Anasayfa » Gündem » Tezer Öner: Bu defa uzaktan ‘bakan’ değil!

Tezer Öner: Bu defa uzaktan ‘bakan’ değil!

Türkiye yeni bir dönem ile birçok beklentinin gerçekleşmesini umarak seçimlerden çıktı. Bu seçimlerin sonucunda gördük ki Türk insanı yapısal değişim ve istikrarlı yönetim konusunda kararlı kalmaktan yana. Yapısal değişimlerin etkilerini Sayın Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan kabine ve icra organizasyonlarında göstererek yepyeni ve profesyonel anlayışa sahip bir ekip ile yola çıktı. Elbette biz de kendi açımızdan değişimlere ve oluşacak beklentilere bir göz atmak ve yeni bakanımıza da ilk haftaların sonunda bir takım tespitlerle destek vermek istedik. Merak ettiklerimizi de soracağız. Bazı tespit ve icraat sözlerini de not alacağız ve gerçekleşmesini bekleyeceğiz. Bu süreçte elimizden gelen desteği de vermek ve Türkiye için hep birlikte gayretlerimizi de ortaya koymak elbette ki birinci dereceden görevimiz olacaktır.

Öncelikle dikkat çeken noktalarla yeni Bakanımızın kim olduğunu hatırlayalım. Sayın Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy, hepimizin bildiği gibi ETS Turizm Yönetim Kurulu Başkanı olarak 25 yıllık profesyonel bir geçmişi olan 1968 İstanbul doğumlu genç ve dinamik bir kişi. Alman Lisesi ve İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü tahsilleri olan Bakanımız; Etstur’un ardından diğer girişimleri olan Voyage Otelleri, Didimtur, Ucuzabilet, Maxx Royal Otelleri, Odamax.com ve Cruise sektörü yatırımları ile turizme pek çok marka kazandırdı.

Gördüğümüz gibi bugüne dek bu derece profesyonel ve başarılı bir işadamı olarak devlet kademesinde görev yapan ender bürokratlardan biri olan Ersoy doğal olarak hepimizde beklentilerin artmasına ve hedeflerin de daha yükselmesine sebep oldu. Bunun kendisi için hem motive edici hem de bir miktar stres yaratacak bir durum olması doğaldır. Ancak ilk günlerdeki icraat ve söylemleri ile duruma hakim olma konusunda ve hedefleri tespit etme açısından gayet başarılı olacağını hissettirdi.

Bakan Ersoy, ilk icraat olarak ETS yönetimini Coşkun Tünay’a bırakarak herkesin haklı bir övgüsünü aldı. Ersoy profesyonel işlerini devlet işleri ile karıştırmayacağının ve zamanını tamamen devlet ve milleti için harcayacağının ispatı olarak bu görevlendirmeyi yapması işi sıkı tutacağının işareti olarak algılandı. Bu görevi bir askerlik görevine benzeten Ersoy modern ve dürüst yaklaşımların da işaretini vermiş oluyor. Hatta bu aşamada Hürriyet Yazarı Ahmet Hakan tarafından ifade edilmiş olan maaşını da görev süresi boyunca Mehmetçik Vakfı’na bağışlayacak olması onu gözümüzde ayrıca değerli kıldı.

Sektörden gelen biri olarak Ersoy tüm sorunlara hakim ve haberdar görünen biri… Dolayısıyla tüm meslek grupları ve odalardan da kendisine sınırsız bir destek olduğu görülmekte. Bunu hem gerçekleşen ziyaretlerde hem de çeşitli sebeplerle verilen basın açıklamaları veya röportajlarda görmek mümkün. Sayın Bakanımızın bu rüzgarı da arkasına alarak sektör sorunlarına cesur ve kararlı müdahaleler yapmasını bekliyoruz. Zaten bu destek beklentilerin de arttığının en büyük göstergesi çünkü sektör temsilcilerinin kendisine inancı ve güveni var.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, bakanlık koltuğuna oturmasının ardından yurt dışı turizm fuarlarına, turizm tanıtma ve pazarlama faaliyetlerine katılımlara ilişkin yeni bir destekleme kararı aldı. Bakanlık, bu faaliyetlerde bulunanların harcamalarının yüzde 50’sini destekleyecek.

Düzenleme, bölge tanıtımı için hazırlanan reklam faaliyetlerinde her bir etkinlik için maksimum 250 bin dolar, fuarlarda yer kirası, stant inşası ve dekorasyonuna ilişkin her fuar için 50 bin dolara, festival, kokteyl, çalıştay, sergi gibi etkinlik giderlerine ilişkin ise 25 bin dolara kadar destekleri içeriyor.

Kararla, yurt dışında düzenlenen turizm fuarlarına katılımın artırılması ve yurt dışında gerçekleştirilecek tanıtım ve pazarlama faaliyetlerine gerekli desteğin sağlanması amaçlanıyor. Bu desteklerden yararlanacaklar ise “Bakanlık tarafından desteklenen veya iştirak edilen turizm fuarlarına bireysel veya grup olarak bölge tanıtımı yapacak turizm sektöründe faaliyet gösteren sektör meslek birlikleri, dernekler, vakıflar, bakanlıktan belgeli seyahat acenteleri, turizm işletmeleri, bakanlıktan belgeli, bir önceki mali yıl içerisinde bireysel olarak 750 bin dolar ve muadili dövizi yurtdışından sağlayan Türkiye’nin tanıtımını yapacak asli fonksiyonu konaklama olan işletmeler ile deniz turizmi tesisleri işletmeleri” olarak belirlendi. Bakanlık, desteklenecek fuarları bir önceki yılın eylül ayında duyuracak. Destek kapsamında, katılımcıların; yer kirası ile stant inşası ve dekorasyonuna ilişkin toplam giderlerinin uygun görülmesi halinde yüzde 50’si ödenecek. Bu miktarın ise her fuar için 50 bin doları geçmemesi kararı alındı.

Bakanlık bu fuarlara bireysel olarak katılan katılımcıları da destekleyecek. Yine yer kirası ile stant inşası ve dekorasyonuna ilişkin toplam giderlerinin yüzde 50’sinin ödenmesi kararlaştırıldı. Bu rakamın ise üst sınırı her fuar için 10 bin dolar olarak çizildi.

Bakanlık, ilgili sektör meslek birliğinin, derneğin, vakfın, acentelerinin; bireysel veya grup olarak, bölge tanıtımı için yurtdışında yapacakları etkinliklerinin yer kirası, ikram ve organizasyon giderlerini de destekliyor. Faaliyet uygun görülürse harcamaların yüzde 50’si ödenecek.

Ödenecek destek her etkinlik için bireysel faaliyetlerde 10 bin, grup faaliyetlerinde 25 bin doları geçmeyecek. Bakanlık, bölge tanıtımı için hazırlanan projeleri uygun görmesi halinde ise reklam giderlerinin yüzde 50’sini ödeyecek. Mali yıl içinde yapılacak ödemelerin toplamı bireysel faaliyetler için 150 bin, grup faaliyetlerinde 750 bin doları geçmeyecek. Destekten yararlanmak için üç ay önce başvurmak gerekecek.

Sayın Ersoy bunlarla da yetinmeyecek. Çünkü en son olarak katıldığı Uluslararası 16. Bodrum Bale Festivali etkinliklerinde; “Sezon iyi geçiyor ama bizim hedeflerimiz büyük. Hedeflerimiz sayı ile endeksli değil, nitelikli turist ile endeksli. Bizim ana hedefimiz turizmin gelirini Gayri Safi Milli Hasıla’daki oranını yüzde 4’ten yüzde 8’e çıkarmak. Açıkçası birinci hedefimiz bu olacak. Sayıyı arttırmak değil nitelikli turisti de getirmeyi hedefliyoruz. Adım adım hedefimize gidecek planı hazırlıyoruz” ifadelerine yer verdi. Bu aşamada Sayın Ersoy’un hedefe yürüme planı ve bir takvimi olduğunu anlıyoruz.

Bakan Ersoy, bir turizm profesyoneli ve pazarlama gurusu olarak sektörün ve Türkiye’nin tanıtım ve pazarlamasının nasıl yapılacağından son derece emin görünmekte. Ayrıca çeşitli zamanlarda verdiği demeçlerde kur farkının istikrar ve ekonomi açısından elbette kötü olmakla birlikte turizm açısından bize avantaj yarattığının farkında. Bu farkın yatırımları da Türkiye’ye daha fazla çekmesini umut ediyor. Ayrıca nitelikli turiste olan ihtiyacımızın, sektörün 6 ay çalışıp 6 ay yatmasının getirdiği kötü sonuç ve istikrarsız istihdamın yarattığı olumsuzlukların farkında. Çeşitli söylemlerde bunlara değinen Sayın Ersoy 12 ay çalışan, nitelikli turiste sahip, katma değeri yüksek organizasyon ve kültürel faaliyetlerle desteklenen bir sektörün Türkiye Gayri Safi Milli Hasılasına yapacağı katkının ve bize kazandıracaklarının bilincinde bir bakan olarak hedeflerini doğru koymuş bir görüntü içerisinde… Ancak bu söylemlerin eyleme geçmesi bu hedeflere yaklaşırken geçirilecek zaman ve süreçler elbette kolay olmayacak ve biz de hem destek olacağız hem de bunun için çalışacağız. Ancak Sayın Bakanın bu hedeflerine devlet diğer organları ve kurumları ile ne derece destek verek ve süreçleri ne derece kolaylaştıracak hep birlikte göreceğiz.

Sayın Bakanımız için bir iki dip not ta biz verelim. İspanya’nın yaptığı hatayı yapmamak için kıyı ve yeşil alanların yerleşime açılması, projelerin beton yığınlarına dönüşmemesi, kısa süreli rant amaçlı yatırımlar yerine üzün vadede kazandıracak sağlam ve sürekli projelerin desteklemesi, istihdam sorunlarının ve istihdamın sürekliliğinin çözümlenmesi, çalışan tüm kademelerdeki personel ve yöneticilerin ayrıca yatırımcıların eğitilmesi veya kalitelerin denetlenmesi, hizmet ve yan sektörlerin denetlenmesi ve kalite/fiyat gibi sorunların sıkı denetime ve cezalandırmalara tabi tutulması, devlet kurumu veya özel sektör de olsa her kurumda kalite ve fiyat standardizasyonu gibi konuların ciddi olarak ele alınmasını diliyoruz.

Bu konular, ele alınan konular ve hedefler açısından gerçekten başarılı bir dönem geçirilmesi en büyük temennimiz. Bu aşamada Sayın Bakanımıza hayırlı uğurlu olsun dileklerimizle beraber desteğimizi ve beklentilerimizin de takipçisi olacağımızı belirtmek isterim.

Her daim sektör profesyonelleri olarak yardıma ve çalışmaya hazır olduğumuzu bilmenizi isterim. Turizm profesyonelleri olarak bizler içinde bulunduğumuz zorlu günlerin ve başarmamız gereken hedeflerin önemini kavramış durumdayız. Birlik ve beraberlik içinde bu hedeflere ulaşmaya azimliyiz. Başarılı bir dönem diliyorum.

Agon Danışmanlık ve Mümessillik Hizmetleri

 

İnceleyin

Türkiye, çok şekerli içiyor!

2018 yılı verilerine göre küresel yıllık meşrubat tüketimi kişi başına ortalama 91,1 litre olarak görülürken, ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz