Anasayfa » Etkinlik » İzmir gastronomisi, UNESCO için ilk meşaleyi Alaçatı’dan yaktı!

İzmir gastronomisi, UNESCO için ilk meşaleyi Alaçatı’dan yaktı!

Gaziantep ve Hatay’ın ardından son olarak Afyonkarahisar’ın gastronomi kategorisinde dahil olduğu UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı, ülkemiz gastronomi şehirleri için cazibesini koruyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca 2020’nin ‘Gastronomi Yılı’ ilan edilmesiyle beraber harekete geçen potansiyel şehirlerden İzmir, Gastronomi Turizmi Derneği (GTD) koordinasyonunda ilk sürdürülebilir buluşmasını Türkiye’nin “Cennet Bahçesi” olarak kabul edilen, doğal tarım bölgesi Alaçatı’da gerçekleştirdi.

21-22 Aralık tarihlerinde Kültür ve Turizm Bakanlığı, TÜRSAB, Çeşme Belediye Başkanlığı’nın desteği, Alaçatı Turizm Derneği (ATD) ve Alaçatı Farkında Platformu’nun (AFP) katkıları ile düzenlenen panele Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran, Turizm ve Sağlık Eski Bakanı ve GTD Başkanlık Danışmanı Bülent Akarcalı, İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Karaçanta, Ege Sanayici ve İşadamları Başkanı Fadıl Sivri, Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı Gürkan Boztepe, TÜRSAB Gastronomi İhtisas Başkanı Ömer Kartın, TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Tolga Gencer, Turizm Medya Grubu Başkanı Volkan Ataman, GTD Dış İlişkiler Komite Başkanı Hale Tokmakçıoğlu, GTD Etkinlik Komite Başkanı Erdem İpekçi, Çeşme Belediye Başkan Yardımcısı Yıldırım Aktuğan, Tarım Gazetecileri ve Yazarları Derneği Başkanı İsmail Uğural’ın yanı sıra Çeşme’deki STK’ların başkan ve yöneticileri ve akademisyenler katıldı.

Alaçatı’nın gastronomi potansiyeli mercek altına alındı 
Panelde, 550 otel yatırımı ve 1000’i aşkın işletmesiyle Türkiye’nin en gözde turizm destinasyonları arasındaki yerini koruyan Alaçatı’nın Türkiye’nin “Cennet Bahçesi” olarak kabul gören doğal bir tarım bölgesi olduğu ifade edildi.
Alaçatı’nın 120 çeşit şifalı yenilebilir endemik otları, zeytinyağlıları, deniz ürünleri mübadele ya da göç ile gelen Giritli, Arnavut, Selanikli, Boşnak, Sefarad Yahudileri, Levanten, Rum, Ermeni ve kentin yerli halkının sahip olduğu yeme içme kültürüyle harmanlanmış sağlıklı ve lezzetli bir mutfağıyla ciddi bir potansiyele sahip olduğu aktarıldı.

Başkan Soyer’den destek mesajı

İzmir’in mevcut potansiyelinin öne çıkarılmasında Çeşme, Alaçatı ile birlikte Urla, Tire, Ödemiş, Bergama ve Seferihisar gibi ilçelerin de güç birliğinin hedefe ulaşmada ciddi bir önem arz edeceğine vurgu yapılan panelde; İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve KÖYKOOP İzmir Bölge Birliği Başkanı Neptün Soyer müştereken gönderdikleri mesaj ile kent gastronomisine dair hedeflerinin olduğunu belirterek, bu önemli buluşmaya katkı sağlayan Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran’a, tüm kamu kurumu yöneticileri ve sivil toplum örgütlerine teşekkürlerini iletip başarılar dilediler.

Gürkan Boztepe: “2020 Gastronomi Yılı’nda Alaçatı Ot Festivali’ni öne çıkaracağız”

Gastronomi Turizmi Derneği (GTD) Başkanı Gürkan Boztepe, bu değerlere sahip çıkmak, korumak ve tanıtmak için bu paneli duzenlediklerini ifade ederek, “Bu yıl 11.si gerçekleşecek olan Alaçatı Ot Festivali’ni 2020 Gastronomi Yılı’nda öne çıkarmak için Çeşme Belediye Başkanlığı ve STK’lar ile el ele vererek üzerimize düşen vazifeyi yerine getirmek için çalışacağız” dedi.

 

 

Volkan Ataman: “Alaçatı sezonunun uzaması için etkinlik alanı şart”

Panelde ele alınan ikinci önemli konu ise, bir turizm çeşitlemesi olarak dünyada  artan bir ivmeyle önem kazanan MICE Turizmi oldu. Turizm Medya Grup Başkanı Volkan Ataman konuyla ilgili  yaptığı konuşmada, geçtiğimiz günlerde panelist olarak katıldığı Travel Turkey Fuarı’nda Alaçatı’ya bir etkinlik alanının kazandırılmasının sezonun uzatılarak canlandırması için şart olduğunu ifade etti. Ataman, konunun, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin de yatırım planlarına alınarak projelendirileceğini, yerel yönetimlerle iş birliği içinde en kısa sürede bu merkezin bölgenin hizmetine sunulması için çalışmalara başlanacağını İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ‘in de arzuladığının müjdesini verdi.

İnceleyin

Almanya’nın 4 ile seyahat uyarısı kalktı, Bentour Reisen memnuniyetle karşıladı

Tur operatörü Bentour Reisen, Alman hükümetinin Türkiye’de en sevilen turistik bölgeleri için seyahat uyarısını kaldırma ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz