Bakan Ersoy MICE sektörünü dinledi… İşte o görüşmenin detayları…

Uluslararası MICE Endüstrisi Derneği (I-MICE) Yönetim Kurulu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’u Ankara’da ziyaret etti. Başkan Hüseyin Kurt tarafından yapılan yazılı açıklamada, pandemiyle birlikte ağır darbe alan MICE sektörünün güncel sorunlarının iletilerek, krizin çözümüne ilişkin karşılıklı fikir alışverişinde bulunulduğu bildirildi.

Ana başlıklar halinde regülasyon, kısa çalışma ödeneğinin uzatılması, etkinliklerin sigortalanması, home office uygulaması ve 2023 MICE stratejisi gibi sektörü ilgilendiren önemli gündem konularının ele alındığı görüşmeye ilişkin açıklamalarda bulunan Hüseyin Kurt, “2015 yılına kadar ülkemiz ve güzide şehrimiz İstanbul’un uluslararası kongre, toplantı ve etkinlik sıralamasında ülke bazında 18., şehir bazında ise 8. sıralardayken 2015 yılı itibariyle ülke olarak yaşadığımız talihsiz olaylarda en ağır darbeyi alan sektörlerin başında geldiği, toparlanamadığı ve maalesef yine sıralamalarda 2017 yılına gelindiğinde ise ülke olarak 49. sıraya, şehir sıralamasında ise 133. sıraya gerilediği bilgisini üzülerek aktardık. Tüm bu süreçte; uluslararası kongre, toplantı, festival, spor organizasyonu, etkinlik ve fuarları büyük ölçüde kaybettiğimizi ve pazarın maalesef ulusala sıkıştığını, ulusal pazarda artan rekabetle birlikte uzayan vadeler, oldukça küçük kar marjları ve sektörün aldığı yaralarla zorlu bir süreç yönetimi içerisinde kendisini bulduğunu ilettik.” ifadelerini kullandı.

Bakan Ersoy’un direktifleri doğrultusunda regülasyon sürecinin sektörün geleceği adına elzem olduğunun da ilettiklerine dikkat çeken Kurt, “Sayın Bakanımız, yurt dışındaki olası örnekleri de inceleyerek taslak çalışma hazırlamamız hususunda talimat vermiştir.” bilgisini paylaştı.

MPI Turkey Başkanı ve SİTE Turkey Yönetim Kurulu Üyesi Feyhan Kapralı’nın da hazır bulunduğu toplantıda I-MICE Başkanı Hüseyin Kurt, Ankara ziyaretine ilişkin şu detayları paylaştı:

“Eylülde sektörümüz açılmazsa yok oluruz dedik”

“Kongre, toplantı, etkinlik ve teşvik organizasyonları tarafında bir kapamanın söz konusu olmamakla birlikte maalesef kurumsal hayatta ve misafirlerimiz tarafında kapalı ve/veya organizasyon yapılamaz gibi algılandığını, bu tarafta başta söylem sonrasında genelge/yönerge desteği ile adım atılmaması durumunda eylül ayı itibariyle sektörde ciddi mağduriyet olacağı bilgisini aktardık. Özellikle geçmiş senelerden aldığımız yaraları sarmakta güçlük çekerken, pandemi kaynaklı bu krizde eylül ayı itibariyle sektörün açılmaması ve/veya açılamaması durumunda sektörün yok olma ve uluslararası arenada rekabet etme gücünü kaybedeceği bilgisini arz ettik.

“Kitle turizminde ekonominin çarklarını çalıştırmak için hazırız”

Aynı zamanda deniz, kum, güneş turizminde istenilen turizm hareketinin beklendiği ölçüde gerçekleşemeyeceği, özellikle Almanya başta olmak üzere AB ülkeleri tarafında tamamen ekonomik ve siyasi nedenlerle açılamayan kapıların kitle turizm tarafında ekonomimize istenilen katkıyı yapamadığı aşikar olup, MICE segmenti olarak eylül ayı itibariyle ekonominin çarklarını çalıştırmak ve ilgili katkıyı sağlamak adına tüm önlem ve tedbirlerle sektör olarak hazır olduğumuz bilgisini arz ettik.

“Etkinliklerin başlaması için bakanımızdan öncülük talep ettik”

Sayın Bakanımızdan toplantı, motivasyon organizasyonları, kongreler, etkinlik ve fuarların bir an önce başlayabilmesi hususunda öncü olmasını, yapacağı açıklama ve demeçlerde konuya değinmesini talep ettik. Sayın Bakanımız, konuyla ilgili ilgili toplantıda hazır bulunan Genel Müdür Timuçin Güler’e talimatlarını vermekle birlikte kendisinin de bundan sonraki konuşmalarında dile getireceği bilgisini paylaşmıştır.

KÇÖ’nün uzatılmasına ve etkinliklerin sigortalanmasına sıcak, home office uygulamasına soğuk…

Hüseyin Kurt, açıklamalarının devamında kısa çalışma ödeneğinin (KÇÖ) minimumda yıl sonuna kadar sektöre soluk aldıracağını, bu sebeple uzatılmasının sektör tarafından hassasiyetle beklendiği bilgisini aktardı. Kurt, Ersoy’un ödeneğin uzatılması konusunda beyan paylaştığını ifade ederek şöyle devam etti: “2023 turizm strateji doğrultusunda MICE segmentinin uluslararası boyutta öneminin farkında olunduğu bu bağlamda I-MICE, MPI Turkey, Site Turkey derneklerine çalışma yapılması doğrultusunda talimat verilmiştir. Etkinliklerin sigortalanması hususunda yurt dışı örneklerinin araştırılması ve paylaşılması ile ilgili talimat verilmiştir. Sayın Bakanımız tarafından home office uygulamasına sıcak bakılmadığı bilgisi aktarılmıştır.”

#uluslararasımiceendüstrisiderneği #imice #bakanersoyziyaret #kültürveturizmbakanımehmetersoyziyaret #micesektörü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir