Anasayfa » Orhan Genceli » Restorancılıkta yeni trend: Bulut Mutfak

Restorancılıkta yeni trend: Bulut Mutfak

Dünyada ve ülkemizde geleneksel konseptler, gerek zincir restoranlarda gerekse lokal markalarda büyük yatırımlar son dönemde büyük sıkıntılar yaşamakta. Açılan mekanlar, lokasyon seçimi ve hedef kitle hataları sebebiyle ya hızla kapanmakta ya da el değiştirmekte. Bu oran ise, yaklaşık beşte iki oranında aşmış durumda. Coronvirüs sonrası maalesef zincir birçok işletme ve mantar gibi çoğalan nargile kafe gibi içi boş konseptlerin üçte biri kapanacak. Özellikle Covid-19 sendromu sonucunda sektör, yeniden yapılanmak sureti ile konseptlerini  tekrardan güncelleyecektir.

Dünyada özellikle giderek artan sayıda tüketici yiyeceklerini Uber Eats, Deliveroo, Doordash, Foodora gibi üçüncü taraf teslimat uygulamaları aracılığıyla sipariş ederken, çoğu yemeklerinin ‘Bulut Mutfak’ta hazırlandığını bile bilmeyebilir.

Peki ‘Dark Kitchen, Türkçe anlamıyla ‘Bulut Mutfak’ nedir?

‘Dark Kitchen’ler aynı zamanda bulut mutfaklar, sanal mutfaklar, hayalet mutfaklar veya yalnızca paket servis restoranlar olarak da bilinir. Dark Kitchen, atıfta bulunmak için farklı isimler kullanabiliriz, konsept aynı kalıyor. Söz konusu bu mutfaklar sadece paket servis yoluyla yemek satıyor. Yemek yiyenler için yemek pişirmek yerine, bulut mutfaklar sadece paket servis için yemek pişirir, böylece orada üretilen yiyecekler sadece başka yerlerde tüketilmektedir.

Özellikle Avrupa’da Uber Eats, Glovo, Just Eat ve daha pek çok online sipariş alan ve paket servisi yapan firmaların başarısı, ‘Bulut mutfakların’ yolunu açtı. Bu üçüncü taraf dağıtım kanalları, yiyecek işletmelerinin müşterileriyle kolayca bağlantı kurmasını ve hızla kapınıza yemek teslim etmesini sağlayarak, işletmelere ayrıca bir ekip ve mekân açma baskısını ortadan kaldırdı. Özellikle müşteriye paket servisi, küçük lokantalar ve kafeler için bile daha kolay hale geldi, bu da sürekli artan talebe cevap vermesine neden oldu.

Online platformların sektöre girmesi ile artık restoran ve müşteri arasındaki tüm yüz yüze temas ortadan kalktığını söylemeye gerek yok. Bulut mutfaklar, zorlu kitlelerine ulaşmak ve onları korumak için en yeni teknolojileri ve yeni pazarlama tekniklerini kullanmalıdır.

Bu imkanlar restoranlar yatırımcıları için bir dizi avantaj sağladı.

Müşteri oturma ve bekleme alanları sağlamak zorunda kalmamak, kira maliyetini önemli ölçüde azaltır ve ayrıca, uzman hizmet personeli de istihdamı ortadan kalkmış oldu. Bu nedenle bulut restoranlar, artan paket servis pazarına hitap etme kapasitelerini arttırırken, restoranların genel giderlerini azaltması bakımından da harika bir imkân sağlamaktadır.

‘Dark Kitchen’ Bulut Mutfak modelindeki bir diğer önemli değer; yeni markalar, menüler ve konseptlerle kolayca deney yapma imkanının olmasını sağlayacaktır. Tüketici gıda trendleri değiştiğinde göz önünde bulundurulması gereken fiziksel bir yer yoktur. Bu nedenle bulut mutfaklar kısa sürede tamamen farklı bir menüye veya konsepte geçebilir. Bir marka ya da konsept, o bölgede satış yapmıyorsa, yeni bir marka ve menü oluşturarak ve tekrar deneyebilir.

Bulut mutfağın yükselişi ile onları yönetmek için farklı iş modelleri geliyor. Bazı restoranlar kaynakları çok restoranlı bir karanlık mutfak modelinde birleştirirken, diğerleri farklı markaları pişirmesine rağmen kendi özel bulut restoranında yemek yapmayı tercih ediyor.

Özellikle Avrupa’da bazı restoranlar oluşturdukları bulut mutfaklarda kendi menülerini servis etmenin yanında başka konseptler de denemekteler. Ayrıca bazı bulut mutfaklarda birkaç farklı konsept ve menülerin de servis edildiğini bilmekteyiz. Özellikle birkaç farklı konsepte hizmet eden zincir markalar ise, merkezi bulut mutfaklar ile restoranlarının yükünü azaltarak daha geniş kitlelere hizmet verebilmektedir.

Teslimat sürecinin otomatikleştirilmesi ve optimize edilmesi, bulut mutfakların ve paket servis hizmetlerinin başarısı için çok önemlidir. Tamamı kendi sistemlerine sahip olan ve muhtemelen birden fazla marka için birden fazla teslimat ortağıyla çalışırken, teslimat yönetimini kolaylaştırmak, yiyeceği müşteriye mümkün olan en kısa sürede çıkarmaya yardımcı olacaktır.

Bu yeni restoran konseptini harekete geçiren nedir?

Zaman kaybının önlenmesi, online iş modellerinin yükselişi, konforlu ve kişiselleştirilmiş deneyimler üzerine bir tespit yaparsak: bunlar, yiyecek içecek işi de dahil olmak üzere hemen hemen her sektörü etkileyen birkaç unsurdur. Dijital çağ tüketicilerinin talepleri, yeni teknolojilerle birleştiğinde, restoranların mutfaktan başlayarak tüm işletimini değiştirecektir.

Özellikle COVID-19 salgını sonrası yeniden şekillenecek olan hizmet sektöründe bu model uzun süre iyi bir iş modeli gibi görünmenin yanında hijyen ve tüketiciye konforu sağlayacak bir hizmet şekli olarak bilinçli yatımcılar için doğru bir yatırım kanalı olarak görünmektedir.

Teknoloji

Teknoloji, son birkaç yılda tüketici pazarını inanılmaz derecede değiştirdi. Bugün, dünyanın diğer tarafından bir ürün veya hizmet sipariş edebilir, kişiselleştirebilir ve saniyeler içinde online olarak ödeme yapabilirsiniz. Bir süre sonra, ürün istenen zamanda ve yerde teslim edilir. Bu fenomen restoran işletmeleri tarafından da benimsenmiştir. Yiyeceklerin uygulamalar aracılığıyla sipariş edildiği ve hazır yemeklerin uygun bir yerde ve zamanda teslim edildiği yeni bir çağın başlangıcı gibi görünüyor.

Milenyum kuşağının tüketim alışkanlıkları;

1981 ve 2001 yılları arasında doğan milenyumlar, gıda endüstrisi de dahil olmak üzere hemen her sektörde piyasayı yönlendiren tüketicilerdir. Milenyum kuşağı, teknoloji ve uygulamaların rahatlığı ile birlikte büyüdü. Onlar için 24 saat gönderim, anında online ödemeler ve günün her saatinde dünya çapında iletişim için kullanıldığından beklemek doğru bir seçim olmamaktadır. Yiyecek, içecek ve restoran endüstrisinin, binlerce yıla hizmet etmek ve taleplerini karşılamak için kendini yeniden keşfetmesi gerekiyordu. Bu da bulut mutfakların bu boşluğu doldurmasına destek oldu.

Paket servis endüstrisinin patlamasıyla birlikte – gelecekte büyümeye devam etmesi beklenen bir trend –bulut mutfaklar artıyor. Reports and Data’ya göre, geçtiğimiz yılın son çeyreğinde 1 milyar dolar’lık bir pazar olan bulut mutfak işletmelerinin 2026’a kadar 3 milyar dolar’a  yaklaşması tahmin ediliyor. Yeni bir restoran döneminin şafağındayız -Bulut mutfağın ortak bir terim haline geleceği bir dönemin başındayız. Biz de sektöre ‘Bulut Mutfak’ deyimini kazandıran ilkyazımız olmasından mutluluk duyarız.

Orhan Genceli / TUROYD Yönetim Kurulu Üyesi

#restorancılıktayenitrend #bulutmutfak #darkkitchen #coronavirüs #covis19 #mutfak #restorancılık 3gastronomi #yemeiçme

İnceleyin

Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı, kurumsallaşmak için fırsat mı yoksa külfet mi?

Dünyadaki ilk örneklerinden biri olan “Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı”, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın öncülüğünde, Sağlık, ...

2 Yorumlar

  1. Nurettin Bezcioğlu

    “Sevgili Orhan’bey’ kesinlikle gözlem, görüş, tesbit ve önerilerinize katılıyorum. Duygularımıza tercüman oldunuz.

  2. Nurettin Bezcioğlu

    Orhan’bey bir meslektaşınız olarak, günümüz ve Geleceyin işletme, mutfak ve yasarım trenlerini başarıyla kurgulayıp, uygulama noktasındaki, çözüm ve önerileriniz takdire şayan. Dolayısıyla, bu müthiş çözüm ve önerileri hayata geçirip yapanlar müthiş mesafe katedip, başarılı olacaklar ve doğal olarak para kazanacaklar. (Tabiiki ne zaman! Doğru zamanda, Doğru yerde, Doğru insanlarla) çok teşekkürler’ Orhan GENCELİ……

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz