Anasayfa » Manşet » Elite World, 650 milyon TL’lik tesisiyle yurt dışı pazarları Sapanca’ya çekecek

Elite World, 650 milyon TL’lik tesisiyle yurt dışı pazarları Sapanca’ya çekecek

Spread the love

Haber: Hatice Ünal Bilen

Türkiye’nin en hızlı büyüyen otel zinciri Elite World Hotels, Sapanca’da toplam 650 milyon TL’ye mal ettiği Elite World Sapanca’nın tanıtım toplantısını 22 Ekim Salı günü gerçekleştirdi. Elite World Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun Elik, Elite World Hotels Yönetim Kurulu Üyesi Emel Elik, Elite World Otelleri Genel Direktörü Ünsal Şınık ve Elite World Sapanca Genel Müdürü Ünal Sabuncu’nun hazır bulunduğu toplantıda yatırıma ilişkin tüm detaylar aktarılırken, yerli otel zincirinin gelecek yatırım planları hakkında da bilgiler paylaşıldı.

Ünsal Şınık: “1 ağaç dahi kesmeyip, 600’ün üzerinde dikim yaptık”

Toplantının açılış konuşmasını yapan Elite World Otelleri Genel Direktörü Ünsal Şınık, Elite World Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun Elik’in bir Sapanca ziyareti ile ortaya çıkan yatırım fikrinin 22 ayda tamamlanarak hayata geçirildiğini ifade etti. Toplam 44 dönüm arazi üzerine 136 bin metrekare alanda konumlandırılan tesisin, kuzey ülkelerinin yapı örneklerinden faydalanılarak, doğayla iç içe bir konseptte inşa edildiğini kaydeden Şınık, LEEDS sertifikalı tesisin yapımı esnasında 1 tane dahi ağacın kesilmediğini, 600’ün üzerinde ağaç dikildiğini, 4800 metrekare büyüklükte Türkiye’nin ilk biyolojik göletinin oluşturulduğunu ifade etti.

Coşkun Elik: “Yatırım maliyetimiz, 650 milyon TL”

Toplantının devamında Elite World Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun Elik, tesisin yatırım maliyetleri ve istihdamına ilişkin bilgiler aktardı. Coşkun Elik, toplam 650 milyon TL’ye mal olan tesiste 420 kişiyi istihdam ettiklerini belirterek, “Çalışanlarımızın yüzde 90’ı başta Sapanca olmak üzere Kocaeli ve Sakarya’dan geliyor. Ekip arkadaşlarımızı ağırlıklı turizm ve otelcilik öğrencileri ve yeni mezunlardan seçtik” dedi.

“2023’te St. Petersburg’ta iki yeni otel daha açacağız”

Türkiye’nin en hızlı büyüyen yerel ekonomi zinciri olarak ülkenin potansiyeline inandıklarını ve önümüzdeki dönemde uluslararası zincir olma hedefiyle yatırımlarına devam edeceklerini belirten Coşkun Elik, 2023’te St. Petersburg’ta iki otel yatırımını hizmete açacaklarını kaydetti. Elik, yaklaşık 100-150 milyon dolara mal olması planlanan yatırıma ilave olarak önümüzdeki yıl itibari ile management ve franchise olarak zincirin halkalarını genişletme kararı aldıklarını da sözlerine ekledi.

Ünsal Şınık: “Markamızı franchise ve management olarak satışa çıkaracağız”

Elite World Otelleri Genel Direktörü Ünsal Şınık ise, yerli zincir markanın franchise ve management olarak satışa çıkarılmasına ilişkin şu açıklamalarda bulundu: “Ön hazırlık çalışmalarımıza başladık. Gelecek yıl itibariyle Elite World Otelleri olarak franchise ve management veren bir zincir olacağız. Kimisini kendimiz işleteceğiz kimisini kiralayacağız kimisine de isim hakkı vereceğiz.” Şınık, grup olarak asli alanlarının şehir otelciliği olduğunu ve ilk aşamada önceliği  bu konseptteki otellere vereceklerine işaret ederek, “Verimli gördüğümüz şehirlere vereceğiz. İlk başta İstanbul, daha sonra Türkiye’nin diğer büyük şehirlerini düşünüyoruz” diye konuştu.

Emel Elik: Kongre segmentini hayata geçirmek istiyoruz”

Sapanca Elite World Hotel’in ilkleri ve enlerine değinen Elite World Hotels Yönetim Kurulu Üyesi Emel Elik, Sapanca’nın her mevsim ayrı bir güzellikte olduğunu ve alt yapıyı da buna göre şekillendirdiklerini belirtti. İki binadan oluşan 500 odalı tesis için en önemli hedeflerinin bölgenin olmazsa olmazı kongre segmentini hayata geçirmek olduğunu söyleyen Elik, “Başka illerdeki kongreleri buraya getirmek istiyoruz. Bunu da oda sayılarımız ve toplantı salonlarımızla yapacağız. Sütunsuz 2.200 metrekare büyüklüğe sahip kongre salonumuz ile aynı anda 3 bin kişiye ev sahipliği yapabileceğiz. 2020’de üç kongreyi kendi tesisimizde gerçekleştirmek hedefindeyiz. Bir amacımız da, Kartepeye 30-40 km mesafedeki tesisimize kayak misafirlerini çekmek olacak” dedi. Emel Elik, tesisin sosyal alanlarına da ayrıca dikkat çekti. Yeme içme ve aktivite alanlarıyla bölgede iddialı olduklarının altını çizen Elik, Sapanca’da 3-4 günlük konaklama aktiviteleri sunmak istediklerini ifade etti.

Elite World Sapanca Genel Müdürü Ünal Sabuncu, Elite World Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun Elik, Elite World Hotels Yönetim Kurulu Üyesi Emel Elik, Elite World Otelleri Genel Direktörü Ünsal Şınık (Soldan sağa)

“Turquality desteğiyle yurt dışı pazarlara açılacağız”

Elite World Hotels Yönetim Kurulu Üyesi Emel Elik, kasım ayı sonunda tüm alanlarıyla tamamlanması planlanan tesis için 2020’nin tanıtım yılı olacağını aktardı. Sapanca’yı tanıtırken sadece iç pazar tanıtım hedeflerinin olmadığını, hem yurt içi hem yurt dışı pazarlara da yöneleceklerini vurgulayan Elik, Turquality’den yoğun pazarlama desteği alacaklarının altını çizerek, “Sadece Türk misafirlerini ağırlayan Sapanca bölgesine başta Avrupa olmak üzere Rus ve Ortadoğulu turistleri de getirmek istiyoruz. Kapasite anlamında beklentimiz yüksek. 2021-2024 döneminde yüzde 70 doluluk hedefliyoruz” dedi.

Sapanca’nın mutfağı Elite World Otelleri Mutfak Koordinatörü Mithat Yalçınkaya’ya emanet. Gölet manzaralı Grill Restaurant ile ocakbaşı kültürünü bölgeye taşıyan tesis, aynı zamanda İtalyan mutfağı ve sağlıklı beslenme seçenekleriyle de öne çıkıyor.

İnceleyin

Ulaştırma Bakanı otelcilerle telekonferansta buluştu… İşte detaylar…

Spread the loveUlaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye Otelciler Birliği yönetimi ile bir araya ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz