Anasayfa » Manşet » Deniz Dikkaya: “Anadolu Yakası’nın liderliğini yeniden ele geçirdik”

Deniz Dikkaya: “Anadolu Yakası’nın liderliğini yeniden ele geçirdik”

Röportaj: Hatice Ünal Bilen

Fotoğraflar: Hakkı Günerkan

Anadolu Yakası’nın gözde lokasyonlarından Kalamış’ta hizmet vermeye devam eden  Wyndham Grand İstanbul Kalamış Marina, grubun İstanbul’daki ilk otel markası olarak popülaritesini halen koruyor. Bunda elbette otelin kalite ve konforu sürdürülebilir bir servis ve hizmet anlayışıyla sunma gücü ve etkisi kadar satış ve pazarlama konusundaki profesyonel iş yaklaşımının da etkisi büyük. Beş yıldızlı otele açılışından bu yana yapılan iş gücü ve ünite yatırımları bunun birer açık göstergesi.

Peki turizmdeki son dönem gelişmeler paralelinde Wyndham Grand İstanbul Kalamış Marina’da neler oluyor, 2017 yılını kapatmaya hazırlandığımız bugünlerde ve 2018’de beş yıldızlı otel konuklarını hangi yeni sürprizler ve hizmetleriyle ağırlayacak, otelin Satış ve Pazarlama Direktörü Deniz Dikkaya anlattı…

6

“Hazirandan itibaren Anadolu Yakası’nın liderliğini tekrar ele geçirdik”

2016 tüm Türkiye için olduğu gibi bizleri de çok üzdü. 2017’de hepimiz çok umutlu olmak istiyorduk. Yıla Reina saldırısı gibi maalesef kötü bir olayla başladık. Ancak Haziran ayı sonrası özellikle de referandum kaynaklı sektörden artışlarla beraber olumlu sinyaller almaya başladık. İstanbul turizminde yaşanan yerli ve yabancı turist artışı memnun edici oldu.

Bu dönemde peki biz Wyndham Grand İstanbul Kalamış Marina olarak neler yaptık? Haziran ayından itibaren Anadolu Yakası’nın liderliğini tekrar ele geçirdik. Her ayı hem  bölge hem doluluk hem de fiyatlar anlamında güzel rakamlarla kapatıyoruz. Şu anda doluluklarımız % 90 ve üzeri devam ediyor. Bunda sadece otelin kalitesi değil, özellikle vurgulamak isterim ki satış, pazarlama ve operasyon başarısının büyük payı var. Şöyle söyleyeyim, biz operasyonel manada otelimize gelen bir misafiri memnun ederek ikinci kez getirebilme başarısına sahibiz.

 Satış ve pazarlama konusundaki çalışmalarınızı biraz daha detaylandırabilir misiniz? Başarı iddianızı temellendirdiğiniz faaliyetleriniz arasında neler var?

Satış bir sanattır, biz de satış konusunda tecrübeli en iyi sanatçıları bir araya getirerek İstanbul’da ses getirecek çok iddialı bir ekip kurduk. Ben de satış pazarlama direktörü olarak bu güzel ekibin başındayım. Biz birbirini olduğu kadar otelini de çok seven ve iyi anlaşan bir ekibiz. Ben de dahil olmak üzere otelden ayrılmayı pek sevmiyoruz. Çünkü bu otelin içinde zaman geçirmek gerçekten çok keyifli. Hem misafirlerimiz bu keyfi yaşıyorlar hem de satış ekibi olarak bu keyfi yaşıyoruz. Hatta şunu samimiyetle söyleyeyim, Cuma-Cumartesi günleri evime biraz geç gidiyorum. O yüzden eşimden özür diliyorum. Ama bu oteli bırakmak inanın çok kolay değil. Zaten burayı yaşayan misafirlerimiz de aynı şeyi söylüyorlar.
Sorunuza dönersem; yine tekrarlayacağım ve bu konuda da çok alçak gönüllü olmayacağım. Otelimiz Anadolu Yakası’nın en güzel otellerinden bir tanesi, ama bu unvanı korumak için de hem yeni sadakat projelerini hayata geçirirken hem de kalitemizi misafir memnuniyet oranımızı arttırmaya odaklanıyoruz. Bu çok zevkli bir yarış, bütün beş yıldızlı oteller gerçekten çok kaliteli ama bu yarışta ipi göğüslemek için hep çalışmak, daha çok çalışmak gerektiğinin de bilincindeyiz. Kalamış ve Anadolu Yakası’nın sahil hattındaki ışıldayan bir otel olmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. Bunun da hakkını vermemiz gerekiyor. Biz yönetimimiz, tüm satış ekibimiz ve operasyon kadromuzla birlikte bu memnuniyeti devam ettirmek için çalıştık. Çok kısa zamanda da yepyeni güzel projeleri hayata geçirdik. Bizi izlemeye devam edin diyoruz.

 

 

5

“Otelimizi Kalamış vurgusuyla pazarlıyoruz”

Bunlardan en önemlisi, aslında lokasyonu öne çıkarma projemiz oldu. Bildiğiniz üzere, biz turizm fuarlarına gittiğimiz zaman sadece Türkiye’yi tanıtıcı işler yapardık. Sonra lokasyon öneminin farkına vararak iller tanıtımı öne çıkmaya başladı. Kalamış’ın tek oteli olmamız ve Türkiye’nin en özel lokasyonlarından birinde konumlanmamız sebebi ile satış ve pazarlama faaliyetlerimizde Kalamış vurgusu üzerine çalışıyoruz. Bu doğrultuda “Kalamış’ta hayat başka” diye bir slogan oluşturduk. “Kalamış’ta toplantı başka, Kalamış’ta düğün başka, Kalamış’ta eğlence başka” diyoruz. Tüm markalarımızı da bunun altında vurgulamaya çalışıyoruz. Bunda da başarılı olduğumuzu düşünüyorum.

Son dönemde aldığımız tepkiler ve ileri döneme yönelik yapacağımız pazarlama çalışmaları da hep Kalamış vurgusu üzerine olacak. Çünkü bu otel dediğim gibi Kalamış’ta ve bölgesinin de tek oteli. Buraya insanlar bir tatlı huzur bulmaya geliyorlar. Biz de zaten onlara o tatlı huzuru vermeye çalışıyoruz. Otelimiz lokasyon ruhuyla son derece örtüşen butik bir otel konseptinde ama beş yıldızlı bir işletmeyiz.

9

“Anadolu Yakası’nda yeniden bir numarayız”

Neredeyse %70’i Kalamış manzarasına sahip 210 odamız var, her biri de süit kalitesindeler. Yiyecek ünitelerimiz çok farklı. Eğer siz bir otelin yiyecek içecek ünitelerin iyi satmak ve pazarlamak istiyorsanız onların kendi markalarını da oluşturmak zorundasınız. Wyndham Grand İstanbul Kalamış Marina, tabii bütün ekibi ile birlikte bunu çok iyi başarmış durumda Mehmet Yalçınkaya gibi harika bir şefimiz var, onunla çalıştığımız için çok şanslıyız. Netice olarak içinde bulunduğumuz lokasyonu ön plana çıkararak tanıtımlarımızı sürdürüyoruz, çok kısa bir zamanda da karşılığını aldık. Anadolu Yakası’nda şu anda gerek doluluklar gerekse fiyatlar anlamında bir numara olma özelliğimize tekrar sahip olduk.

Bu yılı ne şekilde tamamlarsınız, yılsonuna ilişkin tespit ve önerileriniz neler?

İstanbul’da genel manada bir yoğunluk başladı. Bu da bizi ve sektörümüzü çok sevindiriyor. Kaldı ki ben bildiğiniz üzere sadece otelde çalışan bir yönetici değilim. Aynı zamanda çeşitli sivil toplum kuruluşlarında da görev yapıyorum. Ama bayrağı diğer arkadaşlarımıza teslim ettik çünkü burada çok farklı bir dünya var. Anadolu Yakası otelciliğinde de çok ciddi bir rekabet var. 2017’nin Eylül ayını bitiriyoruz. Ekim ve 3 aylık dönemde 2016’da özlediğimiz tabloyu 2017 yılı sonuna kadar yaşatmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz.  Çok yakında Kalamış vurgusu ile ön plana çıkmayı hedeflediğimiz bir pazarlama çalışmasıyla sektörde kendimizden bahsettireceğiz. Sözünü ettiğim, hem yazılı hem de görsel medyada yer almak ve sinema reklamlarına girmekle alakalı bir proje. Bu doğrultuda Kalamış LIVE’ı tekrardan hayata geçirdik. Kalamış LIVE, otelimizdeki canlı müzik performanslarımız. Bunun hakla ilişkiler yönetimini ayrı yapıyoruz. Sadece İstanbul’dan değil, şehir dışından konaklamalı misafir ağırlıyoruz.

Bunlardan bir tanesi OUZO Restaurant. Özellikle Çarşamba-Cuma-Cumartesi olmak üzere haftanın üç günü Kalamış LIVE günlerinin olduğu, Yunan ve Balkan müzikleriyle canlı programın yapıldığı, Ege ve Türk lezzetlerinin servis edildiği bir konsept. İnsanlar “Wyndham Grand Kalamış Marina’nın terasına gidiyorum demiyor, OUZO’ya gidiyorum” diyor. Bir de Jigger Roof barımız var. Burası Kalamış manzarasıyla özel davet ve organizasyonlara ev sahipliği yaptığı gibi haftanın dört günü caz müzik dinletileri ile de oldukça popüler.

Bunların dışında otelimizin içinde toplam altı tane yiyecek içecek markamız var. Bunların üç tanesi kendi işletmemiz, geriye kalanlar kiracılarımız. Fakat bunlar Günaydın Kebap, Sushico, Özgür Şef, Divan Pastaneleri gibi oteli marka değerini yükselten işletmeler. Biz bu markaları kendi otel markalarımızın içine bütünleştirerek güzel bir karışımı misafirlerimize sunuyoruz, geri dönüşünden de son derece memnunuz.

8

Son olarak 2018 yılına dair neler söyleyebilirsiniz?

2018’de aynı başarımızın devam etmesi için hem ülkesel bazda hem de bu ülkeye hizmet eden ürünler olarak çalışacağız. İstanbul’un ve Türkiye’nin eğlenceli, güzel yüzünü daha fazla göstererek, yaşanan kötü senaryoların hepsini unutarak pazarlama politikalarımıza devam etmek önceliğimiz olmalı diye düşünüyorum. Paris’te de bombalar patladı, Barselona’da da… Ama baktığınızda biz maalesef ki moral motivasyon anlamında çabuk düşen bir milletiz. Bu noktada halkla ilişkiler yapanların ve turizm sektörünün bu olumsuz gelişmelerden etkilenmemesi lazım. Burada biz ürün verenler olarak buna çok dikkat edeceğiz. 2018’de pazarlama politikamızı sürekli çeşitlendirerek yol aldığımızda bunun karşılığında iyi sonuçlar alacağımıza eminim.

 

İnceleyin

Tunç Batum: Artık bir şeyler yapmak lazım ama ne?

2015’te Rus pazarında başlayan kriz, bildiğiniz üzere 2016 yılında global çalkantıların da etkisiyle çok kötü ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir