Anasayfa » Orhan Genceli » Orhan Genceli: F&B endüstrisinde, virüsün panzehiri yapay zeka olur mu?

Orhan Genceli: F&B endüstrisinde, virüsün panzehiri yapay zeka olur mu?

Korona virüsün daha fazla yerel olarak bulaşma riskini azaltmak için ülkemizde ve dünya genelindeki hükümetler tarafından kamu alanları ve sosyal faaliyetler için daha katı sosyal izolasyon önlemleri getirildiğinden, restoranlar kafeler ve tüm otellerin yiyecek içecek alanları kapatılmaya ya da kısıtlı hizmet vermeye zorlandı ve uygulandı…

İşletmeler, hem işlerini sürdürmek hem de de evde kalması tavsiye edilen müşterilere hizmeti sürdürmenin bir yolu olarak paket servisine yöneliyorlar. Bu, tasfiye ve paket servisi taleplerinin artmasına neden oldu. Ülkemizde hala evde yemek pişirme gelenekleri devam etse de, gerek restoran gerekse süpermarket online satış taleplerinin arttığı aşikardır.

Türkiye’de Yemeksepeti.com’un da sahibi olan global paket servis şirketi “Deliveroo” özellikle Avrupa ve Türkiye’de ocak ayı sonundan bu yana satışlarını teslimat yoluyla genişletmek için platforma 1500’den  fazla yeni restoranın girdiğini ve 1 Mart’tan bu yana, restoran kayıt sayısında bir önceki aya göre %50 artış olduğunu belirtiyor. “Deliveroo”dan üst düzey bir yetkilinin belirttiğine göre, müşterilerin özellikle bağışıklığı artıracak yemekleri tercih ettiğini ve bu süreçte bu menülere sahip olan restoranların daha avantajlı bir yere geldiklerini belirtti.

F&B endüstrisi koronavirüs ile nasıl başa çıkabilir?

Salgının, işletmeleri insanlar evden çalışırken esnek çalışma politikaları benimsemeye nasıl zorladığı gibi, bu da yiyecek ve içecek (F&B) endüstrisinin işlerini ölçeklendirirken dijital olarak dönüştüreceklerini ve gelecekteki yatırımları nasıl yeniden yapılandırmaları hakkında düşünmeleri için iyi bir fırsat olacaktır. Günümüzde, F&B sektöründe, “yapay zekâ” gibi teknoloji geleneksel olarak sadece işlemleri kolaylaştırmak için kullanılmaktadır.

Yiyecek ve içecek trendlerini anlama söz konusu olduğunda, F&B işletmeleri, tüketici alışkanlıklarını inceleyebilmek için öncelikle uzman kişileri bulacak, gerekli doneleri toplayacak ve bunları bir tablo haline getirdikten sonra yorumlamak çok uzun ve zahmetli bir süreçten geçecektir. Özellikle ülkemizde bu işi yapacak sayılı insan kaynağı mevcuttur. Tüm online verilerin birleştirilerek yapay zekanın kullanılması ve alışkanlıkların analizlerinin yapıldığı bir gerçektir ve gelecekte yiyecek içecek sektörünün de doneleri bu alanda kullanılacaktır. Bu da gerçek zamanda popülasyonların yiyecek ve içecek alışkanlıklarının tespitini kolaylaştıracaktır.

Dünyada ve ülkemizdeki bazı teknoloji firmaları yapay zekayı kullanarak F&B markalarının daha iyi planlamalarına yardımcı olmak için, insanların ne zaman, nerede ve ne aradıklarını keşfetmek için verileri birleştirip analiz edebiliyor. Bu, talebin ne zaman ortaya çıktığını, nereden geldiğini ve ne tür gıda maddeleri için görebildiğimiz anlamına gelir. Bu, gıda ve dağıtım hizmetlerinin operasyonları düzene koymasına ve bu süre zarfında sınırlı kaynaklar karşısında verimliliği en üst düzeye çıkarmasına yardımcı oluyor. Şirketler ayrıca yiyecek hazırlama, teslimatlar ve benzerleri için sınırlı insan kaynağını daha verimli bir şekilde kullanarak talebi doğru tahmin ederek gıda ve zaman israfı önlene bilinir.

Global yiyecek ve içecek şirketleri bu verilerden faydalanmaktadır. Yerli zincir şirketler de bu tür yapay zeka verilerinden faydalanmalı, alt yapıyı hızlıca sistemlerine entegre etmelidirler.

Arpalık yapılar bir an evvel kaldırılmalı

Küçük işletmelere ise, özellikle lokantalar, esnaf odaları ve sektör STK’larının arpalık yapılarının bir an evvel kaldırılıp, sektöre katkıda bulunmak için bu tür bilimsel çalışmaların alt yapılarını oluşturmaları gerekir. Özellikle birçok ülkede bu tür çalışmalar için sektör birlikleri ve STK’lar örnek alt yapılar ve araştırmalar yapmışlardır. Singapur’daki farklı tüketici gruplarının davranışlarını ve eğilimlerini haritalamak için 200.000’den fazla ayrı veri noktasına dokunan Dark Kitchen Lab, müşteri talep ve alışkanlıklarını analiz edebildi, talebi tahmin edebildi ve satın almalar için talep haritaları çıkararak tüketici tercihlerini, trendleri inceledi, merkezi iş bölgelerinde ofis çalışanlarının istediği yemekleri saptamayı başardı. Müşterilerin, sokak yemekleri gibi yerel rahat tatları gibi hedeflediklerini ve sağlık trendlerini önemsediklerini tespit etti. Müşterilerin ayrıca yiyeceklerini rahat ve sorunsuz bir şekilde tüketmeyi tercih ettiklerini analiz etti.

Yakın gelecekte, şirketler ve işletmeler yapay zekayı; konseptler oluşturmak, marka geliştirmek, pazarlama kararlarını bilgilendirmek ve hatta şirketlerin önemli stratejik ve ticari kararlar almalarına yardımcı olmak için kullanacaklardır. Yapay zekayı kullanmak sadece bize ürün, marka ve menü oluşturma konusunda tahminde bulunmamıza yardımcı olan bilgiler sunmakla kalmayacak, daha da ileri gidebilir ve hedef kitlemize en iyi ne zaman ulaşacağımızı ve hangi pazarlama veya reklam kanallarını anlamamıza yardımcı olacaktır.

Fon kaynağı sağlanmalı

Sadece restoranlar değil, Yemeksepeti.com gibi online satış yapılan şirketlerin yapacakları analizler ile lokasyonlar da doğru yatırımların olabilmesi için yıllık raporlar sağlamalı. Lokantalar Odası, STK’lar ve de talep eden yatırımcılar ile paylaşarak yatırımların doğru yerlerde yapılmasına destek olunabilir. Ayrıca paket servisi hizmetinin zamanında, daha hızlı ve hijyen kurallarına uygun yapılabilmesi için gerekli araştırma ve alt yapının oluşturulmasında FON kaynağı sağlamalıdır.

F&B endüstrisi, koronavirüs sonrası, müşterilerinin pandemi sırasında ve öncesindeki davranışlarını öğrenmek için veri ve analitiği kullanmanın yanı sıra, yapay zeka potansiyel olarak gıda zincirlerini en baştan optimize ederek endüstrinin sürdürülebilirliğini artırmak için F&B endüstrisinde de kullanılmalıdır.

Hiç şüphe yok ki, F&B endüstrisi için zor zamanlar yaşanıyor, çünkü pandemi sebebi ile milyarlarca dolar kaybettik, bu kayıp halen de devam ediyor. Bakıyorsunuz dünyada milyonlarca kişi işini kaybetti. Ülkemizde artık tüm sektör dinamiklerinin sektörün gelenekselliğini bozmadan geleceğe hazırlamanın tam zamanı! Bu konuda özellikle üniversiteler, büyük ve orta ölçekli yatırımcılar, STK’lar ve Lokantacılar Esnaf Odaları’na çok iş düşmektedir.

#fb #yemeiçmesektörü #koronavirüs #pandemi #gıdaendüstrisi #restaurant #turizm #evdekaltürkiye #yemeksepeticom #emeksepeticom

İnceleyin

Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı, kurumsallaşmak için fırsat mı yoksa külfet mi?

Dünyadaki ilk örneklerinden biri olan “Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı”, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın öncülüğünde, Sağlık, ...

Bir Yorum

  1. Toplum olarak bu krizi iyi yönetemiyoruz malesef halkın virüsü çok ciddiye aldığını sanmıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz