Anasayfa » Gündem » Bentour Reisen, 2019’da 200 bin ‘nitelikli’ turist taşıyacak

Bentour Reisen, 2019’da 200 bin ‘nitelikli’ turist taşıyacak

Haber: Hatice Ünal Bilen

Bentour Reisen, gelenekselleştirdiği acenteler buluşmasında bu yıl Almanya, Hollanda, Avusturya ve İsviçre’den 700 acenteyi Lara ve Belek otellerinde ağırladı. 2018’de 153 bin kişi taşıyan tur operatörü, 2019’da 200 bin ‘nitelikli’ kişi sayısına ulaşmak istiyor.

Avrupa’nın tek Türk tur operatörü konumundaki Bentour Reisen, gelenekselleştirdiği acenteler buluşmasını 21-23 Kasım tarihlerinde Antalya’da gerçekleştirdi. Almanya, Hollanda, Avusturya ve İsviçre’den 700 acenteyi Lara ve Belek otellerinde ağırlayan tur operatörü, program kapsamında hem Türkiye destinasyonunu ve Antalya otellerini tanıttı hem de Bentour Reisen 2019 kataloğunu tanıttı.


29 Kasım Perşembe akşamı Granada Luxury Kongre Salonu’nda gerçekleşen kokteyl ile acenteleri bir araya getiren Bentour Reisen, 30 Kasım Cuma günü ilk olarak Royal Seginus Hotel’de fuar, workshop ve katalog tanıtımını yaptı. Kokteyl ve Bentour Comedy Night Gala Gecesi ise Delphin Be Grand Hotel’de keyifli bir ağırlamayla devam etti.


Gala yemeği öncesinde basın mensuplarıyla bir araya gelen Bentour Reisen yönetimi, Bentour Reisen CEO’su Kadir Uğur ve Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Uğur başkanlığında 2018’i değerlendirdi, yeni döneme ilişkin planlamalarını aktardı.

Kadir Uğur: “Bizim vatanımızdan daha güzeli yok, kıymetini bilelim”
Bentour Reisen Ürün Müdürü Diter Reiser ve Pazarlama Müdürü Christian Hauk’un da hazır bulunduğu toplantının açılış konuşmasını yapan Bentour Reisen CEO’su Kadir Uğur, “Gittim, 20 ülke gezdim, geldim. Gördüm ki, bizim vatanımızdan daha güzel yok. Bizim koylarımızdan daha güzel yok. Bizim insanımızdan daha güzeli yok. Bunun kıymetini bilelim. Bizdeki ortam hiçbir yerde yok. Gediğimde baktığım bana hiç ihtiyaç kalmamış. Çünkü genç jenerasyon bütün krizlere rağmen çok güzel idare etmiş. Biliyorsunuz, Bentour Reisen olarak Avrupa’daki tek Türk tur operatörüyüz. Biz direniyoruz, Türk bayrağını Avrupa’da yukarıda tutacağız.” diye konuştu.

Deniz Uğur: “Bu yıl 153 bin kişi taşıdık”
Bu yılı iyi geçirdiklerini belirten Bentour Reisen Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Uğur, “2018’de yüzde 70’i Türkiye’ye olmak üzere 153 bin kişiyi taşıdık. Gelecek yıl için 200 bin nitelikli turisti getirmeyi hedefliyoruz. Uçak tarafında Sun Ekspress ile çalışıyoruz. Oldukça yüklü koltuk aldık” dedi. Bu süreçte daha çok müşteri kazanırken kaliteyi de yükselttiklerine vurgu yapan Uğur, “13 milyon kapasite zaten Antalya’da var. Bizim amacımız seneye 500 bin kişi bulmak değil, kaliteyi turisti tekrar Türkiye’ye yönlendirmek olacak” dedi.

“Turizm ve gastronomide eğitime önem verilmeli”
Türk imajını yükseltmeyi ana sorunları olarak gördüklerini anlatan Uğur, “Yeni Bakanımız da söylemiş, doğala bakmak, anlatmak, çevreyi korumak önemli. Almanlar bu konuyu çok önemsiyor. Çevre konusundaki bilinç ve farkındalık imaj algısına hemen yansıyor çünkü” dedi.
Bir diğer konu olarak gastronomi ve otel anlamında eğitim düzeyinin yükseltilmesi gerektiğine işaret eden Uğur, “Yeni Bakanımız o yolda gittiği için biraz Bentour da o yolda gidiyor zaten. Çünkü o bizim eski bir yolumuz aslında” dedi.

Kadir Uğur: “Türkiye’nin imaj kaybının sebebi, siyasidir”
Kadir Uğur ise, Türkiye’deki imajın düşmesinin sebebinin dillendirildiği üzere doğa ya da temizlik değil, siyasi olduğunu ifade etti. 2010 yılına kadar güzel olan Türkiye imajının devam eden süreçte yavaş yavaş düşmeye başladığını belirten Uğur, Bentour Reisen olarak da bundan etkilendiklerinin altını çizerek şöyle devam etti: “Bizim asıl problemimiz siyasi. İnsan hakları, adalet ve eğitimin tekrar yerine oturtulması gerekiyor. Bakanımız düzelteceğim diyor. THY’nin 20 first class’ı ile imajı nasıl düzeltebilirim? Ama burada 15 milyona ihtiyaç var. Reklamlara daha önem vermek lazım. Daha önce ‘rüya gibi Türkiye’ şeklinde reklamlarımız vardı. Yoksa bizim çevreyle ilgili bir problemimiz yok.”

“Bakan Türkiye’yi Maxx Royal gibi görmemeli”
Konuşmasının devamında Bakan ile ilgili eleştirilerini de dile getiren Uğur, “Bakanın Türkiye’yi Maxx Royal gibi görmemesi lazım. Türkiye’yi bir market gibi bütün olarak görmesi, alt ve orta seviyeye değer vermesi gerekir. Dışarıdaki tur operatörlerinin sorunlarını bilmesi, dinlemesi lazım” dedi.

İnceleyin

I-MICE’den ‘Salda Gölü ve Kaz Dağları’ manifestosu!

Uluslararası MICE Endüstrisi Derneği (I-MICE) İcra Kurulu, son dönemde büyük tepkilere yol açan Salda Gölü ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz