Anasayfa » Turizm » İstanbul havalimanlarından 71 milyon yolcu uçtu

İstanbul havalimanlarından 71 milyon yolcu uçtu

Ajans Press, Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) verilerini derleyerek İstanbul’un havayolu trafiğini inceledi. Ajans Press’in edindiği bilgilere göre, 2017 yılının ilk 9 ayında İstanbul havalimanlarından gelen-giden yolcu sayısında geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre artış sağlandı. Bu yıl Ocak-Eylül arası dönemde Atatürk Havalimanı iç hatlar terminalini 14 milyon 635 bin 984, dış hatları ise 33 milyon 10 bin 845 olmak üzere toplamda 47 milyon 646 bin 829 yolcu kullandı. Sabiha Gökçen Havalimanı’nı ise 15 milyon 693 bin 971’i iç hatlar, 7 milyon 788 bin 481’i dış hatlar olmak üzere toplamda 23 milyon 482 bin 452 yolcuya ev sahipliği yaptı. Atatürk Havalimanı’nda bu yıl içerisinde toplam 345 bin 982 uçuş gerçekleşti. Aynı dönemde bu rakam Sabiha Gökçen’de 165 bin 815 olurken bu şekilde toplam 511 bin 797 uçak iniş ve kalkış gerçekleştirdi. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde ise Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanlarında 533 bin 432 uçuş gerçekleşmişti.

Rixos Sailing Cup Göcek 2017 sonuçlandı

renkBu yıl ikinci kez gerçekleşen Rixos Sailing Cup Göcek 2017, 10 – 13 Ekim tarihleri arasında Rixos Premium Göcek’te “Dostluk Kazansın” sloganı ile yelken severlerle buluştu. Sponsorluğunu Nissan, #birliktegüzel, Godiva, Power FM ve Marintürk’ün üstlendiği organizasyonda 22 tekne ve 150 sporcu kıyasıya yarıştı. “Dostluk Kazansın” sloganıyla üç gün boyunca heyecan ve eğlence dolu mücadelelerin yaşandığı Rixos Sailing Cup’ta IRC kategorisinin birincisi Anything / Dere Construction isimli tekne ile Bora Turan ve ekibi olurken, Freshmen 1 kategorisinde Kerem Can isimli tekne ile Bülent İnce ve ekibi; Freshmen 2 kategorisinde ise Tuzlu 2 isimli tekne ile Kadir Sığınmış ve ekibi birinci oldu.

Rusya ana turizm pazarımız oldu

Rusya yeniden Türkiye’nin ana turizm pazarı haline geldi. Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre, ilk 8 ayda 3 milyon 333 bin turist ile Türkiye’ye en fazla turist gönderen ülkeler sıralamasında birinciliğe oturan Rusya pazarıyla ilgili turizmcilerin geleceğe yönelik beklentileri de yüksek düzeyde bulunuyor. Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Genel Sekreteri Hediye Güral Gür, Antalya’da gerçekleştirilen Türkiye-Rusya Federasyonu Turizm Çalışma Grubu’nun XI. Toplantısı sonrasında bu pazardan beklentilerle ilgili bir değerlendirme yaptı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Rus Turizm otoriteleri ile ilişkileri en üst seviyeye taşıdığını belirten Gür, “Artık Rusya-Türkiye turizm hacminin rahatlıkla geliştirilebileceği bir gerçek” dedi.

Yabancı turistler İstanbul’dan sonra en çok Trabzon ve İzmir’i sevdi

Araç kiralama pazarının yenilikçi markası Garenta, yaz dönemi araç kiralama verilerini açıkladı. Paylaşılan bilgilere göre İstanbul’dan sonra yabancı turistin en çok araç kiraladığı il Trabzon oldu. Trabzon’u İzmir, Antalya ve Muğla takip ediyor. Yabancı turistlerin en çok dizel araç tercih ettiği dikkat çekerken, ortalama 11 günlüğüne araç kiraladıkları görüldü. Trabzon’da araç kiralayan yabancı turistlerin tamamına yakını Suudi Arabistan, Kuveyt, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Suriye ve Umman gibi Arap ülkelerinden geliyor.

#turizim, #pazarlama, #yolcu

İnceleyin

5.Niğde Tanıtım Günleri 20-23 Eylül’de Başkent’te düzenlenecek

5.Niğde Tanıtım Günleri, yörenin meşhur lezzetleri ve gelenekleriyle 20-23 Eylül 2018 tarihleri arasında Atatürk Kültür ...