Anasayfa » Gündem » I-MICE’den ‘Salda Gölü ve Kaz Dağları’ manifestosu!

I-MICE’den ‘Salda Gölü ve Kaz Dağları’ manifestosu!

Uluslararası MICE Endüstrisi Derneği (I-MICE) İcra Kurulu, son dönemde büyük tepkilere yol açan Salda Gölü ve Kaz Dağları hakkında bir manifesto yayınladı. Turizm ve MICE sektörünün değerli emekçileri olarak, doğanın talan edilmesine ve doğal turistik alanların katma değeri olmayan projelerle işlevsizleştirilmesine ses çıkardıklarını belirten o manifestoda şu ifadeler yer buldu:

 “Doğanın bizlere armağanıdır, doğal güzellikler ve doğaya saygı esastır. Bizler; insan olmanın yanı sıra turizm ve MICE sektörüne gönül ve emek verenler olarak Kaz Dağları, Salda Gölü gibi doğal turistik cennetlerimizin yok oluşuna bireysel ya da kurumsal tepki vermekten uzak durulmaması gerektiğine inanıyoruz. Bu tepki salt bir politik tepki olarak değil; aklın, vicdanın ve ortak mirasa saygı merkezine kurulmuş bir dilin dışa vurumu şeklinde olmalıdır.

Ülkesinin dört bir yanını dünyaya tanıtmak için gece-gündüz çalışan turizm ve MICE sektörünün değerli emekçileri olarak doğanın talan edilmesine ve doğal turistik alanların katma değeri olmayan projelerle işlevsizleştirilmesine ses çıkarıyoruz. Ülkemizin zenginliklerinden olan, iç ve dış turizmde göğsümüzü kabartan Salda Gölü ve Kaz Dağları’na yönelik yıkıcı projelerin vicdanımızı kanattığı ve toplumsal kabullerin dışında olduğu aşikârdır.

Bir yandan tanıtım ajansları kurulurken, diğer yandan tanıtılacak alanların yok edilmesi doğaya, turizme ve bu bağlamda mesleğimize ve değerlerimize ilgisizliğin göstergesidir.

Ülkemizdeki birçok kurumun ve ferdin farklı perspektiflerden değerlendirerek, Salda Gölü’nün ve Kaz Dağları’nın korunması gerektiğini belirtmesine rağmen, kulaklarını meslek örgütlerine ve topluma kapayarak çalışmalarına devam eden kamu görevlilerine buradan I-MICE Derneği olarak su ve vicdanın yanında yer almalarını, bu ve buna benzer projelerden vazgeçmelerini yineliyoruz. Doğa dostu tüm projelerde de destek vermeye gönüllü olduğumuzu ilan ediyoruz.

Kurulduğumuz günden bu yana Kaz Dağları’na yapmış olduğumuz iki tanıtım gezisinden sonra hissettiğimiz hayranlık duygusu, doğaya bir borcumuzun olduğunu da bizlere gösterdi. Beslendiğimiz alanlara vefa göstermeliyiz. Ülkemiz turizminin hak ettiği noktaya gelmesi için meslek örgütlerimizin duruşunun önemli olduğunu vurgulamak isteriz. Sektör bileşenlerinin bu konuda dayanışma ve umut dolu bir ses çıkaracağına inanmak ister I-MICE Derneği olarak saygılarımızı sunarız.”

 

İnceleyin

Lüks otel zincirinin yeni halkasına üç yeni atama

Emaar Hospitality Group’un uluslararası lüks otel zincirinin yeni halkası Address Istanbul’da üç yeni atama gerçekleşti. ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz