Anasayfa » Etkinlik » Sirha İstanbul, 12 bin profesyoneli 2019 yenilikleriyle ağırlayacak

Sirha İstanbul, 12 bin profesyoneli 2019 yenilikleriyle ağırlayacak

Haber: Hatice Ünal Bilen

14–16 Kasım 2019 tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi’nde 7. kez kapılarını açacak olan Sirha İstanbul, 12 bine yakın profesyonel ziyaretçiyi 2019 yılı yenilikleriyle karşılamaya hazırlanıyor.

Bu yıl 14–16 Kasım 2019 tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi‘nde 7.sini düzenlemeye hazırlanan Sirha İstanbul, bilgilendirme toplantısını 15 Ekim Salı günü basın mensuplarının katılımıyla Gastro Yalı’da gerçekleştirdi. Sirha İstanbul Proje Müdürü Gökhan Köksal, GL Events Exhibitions Genel Müdürü Gülperi Erkanlı, Bocuse d’Or Akademi Türkiye Başkanı Mehmet Gök ve SCA Türkiye Başkanı Okan Turfanda’nın yer aldığı toplantıda konuşan Gökhan Köksal, İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek olan bu yılki fuara 400’e yakın markanın katılacağını belirterek, “Hedefimiz, 12 bine yakın profesyonel ziyaretçiye ulaşmak” dedi.

Gülperi Erkanlı: “Sirha İstanbul’u bir umut ışığı olarak görüyoruz”

Toplantıda GL Events Exhibitions Genel Müdürü Gülperi Erkanlı, GL Events’in ihtisas fuarları alanında uzmanlaşmış dünyanın en büyük uluslararası organizasyon firması olduğunu belirterek, 1978 yılında Fransa’nın Lyon şehrinde kurulan şirketin bugün 5 kıtada ve 20 ülkede toplam 4,500 çalışanıyla faaliyet gösterdiğini kaydetti.

Grup bünyesinde yer alan Sirha’nın dünyanın en prestijli gastronomi fuarı olduğunu vurgulayan Erkanlı, Sirha İstanbul’un da Türkiye‘nin en prestijli gastronomi fuarı olarak sektörel firmalara yüksek katma değer sağladığının altını çizerek, “Grubumuzun gözbebeği işi olan Sirha İstanbul’un bu yıl yedincisini düzenlemeye hazırlanıyoruz. Paris ve Londra’dan sonra bu markanın dünyada üçüncü şehir olarak İstanbul’ da olması gastronomi sektörü için önemli bir yere sahip. Fuarı gastronomi sektörü için bir umut ışığı olarak görüyoruz” dedi.

Gökhan Köksal: “12 bine yakın profesyonel ziyaretçi hedefliyoruz”

Fuarın gelişimi, sağladığı imkanlar ve bu yıl yer alacak yenilikler hakkında bilgi veren Sirha İstanbul Proje Müdürü Gökhan Köksal, “Sirha İstanbul ilk yılından bu yana düzenli bir büyüme gerçekleştiriyor. 2013 yılında 45‘i uluslararası olmak üzere 145 katılımcı marka yer almıştı. 2018 yılında 356 markaya ulaştık ve 11.377 profesyonel Sirha İstanbul’u ziyaret etti. 2019 yılında ise 400’e yakın marka ve 12.000’e yakın ziyaretçiyi hedefliyoruz. Bu yılki organizasyonumuzda dünyanın en önemli gastronomi yarışması Bocuse d‘Or‘un Türkiye seçmelerine, dünyada kahve endüstrisinin merkezinde konumlanan The Speciality Coffee Association’ın SCA Türkiye Şampiyonasına ev sahipliği yapacağız. Fuarın en önemli yeniliklerinden biri Artizan Ekmek ve Mayalanmış Ürünler alanı olacak. Bildiğiniz gibi, son dönemde de yükselen bir trend. Biz de fuarda üç gün boyunca ekmek, buğday ve mayayı konuşacağız” dedi.

Mehmet Gök: “Avrupa finaline kalacağımıza cani gönülden inanıyorum”

Bocuse d‘Or’un dünya genelinde dev bir medya desteği alarak gastronomi sektörünün gelişimine büyük katma değer sağladığını belirten Bocuse d’Or Türkiye Akademi Başkanı Mehmet Gök, Türkiye seçmeleri hakkında şu bilgileri aktardı: “Olimpiyatları örnek alan Bocuse d‘Or‘a katılan ülke şefleri, 5 kıtada yapılan elemelerin ardından iki yılda bir Lyon kentinde düzenlenen dünya finallerine katılıyorlar. Dev organizasyona iki yıllık gastronomi maratonu boyunca 60‘dan fazla ülke katılıyor. 1987 yılından bu yana 15 ülke takımı Bocuse d‘Or finallerinde zirveye adını yazdırmayı başardı. Organizasyon halihazırda dünya genelinde 4.000‘i aşkın şefin networkü konumunda bulunuyor. Bu yıl Sirha İstanbul’da ön elemeleri geçen dört genç şefimiz yarışacak. Dereceye giren şefimiz 2020 yılında Estonya’da düzenlenecek Avrupa finallerinde Türkiye’yi temsil edecek. Avrupa finallerinin ardından ise gastronomi alanında Türkiye adını tüm dünyaya duyuracak 2021 Fransa finallerinin yolu açılacak.”

“Bocuse d’Or yarışması için destek bekliyoruz”

Şeflik sanatının çok ötesinde bir yarışma olan Bocuse d’Or yarışmasının bir ülkeler projesi olduğunun altını çizerek sözlerine devam eden Gök, “Bu birkaç aylık yarış hazırlığı değil. Bu bir maraton. İki yıl önce Amerika birincilik elde ederken, geçmişte bu alana yönelik kazandığı ödülleri, birincilikleri yoktu. Fakat müthiş bir destek vardı. Amerika’ya sırf bu yarışma için bir buçuk milyon dolar bütçe ayrıldı. Çünkü bu bir ülkeler projesi. Amerika da bu bilinçle hem devlet hem medya hem de sponsorlar tarafından çok ciddi bir şekilde desteklendi. En büyük sponsorları Nestle markasıydı” dedi.

Türkiye’nin Bocuse d’Or yarışmasında başarı kazanması için maddi ve manevi desteğin önemine dikkat çeken Gök, “Türkiye’nin bundan iki yıl öncesinde Bocuse d’Or bütçesi,  sadece uçak ve konaklama fiyatı olarak 42 bin TL idi. Şu an en az 100 bin euro’ya ihtiyacımız var. Biz 1.5 milyon dolar istemiyoruz, birkaç bin euro istiyoruz. Mutfağa gönül veren çocuklarımızın en önemli işi bu olsun istiyoruz. Bu şartları sağlayabilirsek, Avrupa finaline kalacağımıza cani gönülden inanıyorum” diye konuştu.

Okan Turfanda: “Dünyanın en prestijli kahve yarışmasını İstanbul’a taşıyoruz”

SCA Türkiye Koordinatörü Okan Turfanda ise, SCA’nın dünya genelinde 70’in üzerinde ülkede etkinlikler gerçekleştirdiğini, web sitesi ile nitelikli kahve sektörünün profesyonelleriyle iletişim ağı kurduğunu, sektörün son trendlerini ve gelişmeleri paylaşan çok sayıda üyesi bulunduğunu belirtti. Yeni nesil kahve endüstrisinin Türkiye’de hızla yaygınlık kazandığını söyleyen Turfanda, Sirha İstanbul gibi HORECA sektörünün önde gelen markalarına ev sahipliği yapan öncü fuarların sektörün gelişmesine ciddi destek sağladığını kaydetti. SCA Türkiye Şampiyonası’nın Latte Art Şampiyonası, Cezve/İbrik Şampiyonası ve Cup Tasters Şampiyonası olmak üzere 3 kategoride düzenleneceğini söyleyen Turfanda, SCA Türkiye şampiyonlarının, dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen şampiyonlarla buluşarak 2020 World Coffee Events’te Türkiye adına yarışacaklarını belirtti.

Turfanda, “Dünyanın en büyük uluslararası kahve ticaret birliği olan SCA ve yan kuruluşu WCE (World Coffee Events) her sene dünyanın her yerinde kahve profesyonelleri için şampiyonalar düzenliyor. Bu sene Sirha İstanbul kapsamında, 3 dalda 30’a yakın yarışmacının katılacağı ulusal şampiyonalarımızda kazananlar, Haziran 2020’de Varşova’da düzenlenecek olan Dünya Şampiyonalarında Türkiye’yi temsil edecekler” bilgisini verdi.

İnceleyin

Metro Türkiye’den “Mutfağa Dönüşte” HoReCa’ya özel yol haritası

Metro Türkiye, Horeca’nın (otel, restoran, kafe) bir numaralı iş ortağı olma vizyonuyla sürdürdüğü çalışmalarına 1 ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz