Anasayfa » Etkinlik » Adana, 3 günde 270 bin kişiyi gastronomi ve kültüre doyurdu

Adana, 3 günde 270 bin kişiyi gastronomi ve kültüre doyurdu

Spread the love

Haber: Hatice Ünal Bilen

Bu yıl üçüncüsü, “Büyük Akdeniz Şöleni” temasıyla düzenlenen Uluslararası Adana Lezzet Festivali, üç gün boyunca 270 bin yerli ve yabancı ziyaretçiye şehrin geleneksel mutfak zenginliğini ve kültürel değerlerini doyasıya yaşattı…

 Adana Valiliği’nin ev sahipliğinde 4-6 Ekim tarihlerinde düzenlenen 3. Uluslararası Adana Lezzet Festivali, 4 Ekim Cuma günü Akdeniz mutfağının yıldızlarını “Bir Lokma Adana / Adana Bites” turunda buluşturdu. Festival açılışı öncesinde gastronomi treniyle “Bir Lokma Adana / Adana Bites” turuyla Adana’yı ve yerel lezzetlerini keşfe çıkan konuk şefler ve basın mensupları Salmanbeyli köyünde Kınalı Eller Kadın Kooperatifi’nin elinden yöresel Adana yemeklerini tattı, birlikte sıkma ve tandır ekmeği pişirdi. Cezerye ve tahin üretimini de yerinde deneyimleyen şefler, narenciye hasadına da katılarak Adana’nın tüm gastronomik değerlerini yakından tanıma fırsatı buldu. Varda Köprüsü’nü ziyaretin ardından görkemli kortej yürüyüşü ile başlayan festival açılış konuşmalarıyla devam etti.

Mahmut Demirtaş: “Bir lezzet kenti olarak markalaşmak için büyük bir adım attık”

Açılış konuşmasında festival boyunca yerli ve yabancı konukları Adana’da ağırlamaktan dolayı mutluluk duyduklarını belirten Adana Valisi Mahmut Demirtaş şu ifadeleri kullandı: “Adana Lezzet Festivali, UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na gastronomi alanında dahil olmak için başvurusunu tamamlayan ilimizi, bir lezzet kenti olarak markalaştırma hedefine yönelik atılmış büyük bir adım niteliğindedir. Valiliğimiz koordinesinde; birçok kurum ve kuruluşun katkısı ve desteğiyle bu yıl üçüncüsü düzenlenen festivalimiz; bu yıl daha da büyüyerek uluslararası bir boyut kazandı. Bu yılki çıkış noktasını “Büyük Akdeniz Şöleni” olarak belirlediğimiz Adana Lezzet Festivali, Adana’nın mutfak zenginliğini en doğru mesajlarla tanıtmak ve Akdeniz ülkeleri arasında ortak mutfak kültürü üzerinden bir dostluk köprüsü kurmak amacıyla hayata geçirilecek. Ayrıca, festivalimiz bir rekor denemesine de sahne olacak; 222 metrelik dünyanın en uzun et şişi denemesi ile daha önce Çin’in kırdığı rekoru geçerek Guiness Rekorlar Kitabı’na girmek için hazırlıklar yapılıyor. Üç yıldır düzenli olarak gerçekleştirdiğimiz ve ülkemizin en çok ses getiren gastronomi etkinliğine dönüşen Uluslararası Adana Lezzet Festivali, kapsamlı içeriği, sürdürülebilirliği ve tüm ülkeye yayılan coşkusuyla örnek bir model oluşturuyor”.

Zeydan Karalar: “Adana için her şeyi yapmaya hazırız”

Festivalin destekleyicileri arasında yer alan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ise “Adana artık festivallerle anılan bir festival şehri haline geldi. Adana’da güzel şeyler olmaya başladı ve biz de her şeyi yapmaya hazırız. Adana eski günlerdeki güzel günlerine dönüyor. Tarihte, edebiyatta, turizmde, kısacası her alanda “Bekle Türkiye, Adana geliyor” diyoruz. Adana’nın çehresini değiştiren bu festivale öncülük eden Sayın Valime teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Festival davetlisi olarak açılışa katılan Cumhurbaşkanlığı Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu üyesi Prof. Dr. Necdet Ünüvar da şu sözler kaydetti: “ Türkiye’nin her köşesi ayrı güzel ve özel; Adana da bu şehirlerin başında geliyor. Lezzet Festivali Adana’ya çok yakıştı ve biz de bu festivalin bir parçası olmaktan dolayı mutluluk duyuyoruz”.

Belediye başkanları da festivalde buluştu

“Büyük Akdeniz Şöleni” temasıyla, Adana’nın yerel mutfak değerlerini, Akdeniz ülkelerinin mutfaklarıyla harmanlayan festival, Juan Jose López (İspanya), Nihad Mamaledzija (Bosna Hersek), Christian Plumail (Fransa), Rafram Chaddad (Tunus), Altin Prenga (Arnavutluk) ve Anissa Helou (Lübnan) gibi önemli isimleri ağırlayan festival, Gaziantep Valisi Davut Gül ile UNESCO şehirleri Gaziantep ve Hatay’ın belediye başkanlarını da ağırladı. “UNESCO Şehri Olmak” başlıklı panel için festivale katılan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın konuşmaları ziyaretçiler tarafından ilgiyle dinlendi. Panelin ardından Adana Valisi Mahmut Demirtaş konuk belediye başkanlarına plaketlerini takdim etti.

Cüneyt Asan & Dario Cecchini ete doyurdu!

İtalya, Malta, Lübnan, KKTC, İspanya, Fransa, Tunus, Fas, Bosna Hersek, Arnavutluk ve Yunanistan gibi Akdeniz ülkelerinden ünlü şefler, konuk ülkeler Güney Kore, Kolombiya, Endonezya ekiplerini ağırlayan festival boyunca Adana’nın gururu yerel şeflerin yanı sıra ülkemizin en önemli isimlerinden Sahrap Soysal, Danilo Zanna, Ebru Baybara Demir, Eyüp Kemal Sevinç, Yunus Emre Akkor gibi ünlü şefler de ana sahnede Adana mutfağını vurgulayan şovları ve söyleşileriyle festival ziyaretçileri ile buluştu. Festival, ilk gününde, dünyanın en ünlü kasabı, İtalyan usta Dario Cecchini ve ülkemizin en önemli et ustası Cüneyt Asan’ın uzun süre konuşulacak gastro showu ile devam etti. Tabiri caizse, katılımcılar Asan’ın deyimiyle “ete doydu!”

Ve sahnede, Adana’nın kadın şefleri!

5 Ekim Cumartesi günü Adana’nın kadın şefleri; Nur Aktı, Pınar Gönen ve Gugi Gücüm sahnedeki yerlerini alarak ziyaretçilere keyifli anlar yaşattı. Festivalin konuk ülkeleri Endonezya ve Kolombiya ekiplerinin geleneksel mutfaklarını yansıttıkları gastro show ve dans gösterileriyle dünyanın renklerini Adana’ya taşıdı. Kolombiya’dan katılan ve UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı tarafından ilan edilen ilk Gastronomi şehri olan Popayanlı şef Yonni Rivera Kolombiya Pasifik bölgesinde yetişen tropik bir meyve olan “chontaduro” ile karides ceviche hazırlayarak geleneksel mutfaklarının inceliklerini ziyaretçilerle paylaştı. Ayrıca ülkemizin ünlü şefleri Sahrap Soysal, Eyüp Kemal Sevinç, Yunus Emre Akkor, Arda Türkmen’in şov ve söyleşileri büyük beğeni topladı.

Danilo Zanna, sahne şovuyla gönülleri fethetti

Türkiye’nin dört bir yanından ziyaretçilerin akınına uğrayan festivalde, Adana’nın geleneksel mutfak zenginliğinin yansıtan yerel ustalardan ve davetli Akdeniz ülkelerinden mutfak atölyeleri ve şovlar, tadım oturumları, söyleşiler, paneller, çocuk etkinlikleri, kentin önde gelen lezzet markalarının stantları gibi öğeler ziyaretçilere unutulmaz bir deneyim yaşattı. Pazar günü konuk ülkelerden Güney Kore ekibinin büyüleyici yelpaze ve dans gösterileriyle dünyanın renklerini Adana’ya taşıyan festivalde, ünlü İtalyan şef Danilo Zanna’nın sahne şovu halk tarafından büyük bir ilgiyle izlendi. Şovunda İtalyan usulü makarna yapan Zanna, coşkulu sunumuyla festivalde unutulmaz bir şova imza attı. Ayrıca Lübnan ekibinden şef Georges Dagher’in sahne şovu ve Malta ekibinden şef Guido Debono’nun geleneksel mutfaklarını tanıttıkları atölye sunumları Akdeniz’in sımsıcak lezzetlerini Adana’ya taşıdı.

5 Ekim Cumartesi akşamı Yeni Adana Müzesi’nin bahçesinde düzenlenen yemekli gala gecesi bu yıl da hem göze hem damağa hitap etti.

Dünyanın en uzun et şişi rekorlar kitabına girdi

Gastronomi Sahnesi, Söyleşi Çadırı, Sergi Çadırı, Atölye Çadırı ile olduğu kadar Çocuk Etkinlik Alanı, Yerel Etkinlik Alanı, Sokak Lezzetleri Alanı ve Konser Sahnesi gibi zenginleştirilmiş alanlarıyla da ziyaretçilerin beğenisini kazanan Uluslararası Adana Lezzet Festivali, bu yıl Guiness Rekor Deneme alanı ile özel bir etkinliğe de imza attı. Festival kapsamında 233,6 metrelik dünyanın en uzun et şişiyle daha önce Çin’in kırdığı rekor geçilerek Guinness Rekorlar Kitabı’na girme başarısı da gösterildi.

AliHocalı Köyü / Pamuk Hasadı
Yeni Adana Müzesi / Mozaikler

 

 

 

 

 

 

 

İnceleyin

Ulaştırma Bakanı otelcilerle telekonferansta buluştu… İşte detaylar…

Spread the loveUlaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye Otelciler Birliği yönetimi ile bir araya ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz