Anasayfa » Gündem » Dedeman, Palandöken’deki iki otelini 20 milyon dolara yenileyecek!

Dedeman, Palandöken’deki iki otelini 20 milyon dolara yenileyecek!

Haber: Hatice Ünal Bilen

Erzurum Palandöken Dağı’nda Dedeman Palandöken ve Ski Lodge otelleriyle kışın kayak, yazın yüksek irtifa kampı misafirlerini ağırlamaya devam eden Dedeman Otel Grubu, bölgedeki tahsis sürelerinin uzatılmasıyla beraber Palandöken’deki iki otelini tamamen yenileyeceklerini duyurdu. Yenileme çalışmalarına ilk olarak Dedeman Palandöken’den başlayacaklarını belirten Dedeman Otelleri Genel Müdürü Emrullah Akçakaya, renovasyon için toplam yaklaşık 20 milyon dolar bütçe ayırdıklarını açıkladı.

Emrullah Akçakaya: “2018’de tarihi bir rekor kırılacak”

Dedeman Palandöken Oteli’nde basın mensuplarına yönelik düzenlenen kahvaltılı buluşmada bölge yatırımlarıyla birlikte 2019 yılı planlamaları hakkında bilgiler veren Emrullah Akçakaya, turizm sektörünü değerlendirdiği konuşmasında bu yılki ziyaretçi sayısında rekor bir artış beklendiğini kaydederek, “2018’de ziyaretçi sayısında tarihi bir rekor kırılacak. 40 milyonun üzerinde misafirden bahsediliyor. Ama sıkıntımız hala kişi başı harcamada. Bu rekor tabii sevindirici ama kişi başı harcamada halen 650 doların altındayız. Bunu 900 dolarlara çıkarmalıyız” dedi.

“Batı’dan geri değiliz hatta çok daha iyiyiz”

Kişi başı harcamanın artması için turizmin çeşitlendirilmesi ve gastronomi turizmine ağırlık verilmesi gerektiğine işaret eden Akçakaya, “Gastronomi turizminin pazarlanabilir bir formata getirilmesi ve topyekün elden geçirilmesi lazım. Turizm otelcilikte batıdan geri değiliz hatta çok daha iyiyiz. Misafirperverliğimiz, hizmet kalitemiz, gastronomimiz çok daha iyi. Turizm endüstrisinde kazanacağımız parayı kat kat artırma imkanımız var” diye konuştu.

“2019, 2018’den daha kötü olmayacak”

Son dönemde Suudi Arabistan ile olan gerginliğin turizm sektörü adına önemli bir risk oluşturduğunun altını çizen Akçakaya, “Çünkü İstanbul, Bursa ve Karadeniz bölgesi için Suudi Arabistan pazarı çok ciddi bir yekün teşkil ediyor. Bizim Trabzon’daki otelimizin cirosunun yüzde 56’sı bu pazardan gerçekleşiyor. Onu başka pazarlarla ikame etme şansımız yok. İstanbul’un Avrupa Yakası’ndaki otelleri için de Suudi Arabistan pazarı çok önemli. Bu pazarla ilişkiler hızlıca toparlanırsa 2019 daha iyi olur. Bununla birlikte tabii önümüzde bir seçim süreci ve ekonomide durağanlık var. Baharla birlikte onların da hızlıca toparlanacağını umuyoruz” dedi.

“Türkiye’nin ilk 3’ündeysek bizim emeğimiz çoktur”

Erzurum’ Palandöken Dağı’nın bir kayak destinasyonu olarak bilinmesinde ve Türkiye kayak merkezleri arasında ilk 3’te yer almasında Dedeman Grubu Otellerinin emeğinin çok fazla olduğuna vurgu yapan Akçakaya sözlerini şöyle sürdürdü: “93’lerin başında buraya geldiğimizde havalimanı, pist, lift, teleferik yoktu. İlk marka oteli biz yaptık. Biz finanse ettik. 5-6 yıl önce lifleri federasyona devrettik. Şunu gururla söyleyebilirim,  dağda iki otelimiz var. Hem Erzurum hem bölge hem de Türkiye ekonomisine büyük katkılar sağlıyoruz.”

“İki otel için 20 milyon  dolar yenileme bütçesi ayırdık”

Akçakaya konuşmasının devamında Palandöken bölgesinde 4-5 yıldız statüsünde 5 otel olduğunu, bunlardan ikisinin Dedeman Grubu’na ait olduğunu aktardı. Palandöken’deki otellerinin tahsis sürelerini uzatmak için başvuruda bulunduklarını belirten Akçakaya, “Otellerimizi tahsisli araziler üzerine yaptık. Bunların tahsis süreleri dolmak üzere. Otellerimizin kısmi yenilenme ihtiyacı var. Biz bu sürelerin uzatılmasını bekliyorduk. Devletimiz bu tahsisli arazilerle ilgili yeni bir  süre uzatım opsiyonu tanıdı. 49 yıllık ilave bir süre tanıdı. Biz o da başvurumuzu yaptık. O sürecin tamamlanmasıyla birlikte her iki otelimizi de ileriye dönük yenileme planlarımızı hızlıca devreye sokacağız” dedi.

Yenileme çalışmalarına ilk olarak Dedeman Palandöken’den başlayacaklarını anlatan Akçakaya, yenileme için toplamda yaklaşık 20 milyon dolar bütçe ayırdıklarını söyledi.

“2019’da 15 milyon TL ciro hedefliyoruz”

Emrullah Akçakaya, Dedeman Palandöken (1993) ve Dedeman Ski Lodge (2005) açılışlarından bu yana her iki otelde toplamda 1.5 milyonun üzerinde misafir ağırladıklarını belirtti. Geçen yıla göre yüzde 60’ın üzerinde büyüme hedeflediklerini kaydeden Akçakaya, 2019 yılı için 15 milyon TL ciro hedeflediklerini anlattı. Dedeman Palandöken’in bu yıl 26. sezona merhaba dediğini belirten Akçakaya, yılbaşında yüzde 90, sömestrde ise yüzde 70 doluluk hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Serkan Ersoy: “Türkiye’nin en yüksek kayak pisti Ejder3200’ü hizmete açtık”

Dedeman Palandöken ve Ski Lodge Otelleri Genel Müdürü Serkan Ersoy ise bölgede toplamda 60 km’nin üzerinde pistlerin olduğunu belirtti. Ejder3200 ve Konaklı ile beraber kayak merkezindeki pist sayısının 24’e ulaşacağını ifade eden Ersoy, “Markalaşma adına 1 Aralık 2018 tarihi itibari ile Türkiye’nin en yüksek kayak pisti olan Ejder3200’ün açılışını gerçekleştirdik. Suni karlama ile yaptık. Palandöken, kaymaya olanak sağlayan “toz kar” özelliğini, ikliminden dolayı, bütün kayak sezonu boyunca sürdürüyor. Bu sayede kar garantili kış tatili vaadi yapılıyor. Palandöken ayrıca dünyanın en uzun ve en dik pistleri arasında yer alıyor.” dedi.

 

 

 

 

İnceleyin

Ingenico iCiro Paketlerine Yeni Özellikler Eklendi!

YazarkasaPOS’larında teknolojik altyapıya ve uygulama zenginliğine önem veren Ingenico,  iş yerlerinin yükünü hafifleten uygulaması İCiro’ya ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz