Anasayfa » Gündem » Faruk Şen: “Türkiye, Almanya başta olmak üzere Avrupalı turisti yeniden kazanmalı”

Faruk Şen: “Türkiye, Almanya başta olmak üzere Avrupalı turisti yeniden kazanmalı”

Türkiye turizmindeki gelişmeleri değerlendiren Türkiye-Avrupa Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı (TAVAK) Başkanı Faruk Şen şu çarpıcı açıklamalarda bulundu: 

 “Avrupalı ve Alman turisti geri kazanmalıyız”

İstatistiklerimize baktığınız zaman Türkiye turizmde kaybettiği turist sayısını geri aldığından hareket ediyor. Buna karşılık gelirlerin çok düşük olduğunu görüyoruz. Gelen turist de Avrupa’daki Lübnanlı, Filistinli ve Tunuslulardan oluşuyor. Helal turizm Türkiye için önemli bir hedef olmamalı. Türkiye yeniden başta Almanya olmak üzere Avrupalı turisti geri kazanmalı.

 “Almanlar tekrar geri kazanılmalı”

2015’te 5,5 milyon Alman turist geldiği Türkiye’ye 2017 yılı gelen turist sayısı 3,5 milyonu pek geçmeyecek. Avrupalılarda Türkiye’ye karşı bir tepki var. Antalya çevresine baktığınız zaman golf otellerinin golfçü Avrupalıyı getiremediğini görüyoruz. Buna karşılık ucuz turistler buraları dolduruyor. Esasında golf turisti perşembe-pazar arası gelir ve normal turistin harcadığının 4 günde iki mislini harcar.

 “Üst sınıflar tepkili”

Üst sınıfta Türkiye’ye karşı politik bir tepki var. Almanların yüzde 82’si demokrasi olmayan Türkiye’ye gitmeyiz yaklaşımı içinde. Bunu düzeltmemiz şart. 2018 yılında bizim en azından 2015’te gelen kadar Alman turisti tekrar ülkeye çekmeliyiz.

 “Ruslar yılı kurtardı”

5,5 milyon Alman turist hedef olmalı. Üst gelir grubunu Türkiye’ye getirmenin yollarını aramalıyız. Genel olarak baktığınız zaman Rus turistler Türkiye’yi bu sene kurtardılar. Yalnız Ruslarla olacak iş değil. Alman, Hollandalı, Fransız ve Avusturyalı turistlerin tekrar ülkeye gelmeleri şart.

 Avrupalı Türkler

İkinci dikkat edilmesi gereken grup, Avrupalı 5 milyon 700 bin Türk’ün Türkiye alışkanlıklarını devam ettirmek olmalı. Son yıllarda genç Türkler, Kaliforniya’dan İbiza’ya kadar birçok yeri tercih ediyorlar.

 “Avrupalı Türkleri, Türkiye’ye çekmek için belirli atraksiyonlar yapmamız gerekebilir”

TAVAK Vakfının 2017 araştırmasına göre 5,7 milyon Avrupalı Türk’ün 2,3 milyonu tatilini Türkiye’de geçirdi ve 3,1 milyar Euro bıraktı. 2018 yılında bu sayının 2 milyon 800 olmasını sağlamamız lazım. Bunun için Antalya ve Marmaris’te belirli bölgelerin ciddi bir şekilde atılım yapması lazım. Antalya’da Muratpaşa Belediyesi, Marmaris’te Marmaris Belediyesi bu konuda atılım yapabilecek yerler arasında geliyor. Avrupalı Türkleri, Türkiye’ye çekmek için belirli atraksiyonlar yapmamız gerekebilir.

 İranlı turist

Diğer önemli bir grup ta İranlı turistlerin Mart ayında Nevruz ile birlikte Türkiye’ye akın akın gelmeleri olabilir. İran’da iç karışıklık, İran hükumetinin Türkiye’de sorunları olduğunu belirten açıklamaları bu konuda İranlı turisti etkileyebilir.

 “Başaran Ulusoy’un emekli olup bu işleri bırakması gerekiyor”

Türkiye’ye orta üstü gelir grubunun gelmesi şart. Bunlar ciddi para bırakır ve harcama yapar. Bu açıdan İstanbul şehrinin de önemi var. 2010 yılında Kültür Başkenti olan İstanbul’a ilk defa 12 milyonun üzerinde turist gelmişti. Son yıllarda bu sayı büyük ölçüde düştü. Artık Taksim – Tünel arasındaki caddeye baktığınız zaman burada Suriyeli mülteci, gariban Arap turist ve akşamları müzik yapan Kürt gençlerini görüyorsunuz. İstanbul’a gelen turist Antalya’dakinin iki misli para harcayan bir grup. Bu açıdan İstanbul başta olmak üzere İzmir gibi kent turizmin de adımlar atılması lazım.

Türkiye’deki STK’lar bu konuda daha aktif olması gerekir. Türkiye Odalar Birliği yalnız şov yaparak durumu kurtarmaya çalışıyor. Bunların çağrı yapmaları ve Türkiye’ye gelişleri sağlamaları da önemli bir faktör olabilir.

TÜRSAB yeni yönetimi bu konuda aktif olabilir. 18 yılını dolduran Başaran Ulusoy’un artık emekli olup bu işleri bırakması gerekiyor.

İnceleyin

İstanbul Coffee Festival 40 bini aştı!

İstanbul Coffee Festival (İCF), bu yıl 116 markanın katılımıyla 40 bini aşkın kahve severi 104 ...