Anasayfa » Gündem » Muhammet Cüntay: “Fona sıcak bakıyorum ama otellerin oranı yüksek!”

Muhammet Cüntay: “Fona sıcak bakıyorum ama otellerin oranı yüksek!”

Sektöre ve Bakan Mehmet Ersoy’a seslenen Muhammet Cüntay, kişi başı döviz miktarının azlığına yüklendi, “acilen arttırmalıyız” dedi. Turizm Tanıtım ve Geliştirme Fonu’na ilişkin çarpıcı açıklamalarda da bulunan Cüntay, “Fon oluşturma fikrine sıcak bakıyorum ama otellerden alınacak oran yüksek” dedi.

Turizmin, ekonomik büyümeye katkısı ve dış ticaret açığının karşılanması noktasında ülkenin en önemli sektörü olduğunu belirten Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) İstanbul  Yürütme Kurulu Başkanı ve Öğretim Görevlisi Muhammet Cüntay, son verilere göre ekonomik büyümeye katkısının yüzde %4,3, dış ticaret açığını kapatma oranının ise son 5 yılda ortalama yüzde 35-40 civarında olduğunu kaydetti. Cüntay, “Bu oranları analiz edersek, dünya sıralamasında üst sıralarda olduğumuzu, birçok turizm ülkesini de geride bıraktığımızı görebiliyoruz” diye konuştu.

“Kişi başı döviz miktarı acilen arttırılmalı, tanıtım tek elde toplanmalı”

Kişi başı döviz miktarının arttırılmasının da turizmde acilen konsantre olunması gereken konuların başında geldiğinin altını çizen Cüntay, bir yol haritası çizerek kongre ve kruvaziyerlerin geri kazanılması ve hizmet standardının oluşturulması gerektiğine işaret etti. Cüntay, “tanıtımda başarı ancak yüksek profilli misafir hedeflenirse ve tanıtım çalışmaları tek elde toplanırsa yakalanır” dedi.

“Turizm Tanıtım ve Geliştirme Fonu’na sıcak bakıyorum ama…”

Bu bağlamda turizm tanıtım ve geliştirme fonunun oluşturulması fikrine sıcak baktığını belirten Cüntay, Türkiye turizminin tanıtımı için hayata geçirilecek olan fon için otellerden alınacak oranın yüksek olduğunu, cirodan yüzde bir, kardan dönemsel ve bölgesel gerçeklere göre değişir olarak kardan yüzde 3-6 arasına denk geldiğini ifade ederek, “Hem tanıtım hem de başarı anlamında atılacak adımlar bizi mutlu eder. Ancak ciro üzerinden yüzde 1 yerine daha düşük bir oranla başlayan ve kademeli artış planlanan sistemden tarafım, eminim bu yöntem sektörümüzü daha mutlu ve huzurlu kılacaktır” ifadelerinde bulundu.

 

 

İnceleyin

Ingenico iCiro Paketlerine Yeni Özellikler Eklendi!

YazarkasaPOS’larında teknolojik altyapıya ve uygulama zenginliğine önem veren Ingenico,  iş yerlerinin yükünü hafifleten uygulaması İCiro’ya ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz