Anasayfa » Manşet » Kesintisiz kaliteli kahve keyfi için; Metropolitan Gıda’dan Segafrado

Kesintisiz kaliteli kahve keyfi için; Metropolitan Gıda’dan Segafrado

Dünyaca ünlü İtalyan Segafredo kahvelerinin dağıtımını yapan Metropolitan Coffee şirketinin Türkiye ayağı olarak 2002 yılı başında faaliyete geçen Metropolitan Gıda, kahveyle ilgili bütün seçenekleri ve kaliteli damak tadını Horeca pazarıyla buluşturuyor.

2002 yılından bu yana kaliteli damak tadı için ve kaliteli ürün prensibinden yola çıkan Metropolitan, dünyanın en büyük kahve üreticilerinden Segafredo’nun kahve, sıcak çikolata, soğuk çikolata, kahve şurubu gibi özel ürünlerinin yanı sıra, yazın sıcak günlerinin vazgeçilmezi Frozita’yı da Türk kahveseverler ile tanıştırdı. Şirket aynı zamanda kahvelerini farklı tatlarla lezzetlendirmek isteyenler için kahve şurupları da sağlıyor.

Metropolitan Gıda’nın kahve pazarına yönelik faaliyetlerini ve mevcut ürün ve sistemlerini Şirket Yönetici Ortağı Faruk Dak ile konuştuk.

Metropolitan Gıda’nın kuruluşundan, temsilcilik ağından kısaca bahseder misiniz?

Metropolitan Gıda 2002 yılında dünyanın önde gelen kahve üreticilerinden Segafredo’nun distribütörlüğü ile Türkiye pazarındaki çalışmalarına İstanbul merkezli olarak başlamıştır.

Şu anda İstanbul dışında Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa ofisleri ile Horeca müşterilerine ürün, eğitim ve teknik destek hizmetleri sağlamaktayız.

Pazarda hangi markalarla yer alıyorsunuz?

Şirketimiz gelişen otel pazarında, klasik espresso makinelerinin dışında odalarda kullanılan kahve makinelerinden başlayarak banket operasyonlarında kullanılan kahve makinelerine kadar tüm alanlarda oluşan kahve ihtiyacını karşılayan sistemleri sunmaktadır.

Bu sistemler arasında Thermoplan, Bravilor, Casadio, Elektra ve CoffeeMotion gibi dünyanın önde gelen makine üreticilerinden ithal ederek işletmelere sunmaktayız.

Dağıtımını yaptığınız markalarla pazarın ne kadarına hakimsiniz? Bu alanda pazarın büyüklüğü nedir, Metropolitan Kahve Sistemleri’nin pazar payı nedir?

Şirketimiz şu anda piyasanın ürün çeşitliliği, makine parkuru ve teknik servis desteği ile en önemli oyuncularındandır.

Özellikle işletmelerin beklentisi doğrultusunda hizmet kalitesi ve devamlılığı için gereken tüm hizmetler şirketimiz bünyesinde oluşturulmuş teknik hizmet birimleri tarafından ivedilikle çözülmektedir. Ürünlerin saklanması, hazırlanması ve sunulması için gereken tüm aksesuarlar şirketimizce işletmelere sunulmaktadır.

Kahve dışında sıcak çikolata, soğuk çikolata, frozita ve salep gibi özel ürünleri de sağlayan şirketimiz, bu şekilde hizmet verdiği işletmelere daha fazla keyif alanı sunma konusunda da destek vermektedir.

Segafredo Espresso’yı iddialı kılan özeliklerini nasıl anlatırsınız?

Segafredo Zanetti’nin  Brezilya ve Kostarika’da kendi kahve  plantasyonlarında özenle yetiştirilen yeşil kahveler İtalya’daki işleme tesislerinde özel olarak harmanlanarak ve kavrularak tüm dünya’daki espressoseverlere ulaştırılmaktadır.

Özel ambalajlardaki kavrulmuş  kahvelerin espresso tekniği ile keyifli bir içecek haline dönüştürülmesi ise özenli bir işlem gerektirmektedir.

Müşterilerinize verdiğiniz teknik destek ve eğitimlerden de söz eder misiniz? Baristalara yönelik özel projeleriniz oluyor mu?

Metropolitan, sürekli olarak  iyi kahve yapmanın yöntemlerini ekiplerinizle paylaşarak onlara profesyonel birer barista olarak yetişmeleri konusunda destek veriyor.
Bünyesindeki barista eğitmenleri ve dünyanın her yerinde eğitim veren baristalar ile gerçekleştirilen eğitim seansları kahvenin tarihçesinden başlayarak makine kurulumu, makine bakımları, iyi kahve yapmanın temel bilgileri ve farklı süt kullanım teknikleri ile nasıl latte, mocha, macchiato ve cappuccino’lar oluşturulduğu uygulamalı olarak anlatıyor. Eğitimi başarıyla tamamlayanlar Barista sertifikası ile ödüllendiriliyor.

Son olarak Türkiye ve dünyada kahve sektörünün gelişimini nasıl değerlendirirsiniz?

Türkiye kahve pazarı henüz emekleme evresindedir. Ancak genç nüfus hızla yeni trendlere ayak uydurmaktadır. Kahve de bu yeni trendlerin başında geliyor.  Bu sebepten son tüketiciye doğru ürünleri sunabilen işletmelerin önümüzdeki dönem yolları daha açık olacaktır.

Önümüzdeki süreçte içtiği üründen keyif alan tüketici aynı işletmeye birden fazla kez uğrayarak işletmenin uzun soluklu olmasını sağlayacaktır.

KAHVE TÜKETİMİNDE FRANSA VE İTALYA BAŞI ÇEKİYOR

Farklı beslenme alışkanlıkları, doğal olarak kahve tüketim oranlarını da etkiliyor. Güney Avrupa’ya doğru indiğimizde, kahve sadece harmanın değişmesiyle kalmıyor. Kahve yapma metotları ve ölçüleri de değişiyor. Naturel Arabica ağırlıklı ve biraz da robusta ile yapılıyor kahve, böylece tadı değişiyor, biraz daha sert ve çikolatalı oluyor.

Yoğun bir tadı olan Espresso, daha çok sabah uyanıldığında, yemekten sonra veya günün belirli saatlerinde içilebilecek bir tonik gibi…

Güney Avrupa tüketiminin kişi başına düşen sıralamasında ilk başta 5.4 kg’la Fransa ve İtalya geliyor. Onları Kıbrıs (5.2), İspanya (4.6), Yunanistan (4.5) ve Portekiz (4.3) takip ediyor.

Ancak Türkiye’de ise bu miktar kişi başına 0,30 kg’la çok gerilerde kalmış durumda fakat Türk kahvesinin eşsiz lezzeti ve yabancı uyruklu kahvelerin Türkiye piyasasına girmesi ile  birlikte, kahvenin tekrar gündeme gelmesini sağlandı. Son dönemde dünyaca ünlü yabancı firmaların da Türk piyasasında etkin rol alması da, şu dönem için kahvenin altın çağını yaşamasına olanak veriyor.

İnceleyin

Dedeman Turizm Grubu’na iki önemli atama

Dedeman Turizm Grubu bünyesinde yer alan Park Dedeman Elazığ, Dedeman Palandöken ve Dedeman Palandöken Ski ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz