Anasayfa » Manşet » EMITT Fuarı, 23. kez kapılarını açtı

EMITT Fuarı, 23. kez kapılarını açtı

Haber: Hatice Ünal Bilen

Dünyanın en büyük dört turizm fuarından biri olan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı (Emitt), TÜYAP Fuar Merkezi’nde bugün 23. kez kapılarını açtı.

TÜYAP Palace Hotel’de gerçekleşen açılış törenine ITE Türkiye Turizm Seyahat Moda Grup Direktörü Hacer Aydın, ITE Grup Bölge Direktörü EMEA Kemal Ülgen, Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği Başkanı Oya Narin, Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Osman Ayık, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Firuz Bağlıkaya, Türk Hava Yolları Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkan Vekili Bilal Yetişir, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve KKTC Çevre ve Turizm Bakanı Fikri Ataoğlu katıldı.

Hacer Aydın: “2023 hedefimiz, 150 ülke, 150 bin ziyaretçi”

Açılış töreninde konuşan ITE Türkiye Turizm Seyahat Moda Grup Direktörü Hacer Aydın, bu yıl 100’den fazla ülkeden 700’den fazla tur operatörünü ağırladıklarını söyledi. Bu yıl geçen yıla göre yüzde 25 büyüme kaydettiklerini belirten Aydın, “2019,  Türk turizminin daha da büyüdüğü bir yıl olacak. EMITT, bu BÜYÜMEYE katkı sağlamaya  devam edecek” dedi.
Türkiye turizminin 2023 hedefinin 70 milyon turist, 70 milyar dolar gelir olduğunu anımsatan Aydın, EMITT Fuarı olarak 2023 yılında 150 ülke, 150 bin ziyaretçi sayısına  ulaşmayı hedeflediklerini söyledi.

Osman Ayık: “EMITT turizme paralel büyüyor”

TÜROFED Başkanı Osman Ayık, fuarın gelişimini Türk turizmine paralel bir şekilde sürdürdüğünü belirterek, “Biz de TÜROFED olarak bu fuarın bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz. EMITT’in bir diğer özelliği de, bu fuar turizm endüstrisinde tüm dünyadaki kuruluşlar arasında bir köprü görevi görüyor. Bundan dolayı da her geçen yıl başarı grafiğini arttırarak yoluna devam ediyor” dedi.

Firuz Bağlıkaya: “18 yıl aradan sonra EMITTE olmaktan mutluyuz”

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı Firuz Bağlıkaya, TÜRSAB olarak 18 yıl aradan sonra  fuara katılmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirtti. Sektöre ilişkin konuşan Bağlıkaya, “Sektör olarak iyi bir dönemden geçiyoruz. 2018’i rekor ziyaretçi sayısıyla kapattık. 2019’un yeni rekorların kırılacağı bir yıl olacağına inanıyoruz.  Yeni rekorlar kırdığımız bu dönemde daha iyisini yapabileceğimize inanıyoruz”.

Bakan Ersoy TUİK 2018 verilerini açıkladı

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy ise şu konulara değindi:
“Yeni Cumhurbaşkanlığı Yönetim Sistemi ile birlikte Sayın Cumhurbaşkanımız bakanlıklara sektöründen insanları atayarak bir farklılık oluşturmak istedi. Biz de bu doğrultuda 2023 hedeflerimizi 70 milyon turist, 70 milyar dolar gelir olarak revize ettik”.

Bu yıl gecelik gelirde de iyileşme başladı”

Konuşmasında güncel TUİK verilerini de paylaşan Bakan Ersoy, “2018 yılında 34 milyon 488 bin yabancı turist ülkemizi ziyaret etti. Toplam ziyaretçi sayısı 46 milyon 112 bin turist oldu. 2018’de toplamda 29.5 milyar dolar geliri aştık. 2017’de kişi başı gelirimiz 681 dolar, 2018’de 647 dolar olarak gerçekleşti” dedi.
Kişi başı gecelik gelirde bu sene itibari ile iyileşme başladığına vurgu yapan Ersoy, “2017’de kişi başı gecelik gelir 63.2 dolar, 2018’de ise bu rakam tahmini 66.5 dolara çıktı. 2019 itibariyle gecelik gelirde de iyileşme başladı. Bu veriler doğrultusunda hedeflerimize ulaşmak bizim için çok zor değil” diye konuştu.

“2023’e kadar kişi başı geliri yüzde 50 arttırmalıyız”

2023 yılına kadar kişi başı geliri yüzde 50 oranında artırmanın ve nitelikli turiste geçiş yapmanın önemine dikkat çeken Bakan Ersoy, “Şu da çok önemli, kişi başı geliri sadece konaklama gelirleri olarak ele almamak lazım. Konaklama dışı gelirlere de bakmalıyız” dedi.

“Turizme bakış açısını değiştirmemiz gerekiyor”

Mehmet Ersoy, sektörde başarılı olmak için turizme bakış açısının değiştirilmesi gerektiğine işaret ederek sözlerini şöyle sürdürdü:
“Maliyet değil, gelir odaklı; arz değil, talep odaklı turizme konsantre olmalıyız. Zengin turizm çeşitliliğimiz ile yeni turizm konseptleri oluşturmamız gerekiyor. Nitelikli turist için gerekli alt yapıyı hep birlikte oluşturmamız gerekiyor. Alt yapı olarak insana yatırım önemli”.

Kolej statüsüne getirilmiş turizm meslek lisesi sistemi 2019 Eylül’de hayata geçiyor

Ersoy, konuşmasının devamında 2019 Eylül ayında hayata geçirilmesi planlanan kolej statüsüne getirilmiş turizm meslek lisesi sisteminden de bahsetti. Bakan Ersoy, sistem kapsamındaki öğrenciler ile birlikte gerçekten turizm yapmak isteyen öğrencileri de sisteme dahil ederek otellerde ücretli olarak istihdam olanağı sağlayacaklarını ifade etti.

Nitelikli turist konfor arıyor”

Ersoy, turizme yatırımda ulaşımın da önemine dikkat çekti. Nitelikli turistin konfor aradığını belirten Ersoy, “Nisan ayı itibari ile THY Antalya, Dalaman ve İzmir havalimanlarına İngiltere, Almanya, Körfez ülkeleri ve Rusya’dan yeni tarifeli seferler açmaya başladı. Hem ulaşımı sürekli kılmak hem de sektörde insan kaynağını korumak için turizmin sürdürülebilir olması önemli” dedi.

 

İnceleyin

Hilton Doha The Pearl Residences Katar’da hizmette!

Uzun zamandır merakla beklenen turizm yatırımlarından biri olan modern mimariyle tasarlanan Hilton The Pearl, Katar’ın ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz