Anasayfa » Gündem » Orhan Genceli de Ersoy’a seslendi: “Sayın Bakanım, turizmde ilk kangren otel yatırımcılarına el atın!”

Orhan Genceli de Ersoy’a seslendi: “Sayın Bakanım, turizmde ilk kangren otel yatırımcılarına el atın!”

Zordur insana, insan ile hizmet etmek!

Türkiye’de diplomanız yoksa eczane açamazsınız, belgeniz yoksa terzi, berber, manikürcü, teknik servis ve daha binlerce örnek verebilirim…

Ama paranız varsa; istediğiniz yerde otel açabilirsiniz, hiçbir fizibilite ve ön çalışmaya ihtiyacınız yoktur. Hatta o bölgede açacağınız otelin kalitesine göre müşteri bulacağınız da önemli değildir. Bir güzel milyon dolarları gömersiniz, oğlunuzu otelin genel müdürü, yeğeni satın almaya, kayınbiraderi satış müdürü, amcaoğlunu da F&B’nin başına koydunuz mu içiniz rahat, kimseler otelinize zarar veremez!..

Efendim yazdıklarım komik mi değil ama trjikomik. Çünkü bu şekilde yönetilen sadece İstanbul’da, hem de 5 yıldız uluslararası zincirden yüzlercesi maalesef var. İsterseniz sayayım.

Çünkü ne devlet denetler -nitekim böyle bir kanunu dahi yoktur- ne de uluslararası zincir otelin umurundadır. Çünkü o sadece ve sadece gelecek “fee”ler ve komisyonu ile meşguldür.

Efendim hangisini yazayım binlerce oteli hiçbir deneyimi ve bu meslek ile ilgili belgesi olmayanların yönettiğini mi? Zincir oteller; efendim getirin bu genel müdür ve departman müdürlerin CV’lerini bir inceleyelim. Bizim görev tanımında olan nitelik ve niceliklere sahipler mi bakalım umursamamalar mı?

Markanın standartlarına sahip çıkan ve canı pahasına yatırımcıyla mücadele eden genel müdür işten gönderildiğinde sahip çıkmayan zincir otel hangi kadrolarla markalarını genişletecekler merak ediyorum.

Sayın Turizm Bakanı Mehmet Ersoy göreve gelince ilk icraatı kendi şirketlerini bir profesyonele teslim etmek oldu. Umarım bütün turizm yatırımcıları bundan feyz alırlar.

Efendim, otel çalışanına “Otelcilik Meslek Yasası” çıkmadan, yerli markalarımız güçlendirilmeden, yabancı zincirler sadece yatırımcının ve kendi komisyonlarını düşünerek personeli umursamadan sektörü bir adım öne götürmek mümkün değil. Beğenmediğimiz deniz kum güneş turistinden başı bandajlı Ortadoğulu turiste gelmek elbette ki ilerlemek olarak düşünülemez. Şimdi sakın kimse bana o portföyü aşağılıyorsun edebiyatı yapmasın! Tüm portföylerde çeşitlendirmeniz olduğu gibi, aklı başında bir politikanız ve hedeflediğiniz tüm oranlarda bir stratejiniz olmalıdır.

Efendim bir sözüm de uluslararası zincir markalara olacak. Markanızı iyi temsil etmeyen yatırımcı ve yöneticiler size kısa vadede kazandırabilirler ama uzun vadede kaybedenin sizler olacağını bir kez daha düşünmelisiniz. Kaliteli ve nitelikli insanların sektörde kalmaları için onlara sahip çıkmalı ve bütçelerinizden birazcık harcayarak siz de çaba göstermelisiniz.

Sayın patronlar unutmayın ki “Sektördeki rekabeti profesyoneller ile yapabilirsiniz, genleriniz ile değil!”

Bu yazımı TUROYD başkanı Alican Aksu’nun her platforma serzenişte bulunduğu paragraf ile bitirmek isterim.

“Otelcilik farklı dinamikleri ve idari mekanizması olan operasyonel bir iştir. Meslek Yasası olmalı ve yatırımcıyı da içerisine almalıdır.”

 

İnceleyin

Türkiye, çok şekerli içiyor!

2018 yılı verilerine göre küresel yıllık meşrubat tüketimi kişi başına ortalama 91,1 litre olarak görülürken, ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz