldıkça kalitemizin ve hizmet anlayışımızın en iyi göstergesi oldular.105 ülkede proje gerçekleştirince bugün fuarlarda bizi ziyaret eden ister Amerikalı, ister Avrupalı isterse Asyalı veya Afrikalı olsun, tüm bu yatırımcılar zaten ülkelerinde bir Polin parkı ya da projesi görmüş, denemiş, kalitesini beğenmiş olarak geliyorlar. Son yıllarda sektöre kazandırdığımız yeni kaydıraklarla yerimizi güçlendirdik. Şimdi yatırımcılar ‘ben Polin kaydırağı istiyorum’ şeklinde net bir duruş sergiliyorlar. Six Flags, Carnival, Aspro Grup gibi Dünya’nın en önemli zincirleriyle çalışmaktayız. Bugün geldiğimiz nokta her şeyden önce bizi Türk firması olarak oldukça gururlandırıyor. 

Son olarak firmanızın 2018 yılı planlamalarından da bahseder misiniz?

Sektörde global bir oyuncu olarak inovasyon ve teknoloji liderliği konumumuzu sürdürmek için çalışmalarımızı bu yönde konumlandırıyoruz. 40 yıllık sektör tarihçesi, 100 ayrı ülkede 2500 su parkı projesi gerçekleştirmemiz bize benzersiz bir işletme teknolojik uzmanlık kazandırdı. Tüm bu süreçte değişmeyen tek şey ise, Polin’in müşteri ihtiyaçlarını karşılamaya verdiği öncelik oldu. Dolayısıyla ileriye dönük planlarımızı bu önceliğe göz ardı etmeden ele aldık. Bugün ve gelecek öngörülerimiz ve müşterilerimizin görüşleri sektörümüzde iki önemli küresel gelişmeyi işaret ediyor: A’dan Z’ye kadar tüm ihtiyaçlara tek elden ve entegre edilmiş çözümler üretmek ve sektöre yeni, adrenalini yüksek ürünler sunmak. Her iki konuda da liderliğimizi ve öncülüğümüzü önümüzdeki yıllarda da sürdürmeyi amaçlıyoruz.

İnteraktiviteyi su kaydıraklarına entegre ediyoruz. Bu yıl kaydıraklarda trafik ışıklarından, zaman ölçerlere, led uygulamalarına, ses, ışık, efekt uygulamalarına kadar bir çok farklı sistemle tanıştırdık sektörü. Temalandırma anlamında yine yeniliklerimiz var. Kendinden temalı, hikaye anlatan su kaydırakları ürettik. Teknolojiyi waterparklara ve kaydıraklara entegre etmeye 2018 yılında da devam edeceğiz.

 

 

İnceleyin

İDDMİB’in yeni başkanı Tahsin Öztiryaki

Bir önceki dönemde İstanbul Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği’nde (İDDMİB) başkan yardımcılığı görevini üstlenen ...