Anasayfa » Sektör » Ferzan Çelikkanat: Türkiye’nin 5 yıldızlı otele ihtiyacı yok!

Ferzan Çelikkanat: Türkiye’nin 5 yıldızlı otele ihtiyacı yok!

Er Yatırım Genel Müdürü Ferzan Çelikkanat, Türkiye’nin 5 yıldızlı değil, ciddi bir iş oteline ihtiyacı olduğunu söylüyor.

Turizm sektörüne markalı şehir otelleri yatırımcısı olarak giren  ve Türkiye’nin en geniş otel portföyüne sahip gayrimenkul fonu olmayı hedefleyen Er Yatırım’ın Genel Müdürü Ferzan Çelikkanat, Türkiye’de ciddi bir iş oteli ihtiyacı olduğunu söylüyor. Türkiye’de otel yatırımlarının hep 5 yıldıza yönelik olduğuna dikkat çeken Ferzan Çelikkanat, “Ancak turizmdeki trende baktığımızda 3 ve 4 yıldızlı otellere olan ihtiyaç ve ilgi artıyor.5 yıldızlı otel yapmak maliyet ve karlılık açısından şu süreçte mantıklı görünmüyor. Lokasyon gibi zorunlu faktörler karşımıza çıkmadıkça Er Yatırım olarak yapacağımız otellerin tamamının 3 ve  4 yıldızlı iş otelleri olmasını istiyoruz. Bu otelleri ortalama 80 – 150 odalı şeklinde planlıyoruz. Bu da 300 milyon dolar gibi bir bütçeye oturuyor ve her bir otel için karlılık açısından 15 yıllık hedeflediğimiz geri dönüş süreci içinde yüzde 40’ı yakalamaya yönelik bir hedefimiz var” ifadelerini kullanıyor.

Türkiye’nin yatırımcıların iştahını kabarttığını ama otelciliğin bilinmediğini söyleyen Çelikkanat, “Çok iyi inşaatçıyız ama henüz otelci olamadık. İstanbul’da 5 yıldızlı otel ihtiyacı yok. Türkiye’nin orta ölçekli otellere ve iş oteli temalı otellere ihtiyacı var. Yabancı yatırımcılar da bunu çok iyi gördüler.  Otel zincirleri artık Türkiye’nin tüm bölgelerinde sadece üst segment markaları ile değil, 3-4 yıldızlı markalarıyla da yer almaya çalışıyor” diye konuşuyor.

UÇAK KOLTUK MALİYETİNE ÜLKE SATILMAZ

Rekabet arttıkça markaların çıtayı aşağıya çekmesinin Türkiye turizmi için tehlikeli bir süreç olduğuna dikkat çeken Ferzan Çelikanat sözlerine şöyle devam ediyor: “Markalarını ehil olmayan kişilere teslim etmeye başladılar. Bu da Türk turizm için ciddi bir tehlike.  Amaç franchise verip sürümden kazanmak, ancak turizmi bilmeyen ve deneyimi olmayan yatırımcı, hesap yapmadan işe giriyor. Sonrasında da kendince fiyat rekabeti ile sektöre de ülkeye de zarar veriyor. Peynir ekmek dağıtılır gibi marka dağıtılmaz. Bir diğer tehlike de tur operatörleri. Tur operatörleri uçak paketini tamamlamak için otel yatırımlarına giriyor,  uçak koltuk maliyetine ülkeyi satıyorlar.” diyor.

Otel işletmeciliğinde önemli olanın doluluk değil karlılık olduğunu söyleyen  Çelikkanat, “Asıl olan oda satmak. Hedeflenmesi gereken otelin bütünündeki karlılık marjları,  5 yıldızlı otellerde yüzde 35-38 civarında,4 yıldızlıda en az yüzde 40-45. Ancak bir otel yiyecek içecek fasilitesinde yüzde 20-30 karlılık var. Ama yalnız odanın karlılığı yüzde 80 civarlarında. 4 yıldızlı bir otelin odabaşı arsa hariç anahtar teslim  maliyeti  80-100 bin dolar. 5 yıldızlı bir otelin odabaşı anahtar teslim maliyeti 100-150 bin dolardır. Tatil köylerinde odabaşı anahtar teslim maliyet 50-80 bin dolar arasındadır. Kitle turizmi yapan tur operatörleri 200 – 250 odanın aşağısına çalışmazlar” diye konuşuyor.

YATIRIMLARDA ÖNCELİĞİMİZ İSTANBUL

Yatırımlardaki önceliklerinin İstanbul olduğunu ancak, hedefleri arasında 20 otel yapmak olduğundan bu adedi özellikle Anadolu’da potansiyeli olan şehirlere de yayacaklarını anlatan Çelikkanat, İstanbul ve İzmir’deki otel yatırımlarının başladığını,  Eskişehir, Konya, Mersin, Gaziantep, İzmit, Çanakkale, Adana, Mardin, Diyarbakır ve Trabzon’da da arazi geliştirmeye devam ettiklerini söylüyor. Gerçekleştirecekleri otel yatırımları ile hem işletmesel karlılık hem varlık değeri güçlü bir gayrimenkul portföyü oluşturmayı hedeflediklerini söyleyen Çelikkanat, “Amacımız, turizm ve gayrimenkul sektöründe, arsa seçiminden proje geliştirmeye kadar otel projeleri üretip dünyaca ünlü turizm markalarıyla çalışmak. Türkiye’ye yeni yatırımlar ve istihdam alanları kazandırmak” diyor.

Foto altı: Er Yatırım Genel Müdürü Ferzan Çelikkanat

İnceleyin

Online alışverişte seyahat için 5.1 Milyar Dolar harcadık

Türkiye’deki internet kullanımına ilişkin önemli detaylar paylaşan We Are Social araştırması, 2018 yılında online kanallar üzerinden ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz