Anasayfa » Genel » Hacer Aydın: “EMITT’e bu yıl ilgi çok fazla, seçim yapmakta zorlanıyoruz”

Hacer Aydın: “EMITT’e bu yıl ilgi çok fazla, seçim yapmakta zorlanıyoruz”

Röportaj: Hatice Ünal Bilen

Fotoğraflar: Hakkı Günerkan

“EMITT 2018 Fuarı Türk turizminin son yıllarda yaşadığı zor günleri atlatmasında son derece önemli bir platform olacak. Her yıl katılım ve ziyaretçi sayımızı artırarak yolumuza devam ediyoruz. Bu sene de rekor bir katılıma imza atacağımıza inancımız tam.”

 Geçen yıl 80 ülkeden 46.670 ziyaretçiyi ağırlayan dünyanın en büyük turizm fuarlarından Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı EMITT, bu yıl için 106 ülkeden 700 hosted buyer ağırlayacak. 25-28 Ocak 2018 tarihleri arasında düzenlenecek fuara ilginin bu yıl çok fazla olduğunu ve seçim yapmakta zorlandıklarını kaydeden ITE Turkey Turizm & Seyahat & Moda Grup Direktörü Hacer Aydın; turizmde 2017 yılını değerlendirdi, bu yıl 22.si düzenlenecek fuara ilişkin detaylı açıklamalarda bulundu.

2017 yılı turizm sektörü için nasıl geçti? Değerlendirmelerinizi alabilir miyiz?

Öncelikle Türkiye’de turizm sektörü için hiçbir zaman umutsuzluğa kapılmamamız gerektiği düşüncesinde olduğumu belirtmek isterim.  Son açıklanan rakamlar da son derece olumlu ve umut vaat ediyor. TÜİK tarafından açıklanan rakamlara göre; turizm geliri Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarından oluşan III. çeyrekte bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %37,6 artarak 11 milyar 391 milyon 668 bin $ oldu.

Yılın ilk 10 ayında gelen turist sayısı da 10 milyonu aşmış durumda. Geçen yılın tamamında 25.3 milyon turist ağırlanmıştı. Bildiğiniz üzere 2017 yılı öncesinde 2016 yılında pek çok olumsuz toplumsal, ekonomik ve siyasal gelişme yaşadık. Elbette ki bu süreç diğer sektörler gibi turizm sektörünü de etkiledi. Fakat Türkiye sahip olduğu özelliklerle cazibesini her dönem koruyabilmiş bir ülkedir. Şimdi bu gerçeği en açık şekilde görüyoruz. Hızlı bir toparlanma sürecine girildiğini görüyoruz, rezervasyonlara baktığımızda %71 oranında artış gözlemliyoruz. Ülkemiz Doğu ve Ortadoğu’dan gelen turistler için farklı, Batıdan gelen turistler için farklı güzellikler sunuyor. Mutlaka herkesi etkileyecek, bir iz bırakacak özelliğe sahip. Ortadoğu’dan gelen turistler için Türkiye adeta bir cennet. İklimi, doğal güzellikleri, sahip olduğu tarihi ve kültürel mirası sayesinde tatil için gelenler yerleşmeye karar veriyor. Batılı turistler için de durum çok farklı değil. Avrupa şehirleri ile yarışır durumdayız.

“Türkiye’ye en çok turist getiren ve getirme potansiyeli olan alternatif pazarlara odaklandık”

Diğer taraftan ülkemiz sağlık ve termal turizmi, kış turizmi, yayla turizmi, mağara turizmi, av turizmi, kongre turizmi, golf turizmi, yat turizmi, inanç turizmi gibi pek çok segmentte turist çekmeye devam ediyor. Yani Türkiye sadece yaz tatilleri için bir destinasyon değil, birçok turizm faaliyeti açısından dünyanın sayılı cazibe merkezlerinden biri olmayı sürdürüyor.

Turizmin bu gelişimine bakıldığında sektörümüzün dünya üzerindeki en büyük 5 fuarından biri olan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı EMITT’te geçtiğimiz yıl 80 ülkeden 650 katılımcı ve 5.000 kurum ve kuruluşun fuara katılımı oldu ve 46.670 ziyaretçiyi ağırladık. Bir önceki yıla göre şu ana kadar 106 ülkeden 2216 yurt dışından davetli tur operatörü (hosted buyer) başvurusu aldık. Türkiye için önemli olan Avrupa pazarı başta olmak üzere pek çok alternatif pazardan gelen talepleri büyük bir özenle seçiyoruz, bu fuarda 700 hosted buyer’ı ağırlamayı planlıyoruz. Katılım o kadar yoğun ki bu randevu sayısını daha da yükseltebiliriz. Şu ana kadar Hindistan, Endonezya, Filipinler, Rusya, Balkan Ülkeleri, İtalya, Bulgaristan ve Yunanistan en çok hosted buyer kabul ettiğimiz ülkelerin başında geliyor. Hem bu ülkeler hem de başka turist getirme potansiyeli yüksek olan ülkelerden gelen başvuruları da değerlendiriyoruz.

25-28 Ocak 2018 tarihleri arasında düzenleyeceğimiz 22. EMITT Fuarı’na ilgi bu yıl çok fazla ve seçim yapmakta zorlanıyoruz. Seçim kriterimiz, Türkiye’ye en çok turist getiren ve getirme potansiyeli olan alternatif pazarlar.

Turizm sektörü 2018 yılında nasıl bir grafik çizecek?

Turizm sektörü 2015 yılını çok iyi  geçirdi, en çok ziyaret edilen 5., 6. ülke konumuna gelmiştik. 2016’da ise yaşanan olumsuz olayların etkisiyle oldukça kötü bir yıl geçirdik. 2017 yılı ise yavaş yavaş yaraların sarıldığı, hareketlenmelerin başladığı bir oldu. Daha önce de belirttiğim üzere rezervasyonlarda %71 oranında artış gözlemliyoruz. 2018’den umutluyuz ve yakın zamanda ülke turizmimiz hak ettiği yere geri gelecektir. Turizm sektörü özellikle EMITT Fuarı’na davet ettiğimiz 700 davetli tur operatörü ile kuracağı yeni bağlantılar sayesinde Türk turizminin zirvede olduğu 2015 rakamlarını yakalayacağımıza inanıyoruz.

2017’nin 3. çeyreğinde gelen %11,1’lik ekonomik büyüme yılın tamamının ve önümüzdeki yılın da daha iyi bir yıl olacağının sinyallerini verdi. Büyüme eğilimindeki ekonomi ile birlikte 2017 yılının ilk 10 ayında da turizm sektörünün %28’lik bir büyüme kaydettiğini görüyoruz. Yılsonuna doğru sektörün %30 bandında bir büyüme gerçekleştirdiğini söyleyebiliriz.

“Rakamlar böyle giderse 50 milyon turist 50 milyar dolar hedefine ulaşacağız”

Özellikle 2016 yılına kıyasla 2017 turizm sektörü açısından daha iyi bir yıl oldu. Yılın son döneminde gelen bu rakamlar da 2018’in daha iyi geçeceğine işaret ediyor. Bunun en önemli göstergelerinden birisi de bu yıl 22.’sini düzenleyeceğimiz EMITT fuarı. Fuara gösterilen ilgi önümüzdeki yılın nasıl geçeceğine dair önemli ipuçları veriyor. Bu yıl daha şimdiden 106 ülkeden 2.216 davetli tur operatörü başvurusu ile büyük bir ilgi görmüş durumda. Dünyanın dört bir yanından gelen sektör temsilcileri Hosted Buyer Programı (davetli tur operatörü) ile EMITT’te bir araya gelip yeni iş birliklerine imza atacaklar. Rusya ile düzelen ilişkiler sonrası turizmde veriler olumlu seyretmeye başladı. 2018 yılında da bu artış sürecek ve 2015 yılındaki turist sayısına yeniden erişebileceğimizi öngörüyoruz. 2018 sonrasındaki dönemlerde sektör eski büyüklüğüne yeniden erişecektir ve 50 milyon turist 50 milyar dolar hedefine ulaşacaktır.

 Bu sene EMITT’te ne gibi yenilikler olacak? Katılımcı ve ziyaretçileri neler bekliyor?

Bu sene ziyaretçilerimizi yine son derece etkili ve faydalı bir EMITT Fuarı bekliyor. Gerek profesyonel ziyaretçilerimiz gerekse tatil fırsatlarını değerlendirmek isteyen ziyaretçilerimizin tüm beklentilerini karşılayacak bir içerik hazırlığındayız. Bu sene rekor seviyede yabancı profesyonel ziyaretçiyi ağırlamaya hazırlanıyoruz. Fuarın ilk günü daha çok turizm profesyoneline yönelik olacak ve bu kapsamda 106 ülkeden 2.216 davetli tur operatörü şimdiden başvurusunu yapmış durumda.

Katılımcılarımızın iş hacimlerini arttırma olanağı bulacağı fuarda; ülke pavilyonları, tatil destinasyonları, kış turizmi ve outdoor özel bölümleri, oteller, otel destek ürünleri, tur operatörleri ile acenteler yer alacak. Uluslararası alanda, yeni satın alma, iş geliştirme, yeni iş ve iş birliği fırsatları sunduğumuz fuarımızda katılımcılarımızın daha fazla fayda sağlayıp daha verimli görüşmeler yapılabilmesi adına geliştirilen B2B randevu sistemi ile 700’den fazla hosted buyer ile (davetli tur operatörü) önceden randevulaşarak görüşme imkanına sahip olacaklar. Geçtiğimiz yıllarda tek taraflı alınan randevu sisteminde bu yıl hosted buyer’larda önceden hazırlanan kayıt sistemi ile katılımcılardan randevu alabiliyor.

İçerikte gastronomi turizmi de var

Yurt dışından tur operatörleri geldiğinde Antalya, Bodrum vb. tanınmış tatil destinasyonlarının yanı sıra tüm Türkiye’yi Emitt’te görme ve tanıma imkânı buluyorlar. Bu nedenle ülke turizmimiz adına Emitt çok değerli bir platform. Her yıl olduğu gibi sektörümüzün gelişimine yönelik son derece zengin bir içerik hazırladık. Yerel turizmin gelişimi, yeni seyahat trendleri, gastronomi turizmi ve gastronomik marka kentlerin oluşumu, Birleşmiş Milletler’in (BM) turizm ve yerel kalkınmaya sağladığı destekler, yerel kalkınma ve turizm odaklı projelere verilen ulusal ve uluslararası teşvikler neler? sürdürülebilir turizm ve gelişen pazarlarda online satış gibi birbirinden önemli konu üzerinde alanında uzman birçok konuşmacı EMITT boyunca bizlerle birlikte olacak.

Açılışta hem Türkiye’den hem de uluslararası alandan çok önemli ve değerli katılımcılarımız olacak. T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, TYD Başkanı Oya Narin ve TÜROFED Başkanı Osman Ayık açılışta katılımlarıyla bizleri onurlandıracaklar.

Ayrıca Alman Turizm Sektörü Federal Birliği Başkanı Michael Frenzel, BM Dünya Turizm Örgütü Eski Genel Sekreteri Taleb D. Rifai ve BM Dünya Turizm Örgütü Genel Sekreteri Zürap Pololikaşvili gibi uluslararası alanda da çok önemli isimler açılışımızda bulunacaklar.

 Bu sene EMITT’e olan ilgi ne düzeyde? Mevcut durumdan memnun musunuz?

Çok uzun yıllar EMITT organizasyonunun içinde olan biri olarak samimiyetle söyleyebilirim ki: 1999 yılındaki ilk organizasyonumuzdan bu yana her yıl istikrarlı bir şekilde büyüyerek devam ettik ve bugün EMITT’i dünyadaki 5 büyük turizm fuarından biri haline getirdik.  Daha önce de belirttiğim üzere 25-28 Ocak 2018 tarihleri arasında düzenlenecek 22. EMITT fuarına şimdiden 106 ülkeden 2.216 davetli tur operatörü başvuru yaptı.

Geçen yıl 450 tur operatörü ağırlamıştık, hedefimiz 2018 için Türkiye için hedef pazarlardan 550 tur operatörü ağırlamaktı. Ancak talep o kadar yüksek ki, su ana kadar gelen talepler ve bizim onay verdiklerimiz ile birlikte düşündüğümüzde görünen o ki, biz 700 davetli yabancı tur operatörü ağırlamayı planlıyoruz. Tarafımızdan organize edilen her bir hosted buyer 3 gün içinde toplam 36 tane randevulu görüşme yapabilecek. Bunu 700 buyer ile çarptığımızda ortaya mükemmel bir sayı çıkıyor. Tüm amacımız mevcut ve yeni pazarlarla turizmcileri olabildiğince organize bir biçimde bir araya getirebilmek ve verimli görüşmeler yapmalarını sağlayıp, Türkiye’ye gelecek turist sayısının artışına katkıda bulunmak.

Geçtiğimiz yıl 80 ülkeden fuara katılım oldu ve 46.670 ziyaretçiyi ağırladık. Avrupa pazarı ve Rusya Federasyonu gibi Türkiye’ye en çok turist gönderen pazarlar başta olmak üzere Hindistan, Endonezya, Filipinler, Balkan Ülkeleri, İtalya, Bulgaristan ve Yunanistan alternatif pazarlardan yoğun ilgi görüyoruz. Bu anlamda EMITT 2018 Fuarı Türk turizminin son yıllarda yaşadığı zor günleri atlatmasında son derece önemli bir platform olacak. Her yıl katılım ve ziyaretçi sayımızı artırarak yolumuza devam ediyoruz. Bu sene de rekor bir katılıma imza atacağımıza inancımız tam.

 

 

 

 

 

 

İnceleyin

İstanbul Coffee Festival 40 bini aştı!

İstanbul Coffee Festival (İCF), bu yıl 116 markanın katılımıyla 40 bini aşkın kahve severi 104 ...