Anasayfa » Turizm » Rakipler İstanbul’dan üç kat pahalı doluyor

Rakipler İstanbul’dan üç kat pahalı doluyor

Spread the love

İki yıl öncesine kadar fiyatta Paris, Londra, Barselona gibi şehirlerle yarışan ve konaklama fiyatı beş yıldızlı otellerde ortalama 200 Euro’yu bulan İstanbul’da gelir kaybı sürüyor. İstanbul’da Temmuz ayında oda bedeli ortalama 83.2 Euro oldu. Bu rakam Paris’te 253 Euro’yu buluyor. Avrupa ortalaması ise 116 Euro.

Avrupa’nın turizmde iddialı şehirleriyle kıyaslandığında İstanbul’un turizm gelirlerinde yaşadığı kayıp net olarak ortaya çıkıyor. Dünya çapında araştırma ve veri analiz şirketi STR Global’in Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) için yaptığı araştırmaya göre, bu yıl Temmuz ayında İstanbul’da doluluklar, FETÖ terör örgütünün hain darbe girişiminin yaşandığı Temmuz 2016’ya göre yüzde 97 artarak yüzde 72.4 olarak gerçekleşti. Baz etkisi olarak değerlendirilebilecek bu artışla İstanbul, Temmuz 2017’de doluluk oranlarında en yüksek artışı yaşayan destinasyon oldu. Ancak bu doluluk İstanbul’un Avrupa’daki rakiplerine göre yarı yarıya, hatta üçte iki daha düşük fiyatlarla sağlandı. TÜROB’un STR verilerinden hareketle yaptığı değerlendirmeye göre, İstanbul’da iki yıl öncesine kadar fiyatta Paris, Londra, Barselona gibi şehirlerle yarışan ve beş yıldızlı otellerde ortalama 200 Euro’yu bulan kişi başı konaklama fiyatı bu yıl  yüksek sezon olan Temmuz ayında 83.2 Euro olarak gerçekleşti. Rakipler 2-3 kat pahalı TÜROB Başkanı Timur Bayındır’ın, bugün The Marmara Taksim Hotel’degerçekleştirilen TÜROB Geleneksel Buluşması’nda açıkladığı verilere göre, 2017’nin ilk 7 ayında İstanbul, yüzde 21.9 düşüş ile 83.2 Euro’ya gerileyen ortalama günlük satılan oda bedeli (ADR-Average Daily Rate) ve yüzde 7.4 düşerek 60.2 Euro’ya gerileyen toplam oda sayısı üzerinden odabaşı gelirlerde (RevPAR) en büyük gelir kaybı yaşayan Avrupa destinasyonu olmaktan kurtulamadı. STR’nin verilerine göre, Paris aynı dönemde 253 Euro ile konaklamada Avrupa’nın en pahalı şehri oldu. İsviçre’nin Cenevre kenti 245 Euro ile ikinci olurken, Avrupa’da olmamasına rağmen STR’nin Avrupa’ya ilişkin veri listesinde yer alan Tel Aviv 221 Euro ile üçüncü en pahalı oldu. Akdeniz’deki en önemli rakiplerimizden Dubrovnik 208 Euro, Barselona 159.3 Euro ve Atina 137.7 Euro’luk fiyatlarıyla dikkat çekti. Avrupa ortalaması ise 116 Euro olarak gerçekleşti. 2016’nı bile altıda Verileri yorumlayan TÜROB Başkanı Timur Bayındır, 2016 Temmuz ayının olağan dışı bir dönem olduğu için bu yıl Temmuz ayında ‘artış yaşandı’ diye yorumlamanın doğru bir ifade olmayacağını belirtti. Bayındır, “2017 yılı gelirlerinde, 2016 gibi stresli bir yıla oranla dahi düşüş kaydedilmesi; kaynak pazarlardaki daralma, kongre ve iş turizmindeki kayıplar, piyasa şartlarındaki durumun kötüye kullanılması, artmaya devam eden yatak arzı gibi nedenlere yorulabilir” dedi. Güvenlik ve risk meselesi özellikle İstanbul’un pazar fiyatlamasında adeta bir koz haline kullanılmaya başlandığı görüşünü yineleyen Bayındır, “Hükümetimizin ve halkımızın iradesi ve özverisi ile ‘güvenlik’ günlük hayatımızın bir meselesi olmaktan çıksa da önceden yaratılan algı maalesef ki belimizi büküyor. Dolayısıyla, gelirlerimizi toparlamak için biraz daha zamana ve doğru planlamalara ihtiyacımız var” diye konuştu.

#rakip, #turizm, #türob, #str

 

 

İnceleyin

Turizmin ‘Uzakrota’sı sektörü bir kez daha ‘yakın’laştırdı…

Spread the loveUzakrota Travel Summit, bu yıl da global turizm pazarından yöneticiler ve Türkiye’de turizme ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz