Anasayfa » Manşet » Antalya Dijital Zirvesi turizm dünyasını buluşturdu

Antalya Dijital Zirvesi turizm dünyasını buluşturdu

CRM Medya’nın organize ettiği ve Google Partners desteğiyle düzenlenen Antalya Dijital Zirvesi #2, 500’ün üzerinde otel sahibi-otel müdürü ve satış pazarlama müdürlerinin katılımıyla Antalya Su Otel’de gerçekleştirildi. Dijital reklam sektörünün duayenleri ile otel profesyonellerini bir araya getiren zirve kapsamında, otelcilik sektöründe dijital kanallara nasıl satış yapılabileceği konusu masaya yatırıldı.

Türkiye’nin ekonomik, sosyal ve diplomatik gücü olan turizm sektörünün dijital dünyaya yansımasını konuşmak için bu yıl ikinci kez düzenlenen Antalya Dijital Zirvesi, Yazar ve Seslendirme Sanatçısı Yekta Kopan moderatörlüğünde gerçekleşti. CRM Medya tarafından Google Partners desteğiyle düzenlenen zirve kapsamında; dijitalin yükselişi ile beraber otelcilik sektöründe dijital kanallara nasıl satış yapılabileceğinin detayları konuklara aktarıldı.

Dijital reklam sektörünün duayenleri dev zirvede bir araya geldi

Antalya Dijital Zirvesi’ne ev sahipliği yapan CRM Medya Ajans Başkanı Ramazan Becer, turizmde yeni satış kanalı ‘dijital pazarlama’ konu başlığıyla bir konuşma yaparken, CRM Medya’nın turizm sektörüne özel sunduğu 360 derece medya çözümleriyle turizm alanında yakaladığı başarının sırrını da zirve ziyaretçilerle paylaştı. Program kapsamında ayrıca; Google Turizm & Finans Sektör Lideri Sencer Kutluğ, Facebook Türkiye Ajans Partneri Ahmet Uğur Yılmaz, İçil Danışmanlık’ın kurucusu Mustafa İçil, ekranlardan tanınan Ceyhun Yılmaz, dijital sektörün önde gelen isimlerinden Devrim Emekçi, Ligatus Türkiye Ülke Müdürü Emre Faks, Ods Danışmanlık Genel Müdürü Okan Seçkin ve kendine has tarzı, yönetim anlayışı ve yenilikçi bakış açısıyla uçan müdür lakabıyla tanınan Mehmet Biçer’in yanı sıra bilişim ve teknoloji alanındaki çalışmalarıyla tanınan ve sektörün duayen isimlerinden Serdar Kuzuloğlu’da bilişim sektörü ile ilgili değerlendirmelerini dinleyiciler ile paylaştı. Başak E. Amanat, Serdar Sarıl ve Ali Özdemir ise gerçekleştirdikleri özel oturumda izleyicilere sektör deneyimlerini aktardılar.

Ramazan Becer: Turizm sektörünü dijital ile güçlendirmeliyiz

Zirve kapsamında ‘dijital pazarlama’ konu başlığıyla katılımcılara seslenen CRM Medya Ajans Başkanı Ramazan Becer, “Gençlik yıllarımda 1998 yılında komilik ile başlayan turizm serüvenimi 2009 yılında Otel müdürlüğü noktasında bırakarak sonlandırdım, dolayısı ile sektörün içinden biriyim. Sonrasında bu sektörü bırakıp dijital alana yöneldim. Ancak şunu görüyorum ki artık turizm sektöründe herkes aynı şeyi yapıyor. Biraz bunu değiştirmemiz gerektiğini düşündük ve medya sektöründe İstanbul’da ilk üçte olan bir şirket olarak tekrardan turizme bir dönüş yaptık.

Antalya’ya ofis açarak otellere farklı bir satış pazarlama çözümü sunduk. Partnerlerimiz için ‘Siz hiçbir şey harcamayın, risk almayın, biz sizin adınıza web sitenizi yeniden tasarlayıp güncelleyelim ve reklam yapalım. Trafiğini yönetelim ve canlı telefon çağrılarına da biz karşılık verelim. Satış yapalım ve sattığımızın üzerinden bir kazanç elde edelim’ şeklinde bütünleşik ve 360 derece bir hizmet modeli geliştirdik. Bu modelin sektörü çok geliştireceğine inanıyoruz. Bir noktadan sonra otelciler bu refleksi kazandıktan sonra kendileri de bu süreci yürütmeye başlayacaklar. Buna ‘turizmde dijital dönüşümün başlangıç noktası’ diyebiliriz” dedi.

“Teknolojiye yapılan yatırımlar turizmin gelişmesine ve turist sayısının artmasına katkı sağlıyor”

Geçtiğimiz Şubat ayında Antalya’da gerçekleştirilen ilk zirve sonrasında büyük bir etkileşim yakaladıklarının altını çizen CRM Medya Ajans Başkanı Ramazan Becer, “Bu etkinlikler devam ettikçe turizm sektörü daha da gelişecek. Temel çıkış noktamız şu ki ‘ekmek yediğimiz pazarı güçlendirmeliyiz, bilgilendirmeliyiz’. İnsanlar çıkarlarının tek bir yol olduğunu değil bunun alternatiflerinin de olduğunu görsünler ve bilsinler istedik. Tanıtım her alanda şart. Ancak artık yalnızca devletten ya da T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan bizi tanıtın gibi bir beklentiye girmek çok yanlış.

Her tesis kendi tanıtımını kendisi yapabilir ve buna bir bütçe ayırabilirse, o zaman bu ülke daha çok kalkınacaktır. Ülkedeki binlerce tesisin bir reklam bütçesi olduğunu düşünün yurt içinde ya da yurt dışında hepsi ülkeyi tanıtan Türk bayrağının olduğu bir reklam yaptığını düşünün asıl kalkınma bundan sonra gerçekleşecektir. Buna bir ‘reklam hareketi ya da turizmde diriliş hareketi’ diyebiliriz. Çünkü özellikle yurt içinde ilk defa tatil refleksi oluşan çok büyük bir kitle var. Ben şunu diyenlerle o kadar çok karşılaştım ki; ‘herkes tatile gidiyor biz de bir tatil yapalım. Bir tatil kaç para?’ diye arayanların sayısı o kadar fazla ki yurtiçinde de bir tatil kültürü oluşmaya başladı. Her yıl üstüne katlanarak gideceği için bunu aslında nasıl tabana yayarız ve oteller kendi pazarlamasını oluşturup bu kitleye nasıl ulaşır tüm alt yapımız ve çalışmalarımız bu durumu geliştirmek üzeredir” dedi.

Ramazan Becer: Türkiye’de reklama daha çok yatırım yapılmalı

Sunumunda Türkiye reklam sektörünün rakamlarında da bahseden CRM Medya Ajans Başkanı Ramazan Becer, dünyada 559 milyar dolar reklam yatırımı olduğunu ve sıralamada ABD’nin 180 milyar dolar ile başı çektiğini, Çin’in 63,8 milyar dolar ile ikinci sırada olduğunu ve Türkiye’nin ise yalnızca 1,8 milyar dolar reklam yatırımı olduğunu söyledi. Diğer taraftan dikkat çeken en önemli konu ise Reklam yatırımları noktasındaki ülke sıralaması ile ülkelerin ekonomik büyüklük sıralamasının aynı parelellikte olması. Bu da gösteriyor ki reklam harcamalarınızı doğru şekilde büyüttükçe firmanızı, ülkenizi de büyütüyorsunuz. Turizm sektöründe de daha çok reklam yatırımı yapılması gerektiğini belirten Ramazan Becer, turizmde dijital pazarlamanın oldukça avantajlı olduğunu belirtti.

#Antalya, #dijital, #zirve, #turizm, #guncel

İnceleyin

Bentour Reisen, 2019’da 200 bin ‘nitelikli’ turist taşıyacak

Haber: Hatice Ünal Bilen Bentour Reisen, gelenekselleştirdiği acenteler buluşmasında bu yıl Almanya, Hollanda, Avusturya ve ...