Anasayfa » Gastro Güncel » Gastronominin 2023 stratejisini Gastrotalks belirleyecek

Gastronominin 2023 stratejisini Gastrotalks belirleyecek

Haber: Hatice Ünal Bilen

Gastronomi Turizmi Derneği (GTD), Türkiye’nin 2020 ve 2023 gastronomi stratejilerini belirlemek üzere ilkini düzenlediği Gastrotalks etkinliğinde sektörün kanaat önderlerini 26 Ekim Cumartesi akşamı Hilton İstanbul Bosphorus’ta bir araya getirdi.

Gastronomi Turizmi Derneği ev sahipliğinde gerçekleşen Gastrotalks‘ ’Kanaat Önderleri Konuşuyor’’ temalı  etkinliğin ilk konuğu ünlü seyahat yazarı ve tarihçi Saffet Emre Tonguç olurken, özel ikramların sunulduğu programa; İstanbul’un Turizmden Sorumlu Vali Yardımcısı Hülya Kaya, TÜRSAB Gastronomi  İhtisas Başkanı Ömer Kartın, MÜSİAD Kahramanmaraş GastronomiTurizmi Derneği Başkanı  ve Alpedo Dondurmaları sahibi Sami Kervancıoğlu, TÜSİAD’dan Seda Mızraklı Ferik’in yanı sıra turizm ve gastronomi sektörünün önemli temsilcileri katıldı.

Milli değerlerin önemine dikkat çekildi

Türkiye gastronomisinin gelişimi için gerekli olan stratejik planların tüm detaylarıyla masaya yatırıldığı program dahilinde milli değerlere sahip çıkmanın önemine vurgu yapılırken, bu kapsamda müze, restoran ve otellerin bir bütün olarak ele alınmasının önemli olduğu ifade edildi.
UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na gastronomi kategorisinde giren kent sayısının Gaziantep ve Hatay ile sınırlı kalmamasının, Türkiye’nin diğer gastronomik ve kültürel marka kentlerinin de keşfedilmesinin sektörün gelişimi adına önemli bir adım olacağı inancının paylaşıldığı Gastrotalks kanaat önderleri buluşmasında bu konuda belediyelerden gelecek yatırım desteğinin de önemine işaret edildi.

Gürkan Boztepe: “Her ay farklı bir konuk ve temayla devam edeceğiz”

Türkiye’nin gastronomi alanında 2020 ve 2023 stratejilerini belirlemek amacıyla ilk buluşmalarını gerçekleştirdiklerini belirten Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı Gürkan Boztepe, “Bir sonraki adımda ortaya çıkan özet raporu Kültür ve Turizm  Bakanı Mehmet Ersoy ile paylaşacağız” diyerek şunları söyledi:
“Gastronomi Turizmi Derneği ülkemizde bu konuda çalışmaları ilk kez başlatan, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve TÜRSAB ile entegre çalışan tek kurumdur. Gastrotalks organizasyonları ile Türkiye’nin kanaat önderlerini GTD üyelerimiz ile buluşturup, 2023 gastronomi stratejileri belirleniyor. Dökümanlar Kültür Turizm Bakanlığı’na  iletilmektedir. Biz bu etkinliği her ay farklı bir konuk ve temayla devam ettirmek istiyoruz”.

Saffet Emre Tonguç: “Herkes elini taşın altına koymalı”

Gastrotalks etkinliğinin ilk konuğu olan Saffet Emre Tonguç, yoğun ilgiyle dinlenilen konuşmasında bir turizm çesitlemesi olarak gastronomi turizminin gelişmesi için sektördeki herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini söyledi. Tonguç, “Anadolu’daki artık güzel yemekler restoranlarda değil, evlerde yapılıyor. Müzeler de buna ciddi bir katma değer sağlıyor. Bizim ülkemizde İtalya’dakinden çok daha fazla Roma dönemine ait eser var, kıymetini bilelim” diye konuştu.

Hülya Kaya: “Her konuda yanınızdayız”

İstanbul’un Turizmden Sorumlu Vali Yardımcısı Hülya Kaya, konuşmasında GTD Başkanı Gürkan Boztepe’yi nitelikli organizasyonu dolayısıyla tebrik ederken, her konuda yanlarında olduğunu belirtti.
TÜRSAB  Gastronomi İhtisas Komite Başkanı Ömer Kartın, Türkiye’nin gastronomik değerlerni ön plana çıkartmak üzere başlattıkları  Gastro-Tren Projesi ve GTD iş birliklerini aktardı.
Kahramanmaraş Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı Sami Kervancıoğlu  ise, şehrin 800 çeşit yemeğinden ve kültüründen bahsetti.

Ünlü gezgin Serda Büyükoyuncu’nun Tonguç ile birlikte seyahat deneyimlerini  aktardığı etkinlikte Hilton İstanbul Bosphorus Hotel’in davete özel hazırlanan menü katılımcılardan tam not aldı. Çok samimi geçen toplantı yemeği sonrası Saffet Emre Tonguç sevenlerine imzalı kitabını takdim etti.

İnceleyin

TÜRSAB Heyeti’nden Ankara Ticaret Odası’na ziyaret

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya ve beraberindeki TÜRSAB heyeti, Ankara Ticaret Odası’na ziyarette bulundu. Ziyaret kapsamında ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz