Anasayfa » Gündem » Ingenico Yeni Nesil ÖKC’ler GİB’e

Ingenico Yeni Nesil ÖKC’ler GİB’e

“Aylık Satış Raporu” gönderimine başladı!

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayımlanan ve mükelleflerin “Günlük ve Aylık Satış Raporu” bildirim şartını açıklayan ” Perakende Mal Satışları İle Hizmet İfalarına İlişkin Mali Rapor Bildirim Kılavuzu (ÖKC Mali Rapor Bildirim Kılavuzu) yürürlüğe girdi.

Ingenico Group, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayımlanan “Aylık Satış Raporlarının Bildirimi” konusundaki yasal düzenlemeyi kapsayan çalışmalarını Yeni Nesil ÖKC’lerinde tamamlayarak müşterilerinin hizmetine sundu. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından daha önce 1 Ekim 2018 olarak açıklanan son bildirim tarihi, firmaların geliştirmelerini tamamlayabilmeleri için Şubat ayına ertelenmişti. Gelir İdaresi Başkanlığı ile koordineli çalışan Ingenico, çalışmalarını Aralık ayı içerisinde tamamlayarak onay için GİB’e başvurusunu yaptı ve Şubat ayı itibariyle gönderim başladı.

Tebliğe göre mükelleflerin yapması gereken “Aylık Satış Raporu” bildirimi “ÖKC TSM Merkezi üzerinden, E-Arşiv İzni Almış Özel Entegratör Firmaların Bilgi İşlem Sistemi üzerinden ve İnternet Vergi Dairesi üzerinden olmak üzere 3 yöntem ile yapılabiliyor.

Bildirim, otomatik ve ücretsiz olarak yapılıyor

Ingenico, TSM merkezi üzerinden kendisine bağlı tüm Ingenico YN ÖKC’ler için, “Aylık Satış Rapor” bildirimini otomatik olarak mükelleflerden ayrıca bir bildirim gerekliliği olmaksızın ve ücretsiz olarak yapıyor. Raporlar Şubat 2019’dan itibaren Gelir İdaresi Başkanlığına iletilmeye başlandı.

Cihazların merkezle iletişimi tamamen mükelleflerin sorumluluklarında olup, işletme sahiplerinin, cihazlarının yazarkasa parametresi alabilmesi için merkez ile bağlantısının (Ethernet/ GPRS) olduğundan emin olması gerekmektedir.

İnceleyin

Accor Otel Grubu’nda iki önemli atama

Accor Otel Grubu, üst düzey seviyesinde iki yeni atama gerçekleştirdi. Buna göre Aysun Dolanbay, Accor ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz