Anasayfa » Sektör » Kiva Han iddia ediyor: “Espresso’da bizden iyisi yok!”

Kiva Han iddia ediyor: “Espresso’da bizden iyisi yok!”

O yalnızca bir kahve ya da makine ithalatçısı değil, aynı zamanda kahve dünyasına televizyon programları, yarışmaları ve barista eğitimleri ile de destek veren gerçek bir kahve gönüllüsü… Dünyanın bilinen ilk kahve evi Kiva Han, 2007 yılından bu yana Özen Demircioğlu’nun faaliyetleriyle Türkiye’de kahve konusundaki deneyimini ve uzmanlığını meraklılarıyla paylaşıyor.

Kiva Han, dünyanın bilinen ilk kahve evi… Firmanın kuruluş öyküsü 1554 yılında İstanbul Tahtakale’de küçük bir işletmeyle başlıyor. 2007 yılından bu yana isim hakkını devralan şirket kurucusu Özen Demircioğlu ile geniş çapta faaliyetlerini sürdüren firma, bugün Türkiye’nin en büyük kahve çekirdeği ithalatçılarından biri olarak tanınıyor. Firma, dünyanın önde gelen üreticilerinden sağladığı çekirdekleri kavurup, harmanlıyor. Dünyada Orta ve Güney Amerika’dan Afrika ve Asya kıtalarına kadar en iyi kahve çekirdeklerini temin ederek kahve severlerin damak zevklerine sunan Kiva Han, Horeca sektörüne sunduğu geniş yelpazedeki kahve seçenekleri ile dikkat çekiyor.

ESPRESSO HARMANLARIYLA İDDİALI

Yaklaşık 30-40 çeşit farklı kahve çekirdeğini Türkiye pazarı ile buluşturan Kiva Han’ın ürün gamı oldukça geniş. Espresso ve filtre kahve bunların başında geliyor. Espresso harmanlarıyla sektördeki iddiasını ortaya koyan Kiva Han, espresso’da Gold, Platinium ve Diamond adını verdiği kendi harmanlarını sunuyor. Yüzde 100 Arabica çekirdekli harmanlardan biri olan Gold, firmanın en fazla tercih ettiği harmanların başında geliyor.

Kiva Han’ın çıkış noktasının ve hedefinin espresso çekirdeğinde dünyada ilk üçe girmek olduğunu dile getiren firma kurucusu Özen Demircioğlu, firmanın en büyük iddiasının espresso olduğunu belirterek, “Amacımız, iyi bildiğimiz işi yapmak ve pazarda söz sahibi olabilmek ve kahvenin her türlüsünü en iyi şekilde yapabileceğimizi kanıtlamak istiyoruz. Amacımız ve uzman bir Türk markasını dünyaya anlatmak ve tanıtmak” diye konuşuyor.

MÜŞTERİYE ÖZEL ÜRETİM

Sipariş sonrası kavurma, firmayı ayrıcalıklı kılan özelliklerin başında geliyor. 250 gramdan tonaja kadar sipariş sonrası kavurma yapan ve bunu tek yönlü valf ve kilitli ambalajlarda sunan Kiva Han, bu sayede kahveyi de en taze haliyle kahve severlere ulaştırıyor.

Kiva Han’ın bir başka özelliği, yaptığı “private blend’ üretimler… Farklı formüllerde harmanlar hazırlayarak müşterilerin beğenisine sunan Kiva Han, onaylanan harmanı kaydederek üretimini sadece o müşteri için gerçekleştiriyor.

YÖRESEL KAHVELERİ DE MEŞHUR

Kahve sunum çeşitliliğini artırmak isteyenler için sade ve arzu edilen çeşitlerde aromalı ve öğütülmüş olarak hazırlanan French Press, kafeinsiz kahveler ve yüzde 100 doğal Türk kahvesinin yanı sıra Kiva Han müşterilerine 20’den fazla aromalı Türk kahvesi seçeneği de sunuyor. Firma aynı zamanda sıcak çikolata ve salep çeşitleriyle de çok iddialı!

GELİŞMİŞ MAKİNE TEKNOLOJİSİ

Kiva Han, kahve çekirdekleri ithalatının yanı sıra yurt dışı makine temsilcilikleriyle de dikkat çekiyor. Rancilio, firmanın exclusive distribütörü olduğu dünyanın en iyi üç espresso makinesi üreticisinden biri. Kiva Han’ın distribütörlük portföyünde dünyanın en iyi otomatik kahve makinası üreticilerinden Franke de bulunuyor. Jura, Rheavendors ve Bunn ise bayisi olduğu markalar arasında geliyor.

100 gramdan 120 kilograma kadar farklı kapasitelerde kavurma makineleri bulunan Kiva Han’ın makinelerinin her biri bilgisayar kumandalı. Firmanın en önemli farklarından biri ise, her harman içinde yer alacak her farklı çekirdeği ayrı ayrı kavurması…

BARİSTASEPETİ.COM İLE ‘KENDİ HARMANINI KENDİN KAVUR’

Kiva Han’ın sektöre yönelik hizmetleri ve yenilikleri övgüye değer! Bugünlerde “Barista Sepeti” ile nihai tüketiciye dönük farklı bir alternatif daha sunan Kiva Han, online satışın rağbet gördüğü günümüzde 30’u aşkın yöresel kahve seçeneği ile tutkunlarına  kendi harmanlarını 250 -500 gram gibi küçük miktarlarda yapma olanağı veriyor. Siteye ilginin yoğun olduğunu belirten Özen Demircioğlu, “Ürün çeşitliliğimizi artırarak, kendi harmanlarını kendilerinin yapması gibi yenilikler getirerek müşteri memnuniyetini maksimize etme stratejimiz çok ses getirdi. Bu kadar ilgiyle karşılaşacağını tahmin etmemiştik” diyor.

Özen Demircioğlu, TRT ile ‘Kahvenin Dünya Serüveni’ adlı bir belgesel projesinin de altına imza attıklarını ve dünyada ilk kez yapılan bu çalışmadan gurur duyduklarını anlatıyor.

“KAHVENİN YILDIZLARI”NI YARIŞMAYLA SEÇTİK

Kiva Han’ın kahveye sağladığı katma değer bununla da bitmiyor! Belgesel çekimi ile beraber Türkiye’de ilk defa kahveyle ilgili bir yarışma da düzenlediklerini aktaran Demircioğlu, şunları söylüyor: “Türkiye’de ilk defa ‘Kahve Yıldızları’ adı altında ulusal bir yarışma düzenledik. Tüm organizasyon ve finansmanı üstlendik. Dereceye girenler Avrupa ve Dünya Şampiyonası’na katıldılar. Bu bir ilkti. 2008 yılından itibaren 4 yıl üst üste yarışmaları biz düzenledik. Beş kategoride düzenleniyor. İlk kez Türkiye’yi temsilen Türk bayraklı bir ekip bu yarışmalara katıldı. Bence espresso adına yapılmış Türkiye tarihinde en önemli organizasyonlardan biri bu olmuştur.”

BARİSTALARI DA EĞİTİYOR

Kiva Han, aynı zamanda barista eğitimleri ile de gündemde. Eğitimlere başladıklarında Türkiye’de baristanın ne olduğunu hala bilmeyenler olduğunu ifade eden Demircioğlu, “İstenirse kişi ve kurumlara profesyonel barista eğitimleri de veriyoruz. Yurt dışından Master Barista ve Uluslararası Hakemlik Akreditasyonuna sahip eğitmenlerinin gözetiminde sertifika programları hazırlayıp, uluslararası geçerliliği olan SCAE sertifikaları veriyoruz” diyor.

Bugünlerde ayrıca Özyeğin Üniversitesi Gastronomi Bölümü’nde de barista eğitimi vermeye başladıklarını müjdeleyen Özen Demircioğlu, “İddia ediyoruz, espresso konusunda bizden iyisi yok” diyerek sözlerini tamamlıyor.

DAİMA MAKİNENİN ARKASINDA

Kiva Han’dan makine satın almak teknik servis güvencesini de beraberinde getiriyor. Türkiye çapında teknik servisi ağı bulunan Electolux ile çözüm ortaklığında kullanıcılarına en kısa sürede çözüm garantisi veren firma, ayrıca PulyCaff temizlik ürünlerinin Türkiye distribütörlüğü ile birlikte tüm “barista” ekipmanları ve bakım ürünlerinin de tedarikçiliğini gerçekleştiriyor.

İnceleyin

Online alışverişte seyahat için 5.1 Milyar Dolar harcadık

Türkiye’deki internet kullanımına ilişkin önemli detaylar paylaşan We Are Social araştırması, 2018 yılında online kanallar üzerinden ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz