Anasayfa » Dekorasyon » Restoran konsepti oluşturmanın 8 kritik noktası neler, Orhan Genceli kaleme aldı…

Restoran konsepti oluşturmanın 8 kritik noktası neler, Orhan Genceli kaleme aldı…

Bir restoranı açmanız, nasıl pişirileceğini bilmekten çok daha fazlasını içerir. Başarılı restoranlar müşterilerin iyi zaman geçirmek istedikleri bir alanla birlikte benzersiz, size ait cazibesi ve kimliği olan bir menüden geçiyor. Buna ek olarak, bir restoranın konsepti uygulanabilir bir iş modeli üzerine inşa edilmelidir; fast food fiyatları için yüksek kaliteli yemekler sunamazsınız aksi halde o işinizde uzun süre kalmanız mümkün değildir. Bir konsept tasarlamak, bir restoranın bir marka oluşturması, müşteriyi çekmesi ve hayatta kalması için yeterli para kazanması için en önemli unsurdur. Bir yatırımcı-işletmecinin yapabileceği en büyük hata, konsept olmadan veya konsept belirlemeden salon veya mutfak geçmişli bir kişinin kısıtlı bilgi veya deneyimiyle ve yalnızca işletmenin ihtiyaçlarından çok az bir vizyonla yola çıkmasıdır.

Konsept; Konseptinizi oluştururken önceliğiniz açacağınız lokasyon ve hedef kitlenizi belirlemeniz gerekir. Lokasyon tabii ki önemli. Fakat hedeflediğiniz kitle gelir düzeyi, yaş aralığı ve onların beklentilerini karşılayabilme ve ön görmek daha önemlidir. Hatta yurt dışında “etnisite” den, ırka hatta cinsiyete kadar bir alt düşünce hesaplanır. Yani sushi restoranı açacaksanız sushi yemeği tercih eden kitlenin gittiği bir lokasyonu tercih etmelisiniz. Konseptinizi oluşturduğunuzda ve işletmenizi açtığınızda, rakiplerinizi gözden kaçırmayın, izleyin.  Dekorasyon ve iç tasarımızı yaparken; Işıklandırma, Oturma Grupları, Dekorasyon, Mobilyalar, MasaDüzeni, Müzik gibi başlıkların çok önemli olduğunu unutmayın.

Mutfak; Restoranınızda sunacağınız mutfağın hangi bölge ya da bölgelere ait olacağına karar verin. Gerektiğinde güncelleyip mevsiminde değiştiriyor olabilmek ayrıca tercih edilmeyen ürün kalemlerinin kolay güncellenebilir olmasına dikkat edin.

Hedef Kitle; İşletmenize gelecek kişinin karar verme açısından kafasını karıştırmamanız gerekir, mekânınızın tasarımı ve sunduğunuz menü birbirine atıfta bulunmalıdır. Kebap Restaurant dekorasyonu olan bir mekânda “Sushi” satmak misafirinizin kafasını karıştırabilir. Yöresel bir restoran açıyorsanız, tasarımınızda o yörenin ya da mutfağın dekor ve malzemesinden kullanmayı tercih edin. Tabelanızdan tentelerinize sadece iç dekorlarında değil, dış görüntünüzde bile atıfta bulunmanız müşterilerinizin karar vermesini kolaylaştıracaktır. Bunu hedeflemenin yanında servis şeklinizi de belirlemeniz gerekir, “self servis”,“hızlı casual”, “casual” ya da “fine dining” mi olacak bunu baştan belirlemelisiniz.

İşletim Modeli; İşletmenizin, işletim modelini belirlemeniz gerekir, fiyat marjınız ile maliyet oranlarınızı baştan belirlemeniz ve gelir gider bütçelerinizi buna göre ayarlamalısınız. Tüm gelir gider kalemlerinizin oranlarını baştan belirler ve buna uymayı prensip haline getirebilirseniz işletmenizin ömrünü uzatırsınız. Kar etmeye çalışırken oluşturduğunuz kaliteyi düşürmeyin veya dalgalandırmayın, iyileştirme odaklı işletmenizi yaşatın ve yaşamaya çalışın.

Misyon (Görev Beyanı); Konseptinizi belirlerken gider kalemlerinde; personel yiyecek içecek maliyeti, reklam ve atmosfer ile konforun sağlanmasında harcayacağınız oranların baştan belirlenmesi gerekir.

Felsefenizi belirleyin; Kuruluş amacınızı, ilham kaynağı, hizmet anlayış ve yapmak istediklerinizin bütününü oluşturup, müşteri ve personeliniz ile paylaşın. Personel seçiminden yönetim şeklinize felsefenize sadık kalarak tercihler yapmalısınız. Sizin felsefenize uymayan bir hizmet şekli ya da personel müşterilerinizin sizin hakkınızdaki düşüncelerinde soru işareti oluşturmasına müsaade etmeyin.

Standardize olmak; Tüm hizmet kalemlerinizi ve işletme anlayışınızı standardize edip bunu yazılı hale getirerek devamlılığını sağlayın ve sürekli güncellemeye açık olun ve güncelleştirin.

Marketing Plan; Hedef kitleniz ve potansiyelinize uygun bir market planlaması yapmalısınız ve bu kitleye mutlaka ulaşmalısınız. Değişen tüketici alışkanlıkları ve beklentileri ile misafir geri dönüşümü ve daimi müşterilerinizin sizden beklentileri ile şikâyetlerini ciddiye alarak, işletmenizde geleneksel kalemlerinize sahip çıkarak sürekli yenilikleri ekleyin ve sektörde değişen teknoloji ve yeniliklerden sürekli faydalanmaya çalışın.

Sonuçta, bir restoranı açmak sadece iyi yemek yapmaktan ibaret değildir. Ayrıca bir kimliğinizin olması gerekir. Konsept ve hizmet tarzınızı seçtikten sonra, restoran konsept gelişimine odaklanıp işinizi bir üst düzeye taşıyabilirsiniz! Tutarlı olmayı ve müşterinizin ne tercih edeceğini kendinize sorun. Ayrıca, bir pazarlama stratejisi oluşturduğunuzdan ve büyük ölçekli projeler için bir profesyonel bir pazarlama firmasıyla çalışmayı da düşünebilirsiniz.

Orhan Genceli / GNC Restaurant Danışmanlığı Yiyecek İçecek Yatırım Danışmanı

İnceleyin

İSTOTEP yoluna INTHA olarak devam edecek

27 Mayıs 2015’te temelleri oluşturulan ve bünyesinde pek çok otel yöneticisi ve yatırımcısını barındıran İstanbul ...