Anasayfa » Etkinlik » Tadım bahane, eğitime hizmet şahane!

Tadım bahane, eğitime hizmet şahane!

Haber: Hatice Ünal Bilen

Dur durak bilmeyen gastronomi sektöründeki hareketlilik; fuarlar, festivaller, workshoplar, tadımlar şeklinde yoğun bir şekilde sürerken, Türkiye’de gastronomi turizmine vizyoner proje ve etkinlikleriyle katma değer sağlamaya devam eden GTD (Gastronomi Turizmi Derneği) gastronomiye gönül verenleri ard arda düzenlediği iki özel etkinlikle bir araya getirdi. GTD, 21 Kasım ve 22 Kasım tarihlerinde düzenlediği iki ayrı organizasyonuyla bir yandan uluslararası mutfakların doyumsuz lezzetlerini tattırmaya devam ederken, diğer yandan sektöre ivme katacak yeni projelerini açıkladı.

Toskana lezzetleri 2. kez İstanbul’da! 
Geçen yıl ilkini düzenlemişti, dünyanın en popüler gastronomi rotalarının başında gelen Toskana’nın özel tatlarını bu yıl ikicisini gerçekleştirdiği tadım etkinliğiyle bir kez daha İstanbul’a taşıdı. World Fine Selections İtalya iş birliği ile 21 Kasım Çarşamba akşamı Qubbe Dedeman’ın muhteşem şehir manzarası ve keyifli ev sahipliğinde gerçekleştiren GTD, İtalya’dan gelen lüks segment oteller ve seyahat acentelerinin temsilcilerinin yanı sıra üyelerine ve basın mensuplarına lezzetli bir akşam yaşattı.

İsteyene İtalyan, isteyene Kırklareli şarabı…

İtalya’nın Mugello -Toskana bölgesine ait özel şaraplar ve gastronomik lezzetlerin GTD Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Kartın’ın birebir ellerinden sunumunun yapıldığı etkinlikte, Kırklareli bölgesinde Dönmez Çiftliği’ne ait Vino Dessera Bağları’nda üretilen şarapların tanıtımı da yapıldı. Bölgenin zengin peynir çeşitleri, ünlü et ürünleri de yöresel tatlar arasında yer aldı.


Gönüllü lezzet elçiliği yapıyor
Köklü tarihi geçmişi ile bir lezzet mirası olan Türk mutfak kültürünü dünyaya tanıtmak misyonu ile kurulan GTD, kültürel ilişkiler kapsamında farklı ülkelerin yörelerine özgü gastronomik zenginlikleri de Türkiye’de tanıtarak iyi niyet ve dostlukların gelişmesine katkıda bulunarak gönüllü lezzet elçiliği yapıyor. Farklı ülkelerdeki yüksek kaliteli lüks ve en iyi niş ürünleri özenle seçerek tüketicilerin beklenti ve eğilimleri ile buluşturan bir organizasyon olarak tanınan World Fine Selections, aynı zamanda turizm acentelerinden şirketlere özel uluslararası iş birliği fırsatları sunuyor.

Gastro Akademi eğitimleri başlıyor!
Türk mutfağını dünyaya tanıtmak misyonuyla faaliyetlerini sürdüren Gastronomi Turizmi Derneği, yerel mutfak ve ürüne verdiği değeri Türk ve dünya mutfaklarının inceliklerini uygulamalı olarak sektöre aktarmayı hedeflediği eğitim programlarıyla da bilfiil desteklemeye odaklanmış olacak ki bu amaç doğrultusunda 22 Kasım Perşembe akşamı, Kanyon AVM’deki İntema Yaşam Mağazası’nda Gastro Akademi eğitimlerinin ilk duyurusunu da yaptı.

İlki Ocak 2019’da 
GTD öncülüğünde, İntema Yaşam Akademi ve Haliç Üniversitesi iş birliğinde uygulamaya başlayacak olan eğitimlerin Ocak 2019’da başlayacağını belirten Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı Gürkan Boztepe, “Aralarında Aydın Demir, Hüseyin Altınel gibi tanınmış isimlerin yer aldığı, her biri kendi alanında uzman ve usta şefler tarafından verilecek Gastro Akademi eğitimlerinde, Türk ve dünya mutfaklarının incelikleri ve püf noktaları uygulamalı olarak anlatılacak. Kahve yapmanın ve sunmanın hünerlerini sergileyen Barista ve servis elemanı kalitesini artırmayı hedefleyen program, günübirlik kısa eğitimlerin dışında 40’ar saatten oluşuyor.” dedi.

Haliç Üniversitesi sertifikalandıracak
Gastro Akademi eğitimleri, hızla büyüyen ev dışı yiyecek ve içecek sektörünün ihtiyaç duyduğu nitelikli eleman sıkıntısını gidermeyi, eleman kalitesini yükseltmeyi, UNESCO tarafından “gastro kent” ilan edilen Gaziantep ve Hatay’dan sonra her biri kendine özgü yöresel lezzetlerden oluşan Türk mutfak kültürüne artan ilgiyi karşılamayı ve bilinç oluşturmayı hedefliyor. Eğitimler, İtalyan, Meksika, Peru, Özbekistan ve Uzak Doğu gibi dünyanın önemli mutfaklarını da tanımak isteyen mutfak meraklılarını bir kıyas ve karşılaştırma yapabilmeleri için bilgilendirmeyi amaçlıyor. İçeriğinde pek çok söyleşi ve hikâyelerin yer aldığı kültürel etkinliklerle Gastro Akademi eğitimleri, Kanyon Alışveriş Merkezi’ndeki İntema Yaşam Mağazası başta olmak üzere yurt içinde ve yurt dışındaki pek çok farklı mekanda yapılacak. “Mutfağın Her Hâli”ni tek çatı altında birleştirerek misafirlerine benzersiz mutfak deneyimleri sunan İntema Yaşam mağazası içindeki eğitimler İntema Yaşam Akademi mutfağında sunulacak. Uygulamalı olarak yapılacak eğitimleri başarıyla bitirenlerin sertifikaları da Haliç Üniversitesi tarafından verilecek.

Mesut İnan: “Bir ilki gerçekleştiriyoruz”
Eğitimlerine başlaması ile ilgili gerçekleştirilen toplantıda bir konuşma yapan Gastro Akademi Başkanı Dr. Mesut İnan, İntema ve Haliç Üniversitesi’ne teşekkür ederek, birlikte hayata geçirdikleri bu programın sektörün ihtiyaçlarını ve artan ilgiyi karşılaması bakımından bir “ilk” olduğuna dikkat çekti. Dr. İnan “Eğitim ve proje çalışmalarımızla turizm sektöründeki meslektaşlarımızı günümüz teknolojileriyle de buluşturarak gelecek yıllara yatırımlar yapılmasını sağlamak durumundayız. Eğitim ve proje çalışmaları yardımıyla bu çağı, tüm sektör temsilcilerimizle birlikte hem eğlenerek hem de öğrenerek yakalama olanağı sağlayacağımıza inanıyorum. Bunu da ancak lezzet mirasımıza, bilime ve gastronomiye gönül verenlerin desteği ile başarabiliriz” dedi.

İnceleyin

Türkiye, çok şekerli içiyor!

2018 yılı verilerine göre küresel yıllık meşrubat tüketimi kişi başına ortalama 91,1 litre olarak görülürken, ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz