Anasayfa » Fuar » Sirha 5. kez dünyanın en prestijli yarışmalarına ev sahipliği yapacak 

Sirha 5. kez dünyanın en prestijli yarışmalarına ev sahipliği yapacak 

Gastronomi sektörünün en büyük buluşması olarak nitelendirilen ve üstün kalite anlayışı ile Türkiye’de fark ortaya koyan Sirha İstanbul, 16-18 Kasım tarihleri arasında 5. kez Türkiye’nin zenginliklerini dünya mutfakları ile buluştururken, dünya mutfaklarındaki yenilikleri de Türkiye’de sergileyecek. Sirha İstanbul’un 5. buluşması için ortaya çıkan rakamlar, Sirha İstanbul’a yönelik büyük ilginin somut kanıtı niteliğinde. Fuara yüzde 30 artışla 400 markanın katılması beklenirken, ciroda yüzde 64’lük artış gerçekleşmesi bekleniyor. Bir diğer büyüme ise ziyaretçi sayısında. 2016’da 10.815 profesyonelin ziyaret ettiği fuarı bu yıl 13.000 kişinin ziyaret edeceği tahmin ediliyor.

Ziyaretçi sayısının bu yıl 13 bine ulaşması beklenen Sirha İstanbul’da geçen yıl ilgi gören pek çok etkinlik bu yıl içerikleri daha da geliştirilmiş olarak yer bulacak. Heyecanla beklenen etkinlikler arasında şeflerin dünyada da bir prestij olarak nitelendirdikleri Bocuse d’Or (Şefler Olimpiyatı), en önemli etkinliklerden biri olarak ön plana çıkıyor. 30 senedir düzenlenen etkinlikte finale kalan şef, Avrupa’daki büyük finalde Türkiye’yi temsil edecek. Tıpkı Bocuse d’Or gibi yolculuğu Sirha Lyon’da başlayan ve “Pasta Şeflerinin Olimpiyatı” olarak nitelendirilen “Dünya Pastacılık Kupası”nın (Coupe du Monde de la Pâtisserie) Türkiye finali de merakla beklenen etkinlikler arasında yer alıyor. Kazanan aday, yine Avrupa’daki büyük finalde Türkiye için yarışacak.

Fransa Ticaret Ataşesi olan Sayın Pascal Lecamp Sirha’nın Türkiye’de öneminin altını çizdi: ‘İstanbul’da beşincisi düzenlenen Sirha’nın bu kadar az zamanda kat etmiş olduğu yol için tebrik etmeyi borç bilirim. Lyon’da başlayan ve uluslararası bir isim haline gelmiş Sirha’nın Türkiye’de varlığından mutluluk duyuyorum ve eminim ki 2017’de de Bocuse d’Or (Şef Olimpiyatı) ve Dünya Pastacılık Kupası (Coupe du Monde de la Pâtisserie)  gibi öncü etkinlikler sayesinde Türkiye’nin başarılı şef ve pastacılarını uluslararası platformlarda öne çıkaracak. Bu güzel başarılar sayesinde tarih ve mutfak bakımından zengin Fransa ve Türkiye gibi iki ülkelerinin daha da yakınlaşmasına vesile olacak.

Dünyanın en prestijli lezzet yarışmalarında sayı giderek artıyor

Sirha Lyon’un gördüğü ilgide bir diğer önemli etken ise bugün kendi alanlarında dünyanın en prestijli yarışmalarının düzenlenmesi. Fuar esnasında düzenlenen yarışma sayısı 21. Bunlar içinde “Bocuse d’Or” (Şefler Olimpiyatı), “Dünya Pastacılık Kupası” (Coupe du Monde de la Pâtisserie), “Uluslararası Catering Kupası” (International Catering Cup); en önemli yarışmalar olarak ön plana çıkıyor. Bir bu kadar önemlisi, ödül almak için yarışanlar kadar ödül alacakları belirleyecek jüri üyelerinin kendi alanlarında dünyanın en iyileri arasında yer alması. Ayrıca, büyüyen ilgi ve gelişerek genişleyen alanlar nedeniyle yarışma sayısının giderek arttığının altını çizmek gerekiyor.  Mesela, Sirha Lyon 2017’ye “Maitred’HotelTrophy”, “Best Young International Bakers Contest” ve “Global Young Challenge” olmak üzere 3 yeni yarışma katıldı. Bunlar içinde dünyanın en büyük şef yarışması olarak nitelendirilen Bocuse d’Or (Şefler Olimpiyatı) 30. yaşını kutladı. Yarışmanın yaratıcısı Paul Bocuse’den sonra günümüzde Jerome Bocuse’nin başkanlık ettiği yarışma için 18 aylık zaman zarfında 5 kıtada ve 63 ülkede şef mirasının çeşitliliğinin kutlandığı ve mutfağın genel yaratıcı zenginliğinin vurgulandığı etkinlikler düzenleniyor. Sonrasında ise ülke bazında elemeler yapılıyor.

Uzun bir sürece yayılan bu titiz çalışmanın sonucu olarak Sirha 2017’de Bocuse d’Or (Şefler Olimpiyatı) Altın’ı kazanan isim, yarışmaya ABD’yi temsilen katılan Mathew Peters oldu. Peters, Bocuse d’Or Altın’ı, “kabuklu deniz mahsüllü Bresse tavuğu” ve sebzeyi ön plana çıkaran tabakta servis edilen “sebze yemeği” ile kazandı. Bocuse d’Or Gümüş’ü Norveç’i temsilen katılan 3 restoran şefi alırken, Bocuse d’Or Bronz’un sahibi ise İzlanda’yı temsilen ViktorAndresson oldu. Bu arada Bocuse d’Or (Şefler Olimpiyatı) kapsamında En İyi Komi Ödülü Fransa’dan Benjamin Vakanas, Özel Sebze Tabağı Ödülü Fransa, Özel Tabak Ödülü Macaristan, En İyi Promosyon Kampanyası Ödülü Avusturalya, En İyi Afiş Ödülü ise Macaristan’ın oldu. Bu sene Türkiye finalinde ise kazanan finalist Avrupa finalinde Türkiye’yi temsil edecek.

İlk olarak 1989’da düzenlenen “Dünya Pastacılık Kupası”nın (Coupe du Monde de la Pâtisserie) Uluslararası Organizasyon Komitesi’ne ise 2005 şampiyonu PhilippeRigollot başkanlık etti. Dört kıtadan katılan ve her biri 3 uzmandan oluşan 22 takımın şeker, çikolata ve dondurmayla hünerlerini sergilediği 10 saatlik yarışmada Altın Madalya Fransa, Gümüş Madalya Japonya ve Bronz Madalya İsviçre’nin oldu. “Uluslararası CateringKupası”nda (International Catering Cup) ise Altın Kupa İsviçre’nin Gümüş Kupa Fransa’nın olurken, Bronz Kupa’yı Singapur aldı. Bu sene Türkiye finalinde ise yine kazanan finalist Avrupa finalinde Türkiye’yi temsil edecek.

İnceleyin

Tunç Batum: Artık bir şeyler yapmak lazım ama ne?

2015’te Rus pazarında başlayan kriz, bildiğiniz üzere 2016 yılında global çalkantıların da etkisiyle çok kötü ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir