Anasayfa » Turizm » Kongre turizminin şampiyonu belli oldu!
Kongre

Kongre turizminin şampiyonu belli oldu!

ICCA (International Congress and Convention Association-Uluslararası Toplantı ve Kongreler
Birliği) 2016 verilerini açıkladı. Buna göre, tüm olumsuzluklara rağmen Paris, en fazla kongre ve toplantıya ev sahipliği yapan şehirlerarasında ilk sıraya oturmayı başardı.

Dünyada en fazla toplantı ve kongrelere ev sahipliği yapan ülkeler listesinde ise ABD başköşede duruyor. TUYED yönetiminin ICCA verilerinden derlediği bilgilere göre, 2016 yılında toplam 12 bin 212 uluslararası etkinlik gerçekleştirildi. Bu rakam, bir önceki yıldan 136 adet artış yaşandığı ve bu artışla tüm zamanların rekorunun kırıldığı ortaya çıkıyor. ICCA uzmanları, bu araştırmayı yaparken, bir dernek tarafından organize edilen, katılan delege sayısının en az 50 ve en az üç ülkeden katılımcıyı kapsayan toplantı ve kongreleri temel alıyor. 2015’te bu kıstaslara uygun 710 toplantı, 2014’te ise 524 toplantı yapıldığı saptandı. Uzmanlar ayrıca, 2006-2016 yılları arasında, uluslararası toplantı ve kongre sayısında 10 katlık bir artış yaşandığına dikkat çekiyor.

“Paris yine birinci”

ICCA verileri 2014’te bir numara olan Paris’in, 2016’da 196 toplantıya ev sahipliği yaparak bu alanda yine birinci
sıraya oturduğunu saptıyor. Paris, bir önceki yılın birincisi Berlin’i bir tane geçerek toplam 196 kongreyle listenin
birincisi oldu. Listedeki sıralama biraz oynamasına karşın, en fazla kongreye ev sahipliği yapan ilk beş şehir değişmedi. Bu listede Paris’i ikinci sırada Viyana, üçüncü sırada Barselona, dördüncü sırada Berlin ve beşinci sırada Londra izliyor.

“2016’da en fazla kongre çeken 20 ülke”

ICCA uzmanlarının ülkeler bazında hazırladığı listeye göre dünyada en fazla kongreyi ülkesine çeken ilk 10 değişmedi. ABD, 2016’da toplam 934 uluslararası toplantı ve kongreye ev sahipliği yaparak adını listenin başına yazdırmayı başardı. ABD’yi ikinci sırada Almanya, üçüncü sırada İngiltere, dördüncü sırada Fransa, beşinci sırada da İspanya izliyor. Altınca sırayı İtalya alırken, yedinci sırayı Çin aldı. Listenin ilk 10’nundaki diğer üç ülke ise şöyle sıralandı: Japonya sekizinci, Hollanda dokuzuncu ve Kanada onuncu oldu.

#ICCA #Paris #Viyana #Barselona #Berlin #Londra #TUYED #ABD

İnceleyin

Kaçan balık büyük olur ama yakalanan balığı da hazırlayacak eleman yok! Turizmde istihdam hataları

 Turizm sezonu açıldı sayılır. Her yerde hummalı faaliyetler var. Geçen ayki ve önceki yazılarımızda da ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir