Anasayfa » Gündem » 5.Niğde Tanıtım Günleri 20-23 Eylül’de Başkent’te düzenlenecek

5.Niğde Tanıtım Günleri 20-23 Eylül’de Başkent’te düzenlenecek

5.Niğde Tanıtım Günleri, yörenin meşhur lezzetleri ve gelenekleriyle 20-23 Eylül 2018 tarihleri arasında Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.

 Bu yıl 20-23 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek 5. Niğde Tanıtım Günleri Ankara Atatürk Kültür Merkezi’nde Ankaralılarla buluşmaya hazırlanıyor. T.C Niğde Valiliği, Niğde Belediyesi, Niğde Dernekleri Federasyonu, Niğde Altunhisar Belediyesi, Niğde Çamardı Belediyesi, Niğde Çiftlik Belediyesi, Niğde Sanayi ve Ticaret Odası, Niğde Üniversitesi ve Ruan Fuarcılık birlikteliğiyle düzenlenen etkinlikte yörenin meşhur lezzetleri ve gelenekleri Ankara’da canlanacak.

Termal kaynakları, ören yerleri, zengin tarihi dokusu, doğal güzellikleri, dağ ve kış turizm olanakları bu güzel kenti turizm merkezi yapan önemli unsurlardan. Elma ve patatesi ile meşhur olan Niğde, elma ağacı sayısında ülke sıralamasında ilk sırada yer alıyor, patates üretiminin ise yüzde 25’i Niğde’de üretiliyor. Yaklaşık yarım yüzyıldır sofralarda yerini alan tahinli ekmeği, Eylül ayının sonu itibariyle bağlardan toplanan üzümlerden yapılan pekmezler ve geleneksel el sanatları bakımından ünlü olan Niğde’de üretilen halılar dünyanın birçok ülkesinde yerini alıyor.

Niğde’nin tarihi, turizmi, sosyal ve kültürel faaliyetleri Ankara’da canlanacak

Niğde’nin eşsiz yerlerinden biri olan sönmüş bir volkanik dağ özelliği taşıyan Göllüdağ, Anadolu’nun en önemli kenti olan Tyana, eşine ender rastlanan Alaeddin Cami, 2 bin 600 metre yüksekliğindeki buzul göllerinin en önemlisi Çinili Göl, eşsiz bir mimari yapıya sahip olan Eski Gümüşler Manastırı’nın iç süslemesinde tasvir edilen “Gülen Meryem Ana” freskinin dünyada başka bir benzeri bulunmuyor. Niğde Kalesi, zirve tırmanışlarının vazgeçilmezi Cımbar Vadisi, Niğde’nin en önemli ve ünlü yeşil bölgesi Kayardı Bağları, Romalılar döneminden kalma Kleopatra’nın yüzdüğü Roma Havuzu ve Niğde’nin görülecek eşsiz güzellikleri ve bölgenin birçok yöresel lezzeti Ankara’ya taşınacak.

 

İnceleyin

Form Group A.Ş.’de üst düzey atama

Japon teknoloji firması Mitsubishi Heavy Industries ile iklimlendirme sektörünün öncü firmalarından Form Şirketler Grubu’nun 30 ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz