Anasayfa » Gündem » ISTOTEP workshop serilerinin 2. si Expedia ile tamamlandı

ISTOTEP workshop serilerinin 2. si Expedia ile tamamlandı

Haber: Hatice Ünal Bilen

Fotoğraflar: Hakkı Günerkan

İstanbul Otelciler Platformu, workshop eğitim serilerinin ikincisini Expedia ile yaptı. The Sofa Hotel Nişantaşı’nda gerçekleşen panelde konuşan ISTOTEP Başkanı Barış Türer, eğitim toplantılarının ay ay devam edeceğini belirterek, Aralık ayında İstanbul otelciliğinin en iyilerini seçecekleri bir ödül gecesinin de ilk duyurusunu yaptı.

İstanbul Otelciler Platformu (ISTOTEP) tarafından düzenlenen Expedia Eğitim Paneli 9 Ağustos Perşembe günü The Sofa Hotel Nişantaşı’nda gerçekleşti. İlki POYD İstanbul iş birliği ile Radisson Blu Pera’da düzenlenen workshop serilerinin ikincisine ISTOTEP Başkanı Barış Türer, Başkan Yardımcısı İlker Karadağ’ın yanı sıra The Sofa Hotel Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği Başkan Yardımcısı Ali Güreli, The Sofa Hotel Genel Müdürü Cantekin Temizer de konuşmacı olarak katıldı.

xx

Ali Güreli: “Sıkıntıları fırsata dönüştürme zamanı”

Panelin açılışında konuşan Ali Güreli, İstanbul ve Türkiye turizmine dair değerlendirmelerde bulunarak, 2016 yılında kan kaybeden turizmin 2017 yılında da ciddi sıkıntılar içinde olduğunu kaydetti. Bu dönemi fırsata dönüştürmenin sektör adına önemli bir adım olacağını ifade eden Güreli, “Her sıkıntının yanında bir avantaj, bir fırsat vardır çünkü. Sıkıntıları konuşarak da vakit kaybetmeyin.” dedi.  Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği olarak Bakanlıklar ile yakın temas halinde olduklarını aktaran Güreli, “Yarın İstanbul’da olacağını bildiğimiz yeni Kültür ve Turizm Bakanımız Numan Kurtulmuş ile bir araya geleceğiz. Bu defa konumuz İstanbul ve sorunları olacak. Çünkü İstanbul çok sıkıntı çekiyor. Her ne kadar doluluklarımız bir seviyeye geldiyse de fiyatlarımız malum. Önümüzdeki aylarda ve yıllarda bu fiyatları nasıl yukarıya çekebiliriz, doluluklarımızın devamlılığını nasıl sağlarız, onu planlamamız gerekiyor.” diye konuştu.

8

“İBB ile bir tanıtım projesi başlattık”

Bu doğrultuda İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Contemporary paralelinde bir tanıtım projesi başlattıklarını açıklayan Güreli, İBB’nin 50 milyon TL’lik bir sermayeyle katkıda bulunduğu bu projeyle İstanbul’u bir sanat şölenine dönüştürmeyi planladıklarını anlattı. Projenin Contemporary ile sınırlı kalmayacağını söyleyen Güreli, 2017 yılında başlayan projenin 2024 yılına kadar hız kesmeden devam edeceğini aktardı.

“Sektörün ihracatçı kabul edilmesi için TİM ile görüşme halindeyiz”

Konuşmasının devamında Türkiye İhracatçılar Meclisi nezdinde turizm sektörünün ihracatçı sektörü kabul edilmesi ve ihracata verilen bütün teşviklerin turizm sektörüne verilmesi anlamında da bir çalışma yapıldığı bilgisini de paylaşan Güreli, “Bu konuda iyi bir noktaya geldik, fakat henüz bir netice almadığımız için sadece ön fikir paylaşabiliyorum. Bu gerçekleştiği takdirde sektörümüz adına çok önemli bir fırsat ve destek olacaktır.” dedi. Turizm sektörünün mevcut sorunlarını aşabilmesi adına ortak aklın gerekliliğine inandığını kaydeden Güreli, “Önemli olan bir arada konuşabilmektir. Bu dönem bize bunu öğretecek. Daha önce çok fazla yapmadık. Bu anlamda Barış (Türer) arkadaşımıza çalışmalarından dolayı tebrik ediyorum. Bir araya gelmek birlikte çalışmak çok kıymetli.” dedi.

10

“Booking.com kararını yanlış buluyorum”

Sözlerini noktalarken booking.com ile ilgili kısa bir açıklamada bulunan Ali Güreli, “Eklemek isterim ki, booking.com ile ilgili kararı son derece yanlış buldum. Türkiye’nin çok daha fazla bu gibi mekanizmalara ihtiyacı var. Ama çok fazla da komisyon ödememiz lazım.” şeklinde konuştu.

3

7

Cantekin Temizer: “Büyük hedefler için glokal olmak lazım”

Panel, Ali Güreli’nin konuşmasının ardından Expedia İstanbul Bölge Müdürü Petek Gürsoy ve Cem Çetin’in sunumları ile devam etti. Eğitim toplantısının bir diğer konuşmacısı ise The Sofa Hotel Genel Müdürü Cantekin Temizer oldu. Konuşmasında İstanbul’un markalaşmasında algı yönetiminin önemine dikkat çeken Temizer, bu yolda sektörün birlikte hareket etmesinin değerine işaret ederek, günümüzde büyük hedefler için glokal olmanın gerekliliğine vurgu yaptı. “Bunu yapmanızı çok saygıdeğer ve önemli buluyorum. Tek başına ve global değilseniz, platformda kat hizmetlisi ve spa müdürü kalmaya mahkum olursunuz.” diyerek sözlerine devam eden Temizer, “Bu platformda yapılan aktiviteleri, TÜROB, TÜROFED gibi derneklerle koordinasyonlu olarak yapmak lazım. Çünkü oradaki arkadaşlarımız da çok tecrübeliler. Bu aşamada kısa orta ve uzun vadede hedefler koymalısınız. Müşteri çeşitlendirmesini çok dikkatli yapmamız lazım. Expedia’yı zorlamamız lazım.” şeklinde konuştu.

2

Barış Türer: “İstanbul otelciliğinin en iyilerine ödül vermeye hazırlanıyoruz”

Expedia Eğitim Paneli, ISTOTEP Başkanı Barış Türer’in kapanış konuşması ile son buldu. Eğitim toplantılarının ay ay devam edeceğini açıklayan Türer, “Aralık ayında çok büyük bir ödül töreni yapılacak. İstanbul Otelciler Platformu olarak, İstanbul’un en iyi genel müdürü, en iyi ön büro müdürü, en iyi iş oteli kategorilerinde sizlerin huzurunda hak eden ödülleri dağıtmayı planlıyoruz.” diye konuştu.

6

9

1

 

 

 

 

 

İnceleyin

Tadım bahane, eğitime hizmet şahane!

Haber: Hatice Ünal Bilen Dur durak bilmeyen gastronomi sektöründeki hareketlilik; fuarlar, festivaller, workshoplar, tadımlar şeklinde ...