Anasayfa » Yeni Mekan » Ledaktif yeni temsilciliklerle büyüyor

Ledaktif yeni temsilciliklerle büyüyor

Otel ve turizm tesislerine profesyonel aydınlatma çözümlerini sunan Ledaktif, Odsel Elektronik’e ait Luxar markasının distribütörlüğünü de portföyüne kattı. Bursa merkezli aydınlatma firması, Türkiye pazarından sonra yurt dışına da açılmak istiyor.

Ledaktif’in faaliyetlerinden, sektöre yönelik iş ortaklıklarından bahseder misiniz?

Aydınlatma sektöründe üçüncü dönem yaşanıyor. 1880’li yıllarda ampul, 1970’lerde florasan, 2000’lerde ise led aydınlatmalar dünyaya damgasını vurdu. Gelişen bu süreçte biz de Ledaktif a.ş. olarak kendimizi sektör içinde konumlandırmak ve yerimizi almak istedik. Bildiğiniz üzere, Bursa, sanayi bölgelerinin çokluğu sebebi ile Türkiye’nin en önemli şehirlerinden biri. Bölgede sürekli yatırım yapıldığı için aydınlatma ürünleri ihtiyacı oldukça yüksek. Bu anlamda sektörün önde gelen sanayi firmaları ile ilişkilerimizi her geçen gün daha da arttırıyor, portföyümüze yeni müşteriler ekliyoruz. Müşterilerimize sunduğumuz ürünler konusunda oldukça seçiciyiz. Kaliteden ödün vermeden güvenilir ürünler sunmaktayız. Bu nedenle Ledaktif olarak odsel elektroniğin ürettiği Luxar marka led aydınlatma ürünlerinin bölge distribütörlüğünü alarak satışlarını yapmaktayız. Eskişehir’den Güney Marmara’ya kadar olan tüm bölgelerde etkin faaliyetler içerisindeyiz ve aktif olarak büyük firmalara ve sanayi gruplarına yönelik projeler yapıyoruz.

Son dönemde hangi projeleri gerçekleştirdiniz?

En son Bosch fabrikasının üretim alanının led aydınlatmalarını yaptık. Bunun dışında Maysan Mando, Özdilek, Carrefour, Press Metal, A101 marketler ve Coca Cola Bursa fabrikasının aydınlatma sistemlerini yaptık. En son projelerimizden bir tanesi de, Eskişehir’deki Turkcell Call Center’lar oldu.

Enerji verimliliği ve maliyetler konusunda işletmelere ne gibi avantajlar sunuyorsunuz? Ledaktif ürünlerini tercih etmek müşterileriniz için nasıl bir ayrıcalık, anlatır mısınız?

Aydınlatmada son dönemin en hassas noktaların biri, enerji verimliliği. Aydınlatma, sektörlere göre değişmek ile beraber elektrik giderlerinin yaklaşık %50’sini oluşturuyor. Dolayısıyla firmalar hızla bu sisteme kaymaya başladılar. Bir işletme aydınlatma için normal bir kullanımla toplam 10 bin kw elektrik sarfiyatı yapıyorsa, bu rakam led aydınlatma sistemleri ile 4-5 bin kw’lara kadar düşüyor. Buna bakım maliyetlerindeki düşüşü de ilave edersek, sistemin işletmeler açısında oldukça karlı bir çözüm olduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda verimlilik ve performans açısından da profesyonel bir aydınlatma çözümü. Özellikle 24 saat çalışan yapılarda bu sistemleri tercih etmek doğru bir adım olacaktır. Sonuçta baktığınızda bir işletme elektriği ekonomik kullanıyor da olsa 24 saat durmadan çalıştığından, çok hızlı enerji harcaması yapılıyor. Ürünlerimizin yüksek tasarruf yeteneği sayesinde hem gereksiz enerji kaybından hem de yüksek maliyetlerden işletmeleri kurtarmış oluyoruz.

Otellere yönelik çözümlerinizde de söz eder misiniz? Turizm işletmelerindeki durum nedir?

Türkiye ve dünyada otelciliğe yapılan büyük yatırımların beraberinde yan kolların gelişimini de desteklediğini söylemek mümkün. Dünyada değişen trendler yan endüstrileri de besleyerek gelişiyor. Otel aydınlatmaları 2000’li yıllara damgasını vuran led çözümleri ile farklı bir kimliğe büründü. Şüphesiz bunda görsel konfor algısının yanında yatırım için önemli bir maliyet kalemi olmasının da etkisi büyüktü. Bakım için ayrılacak süre de cabası… Mevcut sistemlerdeki yapılar, halojen ve akkor gibi sistemler ile aydınlatılıyor. Baktığınızda bunlar çok da verimli ürünler değil. Çünkü standart spot ve ampuller yaklaşık 1.000 ila 3.000 saatlik bir ömre sahipler. Bu sürenin led spot ve led ampulde 15.000 veya 25.000 saate, led floresan gruplarında 40.000 veya 50.000 saate çıkarılması elbette ki bir işletme için önemli bir avantaj. Sektörde halojen grubunda led aydınlatmalar ilk başarısını spotlarda gösterdi. Bugün 50 watt’lık bir spotun yerine 6,5 watt’lık bir spot kullanmanız ve benzer bir verim almanız mümkün. Bu da %90’lara varan bir oran ortaya koyuyor. Önceki yıllarda termal ısı ile aydınlatılan spotlarda artık led aydınlatmalar tercih ediliyor. Bu sayede hem ısı ortadan kalkıyor hem de enerji tasarrufu sağlanmış oluyor. Bu önemli bir nokta çünkü kimi otel müşterileri sabaha kadar ışıkların açık kalmasını isteyebilir. Şu anda en fazla tasarruf sağlayabileceğiniz aydınlatma sistemleri, ledler.

BAKIM MALİYETLERİNİ DÜŞÜRÜYOR

Tasarruf yeteneğinin dışında bakım maliyetleri konusu da oteller için önemli bir tercih sebebi dedik. Çünkü bu ürünler bakım maliyetlerini ciddi oranda düşürüyor. Örneğin bir otel resepsiyonunu düşünün… Otelin en aydınlık olan bu genel alanlarda yüksek watt’larda aydınlatma yapılır. Arıza halinde bakım yapmak müşteri rahatsızlığına yol açabilir. 6 ayda bir müdahale etmek var bir de 10 yıl boyunca hiç müdahale etmemek var… Bunların dışında projektör grupları da otellerde çok önemli. Otopark ve dış mekânlarda yapılan led aydınlatmaların maliyetleri düşürücü etkisi bu alanlardaki led sistemlerine yönelik ihtiyacı büyük oranda ortaya koyuyor.

Yaptığınız otel projelerinde garanti süreniz var mı? Bu garanti neleri kapsıyor?

Aslında florasan gruplarında garanti süremiz 3 yıl. Ampul gruplarında ise bu süre 2 yıl civarında. Fakat şunu da söyleyeyim, projelerimizden birinde bir ampul bile patlasa biz o değişimi ücretsiz olarak yapabiliyoruz. Bu da çok düşük bir ihtimal çünkü kontrollü ürünlerimizde ampul patlaması gibi bir olay çok da karşılaşılacak bir sorun değil. Oranları o kadar düşük ki; kaliteli bir üründe arıza oranı 100 binde 4 iken kalitesiz ürünlerde bu oran yüzde 30’larda. Aradaki farkı bu karşılaştırmayla net bir şekilde anlayabilirsiniz.

Ledaktif’in ürün yelpazesinde neler var, biraz da ürün çeşitliliğinizden bahseder misiniz?

Bizim için en hassas konulardan bir tanesi de, ürün kalitesi. Led, işletmeler için profesyonel bir tercih olsa da ürünün hangi koşullarda ve kriterlerde üretildiği de göz ardı edilmemesi gereken bir nokta. Ledaktif ürünlerinde kalite ve yüksek standartlar esas tutulur ve bizler bir ürünün distribütörlüğünü alırken mutlaka detaylı bir analiz sürecinden geçiririz. Standartlara uygunluk en temel yaklaşımlarımızdan biri. Bu arada Uzakdoğu ürünlerinin kesinlikle satışını yapmadığımızı da söylemek isterim.

Aydınlatma planlaması yapıyor musunuz?

Aydınlatma planlaması tarafımızdan, yeni kurulacak tesislerde bilgisayarlı sistemlerle yapılıyor. Zaten bu işin dünya standartları var ve hangi alanın ne kadar aydınlatılması ile alakalı kurallar bulunuyor. Bunun dışında zamanında kötü aydınlatılmış yerler için ışık düzeltmesi de yapıyoruz. Yeni iş güvenliği kriterleri ile birlikte uygun olmayan karanlık yerleri tekrar planlayarak düzeltmelerini yapıyoruz.

Son olarak aydınlatma pazarına yönelik neler söylemek istersiniz?

Türkiye’de 1,5 milyar dolarlık bir aydınlatma pazarı bulunuyor. İlerleyen zamanlarda insanların sırf tasarruf için bu sistemleri evlerinde kullanacağını düşünüyoruz. Bu şekilde pazar kendi kendine büyüyecektir. Led sistemlerin üretimi şu an çevre ülkelerde yapılmıyor. Dolayısıyla iç pazardaki mücadelemizi tamamladıktan sonra yurt dışına da açılmayı planlıyoruz.

İnceleyin

Belçikalı Bro’s Burger&Kitchen Türkiye’de…

Belçikalı Bro’s Burger&Kitchen, Akaretler’deki görkemli açılışını gastronomi, sanat, cemiyet ve iş dünyasından seçkin misafirlerin katılımıyla ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz