Anasayfa » Nermin Yurtoğlu » Seyahat, Yemek ve Gözlem…

Seyahat, Yemek ve Gözlem…

Aslında seyahatin özünde vardır; seyahat ettiğiniz bölgeye, ülkeye ait yemek kültürünü de tanımak, tatmak istersiniz. Ancak görünen o ki, ‘hem gezmek hem yemek yemek’ durumu bir süredir hiç olmadığı kadar revaçta.

Hatta Dubai’de geçtiğimiz aylarda gerçekleşen Restoran Yatırımcılığı Forum’u GRIF’te (Global Investment Restaurant Forum) Michelin Guide’ın Dünya Direktörü ve yiyecek sektörünün nam-ı değer trend belirleyicisi Michael Ellis seyahat sektörünün en önemli kompedanının ‘yemek’ olduğunu ifade etti ve olaya noktayı koydu.

Türkiye’de durum aynı. Hatta deyim yerinde ise oldukça ‘popüler’! Durum insanların her daim yapmaktan keyif aldığı seyahat etmek ve yemek yemek olunca TV ve sosyal medyada yemek tariflerinden, gurmelerden, seyahatlerden geçilmiyor. Yemek kanallarında bu işin ustalarından neredeyse oynadığı dizi popüler olan herkes gezi ile seyahati birleştiren programlar yapıyor. Takipçi sayısı sahte de olabilir önemli değil!) sosyal medya üzerinden seyahat ederek yemek paylaşıyor.

Dediğim gibi konu artık popüler kültür haline geldi bile.

Sektörün içinde olan birisi olarak ben de bu programları severek izlemeye çalışıyorum ancak doğrusunu isterseniz açıkça belirtmeliyim ki çoğunun ekran başındaki izleyiciye ‘ya bu kadar yemeği nasıl yiyorlar’ dedirten ve mekanların o kadar emek verip hazırladıkları yemeği bir çırpıda bitiren lezzetten sunumdan anlamadığı emeği bilmediği anlaşılan program yapımcı ve sunucuların daha ne var yiyeceğimiz edasında gerçekleştirdikleri bu programları izlemek benim için gerçek bir zaman kaybından başka bir şey değil. Hatta tam tersi bu programların sektörü zarara uğrattığını da düşünüyorum, hiçbir fayda getirmediğini de!..

Otel sektörünün durumu ortada ve neredeyse tek bir pazara hizmet veren yüzlerce otel olmaya doğru olumsuz bir gidiş içindeyken restoran sektörü de sayı olarak artan işletmelere rağmen lezzet, sunum, servis kalitesinin hızlıca düşmesi birbirinin aynı menüyü sunan hatta belki menü bile sunamayan personelden lezzetten ödün veren bir sektör haline geliyor.

Seyahat etmekten olduğu kadar mesleğimin önemli bir bölümünü oluşturan yiyecek içecek konusunda dikkatimi çeken en önemli konu, özellikle İstanbul gibi büyük bir şehirde gidilebilecek bunca mekanın içinde eğitimli ve güler yüzlü personel keyifli bir manzara eşliğinde yenilebilecek lezzetli menülerin yer aldığı restoran sayısının oldukça az olduğu. Pek çok restoran olmasına rağmen bir restoran sunduğu hizmet ve güler yüzle sizi hiç tereddütsüz tekrar gelmeye ikna ediyor mu, önemli olan bu…

Hepimizin bildiği lokasyon,lokasyon, lokasyon önceliğine bile baktığımızda akşam Boğaz’a nazır menüsü ve ekibi şahane bir restoran bulmak nedense kolay olamıyor. (Buna aklıma gelen ilk örnek Divan Brasserie Beyoğlu’nu önermek isterim. Yukarıda belirttiğim tüm nitelikleri nerdeyse taşıyorlar. Böyle örnekler var elbette ama artırmamız gerekiyor.)

Maliyetlerdeki artışın önemli rol oynadığı için personel eğitiminden ve sayısından ödün vermek zorunda olmak maalesef bu sektöründe en önemli sorunu.

Diğer bir nokta ise, her yerin kebap ve et restoranı olması ..Mutfak zenginliği olarak dünyanın birkaç mutfağından biri olmamız gerekirken nedense her yerde et ve kebap restoranları açılıyor.

Bununla birlikte gerçekten keyifli mekanlar parmakla gösterilecek kadar az, sağlıklı ev yemekleri yapabilen mekanlar yine öyle oldukça az.

Kültürel çeşitlilik zenginlik getiriri ancak bence aslolan kendi kültürümüzü en iyi sunduğumuz yemekleri hak ettikleri lezzet ve sunumlarda güzler yüzlü bir ekiple güzle bir lokasyon da servis etmek seçici olmak bu sektörün vazgeçilmezlerinden olmalı!..

Seyahatlerim sırasında her zaman açıkça fark ettiğim bir detay da, insanların iyiye olan ilgisi hiçbir zaman bitmiyor. Bir şeyi çok iyi yaptığınızda, insanlar sizi buluyor takip ediyor. Dolayısıyla bir şeyi en iyi şekilde yapmak, lokal lezzetinde, tadında yapmak ve bunu misafire temiz bir ortamda güzler yüzle anlatmak her zaman taktir topluyor.

Yemek ve seyahat mutlu eder, mutluluk hakkınıza sahip çıkın!

Sevgilerimle…

Nermin Yurtoğlu / NY&Co Danışmanlık Firma Sahibi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir