Anasayfa » Gastro Güncel » Barilla, Mengen’de Geleceğin Aşçılarını Eğitti

Barilla, Mengen’de Geleceğin Aşçılarını Eğitti

Aşçılık Okulu Mezunları Derneği’nin “Daha güçlü bir aşçılık için!” sloganıyla yola çıkarak düzenlediği Ulusal Aşçılık Kampı’nın 2’cisi dünyanın lider makarna üreticisi Barilla sponsorluğunda gerçekleşti.

Ürünlerini 100’den fazla ülkede tüketiciyle buluşturan Barilla, Aşçılık Okulu Mezunları Derneği (AŞOMDER) tarafından bu yıl 2’ncisi gerçekleştirilen Ulusal Aşçılık Kampında öğrencilere makarna hakkında eğitim verdi. Bolu Mengen’de yapılan kamp Barilla sponsorluğunda ve Mengen Kaymakamlığı, Mengen Belediyesi, Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Mengen Aşçılar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Öztiryakiler A.Ş. ortaklığıyla düzenlendi.

42 ÜNİVESİTEDEN ÖĞRENCİ KATILDI

Türkiye’deki 42 üniversiteden gastronomi ve mutfak sanatları ile aşçılık programlarında okuyan öğrencilere uygulamalı ve teorik eğitimlerin verildiği kampta Barilla, ‘Makarna’ kategorisinde geleceğin aşçılarını eğiterek; makarnanın temel özellikleri, pişirme teknikleri ve kaliteli makarnanın püf noktaları gibi başlıklarda genç şefleri ve akademisyenleri bilgilendirdi.

Barilla Ticari Pazarlama EDT Kanalı Yöneticisi Ece Özgürel tarafından verilen eğitimin ardından, Şef Tolga Özkaya ve Erol Varlık’ın önclüğünde öğrenciler Trofie ve Selezione Oro Chef serisi makarnalarla öğrendiklerini deneyimleme fırsatı buldular.

#Barilla #Mengen #AşçılıkOkulu #AşçılıkOkuluMezunlarıDerneği

İnceleyin

HoReCa sektörü yeni normalde mutfağa bu beş adımla dönecek!

Metro Türkiye ve Sürdürülebilirlik Akademisi iş birliğiyle 30 Haziran tarihinden düzenlenen e-zirve’de HoReCa‘nın normalleşme sürecindeki ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz