Anasayfa » Manşet » Karaderili, 180 milyon dolarlık yatırımını Yalova’da hizmete açtı

Karaderili, 180 milyon dolarlık yatırımını Yalova’da hizmete açtı

Haber: Hatice Ünal Bilen

Karaderili Şirketler Grubu, 180 milyon dolarlık yatırım bedeli ile 60 bin metrekare üzerine kurulu tesisi Terma City’i Yalova’da hizmete açtı. 20 kralı aynı anda ağırlayabilecek kapasiteye sahip tesis sayesinde bölge ekonomisine 20 milyon dolarlık gelir sağlaması hedefleniyor.

Karaderili Şirketler Grubu’nun, Marmara’nın yükselen değeri  beş yıldızlı tesisi Terma City 180 milyon dolarlık yatırım değeri ile 60 bin metrekare üzerine kurulu 2.200 yatak kapasiteli, 6 bin metrekare üzerine kurulu beş yıldızlı Spa’sı, özel olarak tasarlanan, 1000 metrekare başkanlık suiti ve 250 ile 500 metrekarelik büyüklüklere sahip 20 adet kral dairesi, bin kişilik havuz kenarı davet salonu ile görkemli bir açılış yaparak kapılarını açtı.  İstanbul’un ön bahçesi Yalova’da Türkiye ve dünya termal turizminin lideri olmaya aday tesis; getirdiği yeniliklerle bölge turizmi ve otellerinin de kalite çizgisini artıracak.

Tevfik Talas: “Yalova, yatırım yapılması konusunda çok geç kalınmış bir yer”

İstanbul’a en yakın termal su bölgesi olma özelliğini taşıyan Yalova’nın turizm kapasitesini üçe katlaması beklenen Yalova Terma City’nin katma değerini özetleyen Tevfik Talas,  açılışına ilişkin şu bilgileri aktardı: “Yalova, yatırım yapılması konusunda çok geç kalınmış bir yer. Bölge gerek termal, gerekse yaz turizmi açısından yüksek potansiyele sahip. Turistler geldiklerinde sadece otelde kalmıyor. Yalova ve yakın illeri de gezmek istiyorlar. Bu durum da Yalova bölgesi ve yakın şehirlerin ekonomisine de katkı sağlıyorlar. Turistlerin Yalova ve yakın şehirlerde yapacakları alışverişlerle bölge ekonomisine 20 milyon dolarlık gelir sağlayacağını düşünüyoruz. Doğrudan Yalova’ya gelen turistlerimiz de İstanbul, Bursa ve çevre bölgeleri de kapsayacak şekilde paket turlar düzenledik”.

Ortadoğu ağırlıklı Amerika, AB ve Asya ülkelerine hitap ediyor

Yalova Terma City’nin hedef kitle olarak Ortadoğu’ya ağırlık verse de Amerika’dan Avrupa Birliği’ne ve Asya ülkelerine kadar geniş kapsamlı bir pazarlama faaliyetine giriştiklerini ifade eden Talas, küresel çapta etkin olan acentelerle anlaşmalar imzaladıklarını belirterek, şöyle devam etti: “Bu çabalarımızla dünyanın en kaliteli termal sularını kullanıma sunan tesisimizi ve Türkiye’nin doğal hazinesini herkese tanıtmayı hedefliyoruz. Bizim amacımız biz kazanırken ülkemizin de kazanmasıdır”.

Talas, sadece Orta Doğu ve Körfez bölgesinden değil, dünyanın her yerinden müşteri beklediklerini kaydederek, bu kapsamda küresel çapta etkin olan acentelerle anlaşmalar imzaladıklarını bildirdi. Otelin tanıtımı için Bağdat, Ürdün, Mısır, Tunus ve Moskova’da ofis açtıklarını dile getiren Talas, gelecek yıl da Tiflis, Bakü ve Tahran ofislerini açarak buralarda tanıtım ve satış faaliyetini gerçekleştireceklerini kaydetti.  Projeleri kapsamında yerel ekonomiye katkı sunmayı da amaçladıklarının altını çizerek sözlerini devam ettiren Talas, şu anda “.500 kişiyi istihdam ettiklerini, proje tamamlandığında 2 bin-2.500 kişiye doğrudan istihdam sağlayacaklarını aktardı.

20 kralı aynı anda ağırlayabilecek termal otel

Türkiye’de bir ilki gerçekleştiren Terma City’de özel olarak tasarlanan 1000 metrekare başkanlık suiti ve 250 ile 500 metrekarelik büyüklüklere sahip 20 adet kral dairesinin bulunuyor. Türkiye’de 20 kral daireli ve 1000 metrekarelik 1 başkanlık suitli termal oteli ilk kez hayata geçiren tesisin kral dairelerinin 16 adedi tek kat ve ortalama 250 metrekare, 4 adedi de dubleks 500 metrekare olarak planlandı. Dairelerde, ebeveyn yatak odası, ebeveyn banyo, ikinci yatak odası ve banyosu bulunuyor. Salon büyüklüğü ise 130 metrekare olarak belirlendi. Salonlarda, şömine, bar, piyano, tamamı özel tasarım yemek ve oturma grupları bulunuyor.

Dubleks kral dairelerinde ise diğerlerine ek olarak sauna, hamam, çalışma odası, bakıcı odaları, mutfak, 200 metrekare salon bulunuyor. Ebeveyn yatak odasında kumandalı döner yatak, masaj yatakları ve elektrikli kumanda ile karartılabilen camlar kullanıldı.  Kral dairelerinde birinci sınıf mermer ve özel tasarım seramikler kullanıldı. Mobilyalar özel tasarım olarak dizayn edildi. Terasları büyük olarak inşa edilen 6 adet kral dairesinin teraslarında manzaraya karşı separatörlü jakuzi bulunuyor.

Termal artık sadece “şifa” değil!

Sağlık turizmine yaptığı yatırımlarla adından söz ettiren Karaderili Şirketler Grubu, Yalova Terma City projesinde sağlık turizmine gereken önemi veren şirketlerin başında geliyor. Beş yıldızlı lüks termal turizm kompleksi. 6.000 metrekare sağlık, spa&kür merkezi Otelde, fizik-tedavi ve rehabilitasyon merkezi, açık-kapalı yüzme  havuzları ve spor merkezlerinin yanı sıra ailelere özel havuzlar ve sosyal alanlar da mevcut. Ziyaretçiler için her ayrıntının düşünüldüğü projede, 8 tane Aile hamamı, Bay –Bayan ayrı hamamlar, Cilt Bakım odası, fitness, güzellik salonu, kapalı havuz, kese odası, plates studio, sauna, solaryum, on bir tane terapi odası, iki bayan terapi odası, termal sıcak su havuzu ve jakuzi, üç tane vip terapi salonu, vitamin bar dikkat çeken diğer bir ayrıntı ise, proje Selçuklu ve Osmanlı mimarisinden esinlenerek yapılandırıldı.

Türkiye’nin  kongre oteli olmaya aday!

Grubun Terma City’e yaptıkları yatırımlarla iş dünyasının büyük ihtiyaç duyduğu kongre ve seminer alanlarını da hizmete sokacak. İstanbul’a 1 saatlik mesafede bu kadar büyük bir termal otelin olmayışı, aynı anda 3 bin kişinin katıldığı hem uluslararası hem de İstanbul’da seminer ve kongre yapmak isteyenlerin mekân sorununu çözecek. 3.500 metrekare alan üzerine, aynı anda 3 bin kişilik kongre ve toplantılarını yapılabileceği  salon. Bu salon aynı zamanda 4’e bölünüp daha küçük gruplara hitap edebilecek seviyelere gelebiliyor. Bunun haricinde, 8 tane daha toplantı salonu. Her biri 90 metrekare olarak düşünüldü.  İçerisinde banket ofis, vestiyer ve basın odası, çeviri odaları olacak Havuz başında 1.500 kişilik akşam yemeği sunulacak. Bu salonlarla kurumsal firmaları termal su ile buluşturup profesyonel hizmet verecek. Böylelikle Yalova turizminde en büyük sorun olan hafta içi boş kapasite durumuna son verilmesi planlandı.

 

 

İnceleyin

Mutfağın Picasso’su: Reşat Aydın

Röportaj: Hatice Ünal Bilen Fotoğraflar: Hakkı Günerkan Aşçılık mesleğine bütün hevesi, tutkusu “kahramanım” dediği babasından. ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz