Anasayfa » Gastro Güncel » Dünyanın geleneksel mutfakları İstanbul’da buluşuyor

Dünyanın geleneksel mutfakları İstanbul’da buluşuyor

Dünya gastronomi başkenti olmaya aday İstanbul, 21 – 24 Eylül tarihlerinde Tarihi Yarımada’da düzenlenecek olan Gastronomist 2017’ye hazırlanıyor.

Dünya mutfaklarının kıtalararası katılımlar ile temsil edileceği, konuk ülkelerden geleneksel reçete sunumları, sokak lezzetleri, Türkiye coğrafyasının kadim mutfak kültürünü yansıtan sunumlar, tadım atölyeleri ve paneller gibi birçok katmanlı etkinliğin yer aldığı bir Türkiye projesi olarak öne çıkan Gastronomist 2017, dünyanın geleneksel mutfaklarını İstanbul’a taşıyacak. Kültür ve Turizm Bakanlığının ve Fatih Belediyesinin önemli katkılarıyla düzenlenen etkinliğe, gastronomi dünyasının önde gelen STK’ları Anadolu Halk Mutfağı Derneği ve Mutfak Dostları Derneği’nin yanı sıra Mutfak Magazin Dergisi de destek oluyor. Konuk ülkeler İtalya, İspanya, Çin ve Japonya ile birlikte ev sahibi Türkiye, etkinlik süresince geleneksel mutfaklarından örnekleri ve sokak lezzetlerini sunarak unutulmaz bir gastronomi şölenine imza atacak.

Dünyaca ünlü et ustalarından muhteşem şov

Gastronomist 2017, 4 gün boyunca sürecek zengin program akışıyla da dikkat çekiyor. Etkinlik kapsamında dünyaca ünlü İtalyan kasap Dario Cecchini, Türkiye’nin et profesörü olarak tanınan Cüneyt Asan ve ünlü kıtaları aşmış Brezilyalı et ustası Andre Lima de Luca birlikte muhteşem bir şova imza atacak. Yeni nesil ulusal şeflerden Hazer Amani ve Siyez buğdayı üzerine çalışmaları ile tanınan Mustafa Afacan’ın gerçekleştirecekleri “Anadolu’nun Genetiğiyle Oynanmamış Buğdayları”; Yunan mutfağı uzmanı şef Maria Ekmekçioğlu ile Egeli yemek araştırmacısı ve gazeteci Nedim Atilla’nın gerçekleştirecekleri “İki Yaka Bir Mutfak” ve ünlü Hint şef Abhishek Singh’in sergileyeceği “Hindistan’dan Sıradışı Bir Ekmek” başlıklı cooking showlar da dikkat çeken etkinlikler arasında yer alıyor.

Duayenler Mutfak Dostları Derneği panellerinde konuşacak

Program kapsamında Mutfak Dostları Derneği öncülüğünde Aya İrini’nin tarihi atmosferinde geleneksel mutfakları ele alan bir dizi panel düzenlenecek. Gazeteci ve yemek araştırmacısı Nedim Atilla moderatörlüğünde gerçekleştirilecek panellerde Ebru Baybara, Mehmet Gürs, Filiz Hösükoğlu (Geleneksel Mutfaklar ve Turizme Etkileri); Nilhan Aras, Birol Uluşan (Coğrafya Kaderdir); P. Mary Işın, Neptün Soyer, Yrd. Doç. Dr. Ahmet Uhri (Geçmiş Geleceğin Atasıdır) gibi geleneksel mutfaklar ve turizm alanında kabul görmüş en yetkin isimler konuşmacı olarak yer alacak.

Ünlü isimlerden “Gastronomik Paylaşımlar”

İspanya, Fransa, İsrail, Rusya, İtalya, Japonya, Çin, Bosna Hersek, Avustralya, Güney Afrika, Kazan / Tataristan, Hindistan, Azerbaycan, İsviçre gibi birçok ülkeden yoğun bir uluslararası katılımın beklendiği etkinlik, dünyanın önemli gastronomi yazarları, şefleri ve ilgili alanlardaki kanaat önderlerinden Greg Malouf, Anissa Helou, Sebastien Ripari, Michel Godet, Susan Loomis, Janna Gur, Maria Jose Sevilla, Alica Rios, Christian Plumail, Carianne Wilkinson, Rizida Khusainova gibi isimleri “Gastronomik Paylaşımlar” başlıklı oturumlarda konuşmacı olarak ağırlayacak. Programın en renkli etkinliklerinden biri de Türkiye’nin iş, kültür, sanat ve yazın dünyasından önemli isimlerin katılacağı yemek temalı sohbetler olacak. İş, kültür, sanat ve yazın alanında çok kıymetli isimlerle gerçekleştirilecek “Yemek Sohbetleri”, “Patron Yemekleri”, “Osmanlı Saray Yemekleri” ve “Sanat İçin Yemek” başlıklı oturumlar, gastronominin farklı disiplinlerden beslenen evrensel bir kültür dili olduğunu ortaya koyacak.

Dünya yerele dönüyor

Organizasyon komitesi adına yaptığı açıklamada dünyanın yerel mutfakların özgün etkilerini içinde barındıran köklü ve çok yönlü, zengin, basit ama çok değerli mutfak kültürünü yeniden hatırladığını belirten Mutfak Dostları Derneği Başkanı Zeynep Kakınç, “Dünya, yerel mutfakların özgün etkilerini içinde barındıran köklü ve çok yönlü, zengin, basit ama çok değerli mutfak kültürünü yeniden hatırladı. Gastronomist 2017, avangart mutfağın görmeye alıştığımız klasikleşmiş isimleri yerine geleneksel mutfağın gerçek temsilcilerini ağırlayacak. Geleneksel mutfak kültürlerinin çok boyutlu olarak ele alınacağı ve kültürlerin buluşmasına tanıklık edecek Gastronomist 2017, ‘dünya yerele dönüyor’ mottosunun karşılığını gözler önüne serecek” dedi.

YEDY Gastronomik Derecelendirme Sistemi Gastronomist 2017’de tanıtılacak

Gastronomist 2017’nin ilk günü olan 21 Eylül akşamı ise YEDY Gastronomik Derecelendirme Sistemi’nin lansmanı yapılacak. Birinci etapta Türkiye’nin 7 bölgesi 81 ilini kapsayan YEDY Gastronomik Derecelendirme Sistemi’nin 2017 yılı sonuçlarını kapsayan “YEDY Derecelendirme Kitabı”, konuk ülkelerden seçkin gastronomi yazarları, kanaat önderleri ve profesyonel şeflerin katılımı ile görkemli bir gecede tanıtılacak.

#gastronomi, #YEDY, #mutfak

İnceleyin

Vali’den GTD’ye tam destek sözü! Bursa Gastronomi Konferansı geliyor!

Haber: Hatice Ünal Bilen Fotoğraflar: Sezen Ece Alkaç Gastronomik Marka Kentler çalışması kapsamında Bursa’ya çıkarma ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir