Anasayfa » Etkinlik » Turizmciler İstanbul’da buluştu

Turizmciler İstanbul’da buluştu

 

Özel sektörün turizme yaptığı yatırımların 3’te 2’sine denk gelen 24 milyar dolarlık yatırım portföyünü temsil eden TYD ev sahipliğinde bir araya gelen sektör temsilcileri, “Uluslararası Otel İşletmeciliği” başlığı altında tedbirler, krediler ve markalaşma gibi birçok konuyu tartıştı.

Türkiye turizm sektörünün, yatırımcılarını temsil eden Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD) ve Marriott International işbirliğiyle organize edilen ‘Turizm Sektör Buluşması’ Marriott International bünyesinde yer alan The Ritz- Carlton İstanbul oteli ev sahipliğinde gerçekleşti. Turizm sektörünün farklı disiplinlerinden önde gelen üst düzey yönetici ve yatırımcıların katılımıyla düzenlenen toplantıda, sektördeki güncel gelişmeler ve sorunlar masaya yatırıldı. Buluşmada ayrıca hükümetin alması gereken tedbirlerin de yer alacağı “Uluslararası Otel İşletmeciliği ve Markalaşma” konulu bir de panel düzenlendi.

ERSOY: “RAMAZAN’DAN SONRA ARTIŞ BEKLİYORUZ”
Panelde özel sektörün turizme yaptığı toplam yatırımın 2/3’ünün karşılığı olan yaklaşık 24 milyar dolarlık yatırım
portföyünü temsil eden TYD’nin Başkanı Murat Ersoy, Türkiye’ye gelen turist sayısında Ocak’ta yüzde 6,5, Şubat’ta yüzde 10, Mart’ta yüzde 13, Nisan’da yüzde 28 azalma olduğuna dikkat çekerek, “Gerileme oranı yükselerek gidiyor ancak Ramazan sonrası turist sayısında artış görmeye başlayacağız. Erken revervasyonlarda yüzde 25 artış söz konusu. Ayrıca özellikle Müslüman ülkeler tatile son anda karar veriyor. Bu taraftan rezervasyonlarda yaşanacak
artış, sektör rakamlarını da toparlayacak” dedi. Türkiye ve Mısır’da turizm sektöründe yaşaman olumsuzlukların uluslararası tur operatörlerini de zor günler geçirmeye ittiğini kaydeden Murat Ersoy, “Artık hiçbir büyük oyuncu cirosunun yüzde 60’ını aynı sepete koymayacak. Bu, pazarda yeni kalıcı oyuncular anlamına geliyor. Ama Türkiye’de yerinde durmayacak. Bizlerde mevcut pazarlarda alternatif pazarlama araçları geliştireceğiz.” dedi. Ersoy, Türkiye’nin artık kendi söküğümüzü dikmek zorunda olduğunu ifade ederek “Türkiye öncelikle kendi ulaşılabilirliğini charter uçuşların dışına çıkarmalı. Tatil yörelerini hedef pazarlarla tarifeli uçuşlarla bağlamak gerekiyor. Hükümet bu konuda gerekli adımı attı.” açıklamasında bulundu.

ATEŞ: “SEKTÖRE KREDİ VEREN BANKALAR SIRALAMASINDA İLK SIRADAYIZ”
DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, TYD’nin 108 üyesine kredi vermeyi sürdürdüklerini belirterek, Türkiye turizm sektörüne Mart 2016 itibariyle verilmiş kredi miktarının 18,3 milyar dolar olduğunu kaydetti. “Bunun 2,9 milyar dolarını yani yüzde 16’sını DenizBank sağlıyor. Bu oranla sektöre kredi veren bankalar sıralamasında ilk sıradayız. Nitekim son çeyrekte bankaların turizm sektörüne verdiği kredi miktarında yüzde 11 azalma yaşanırken, DenizBank’ın turizm sektörüne verdiği kredi miktarı yüzde 4 artış kaydetti. Bence turizm sektörü Türkiye’deki en kritik sektör. Cari açığı azaltabilecek en kritik sektör. Bu sebeple biz turizmcilerle el ele yürümeye devam edeceğiz.” dedi. Ateş, batık oranı az olan bir sektörün halka açılma oranındaki azlığa da dikkat çekerek, “Bankalar sizlere borç verir ancak sermaye piyasaları öz varlık sağlar.” tavsiyesinde bulundu.

GÜR:” DOĞRU ZAMANDA DOĞRU MARKALARLA İLERLEMEK KALICILIK İÇİN ÖNEMLİ”
NG Hotels&Resorts İcra Kurulu Başkanı Hediye Güral Gür, sağlık turizmi ve markalaşma konusu hakkında değerlendirme yaparak, “Doğru zamanda doğru markalarla ilerlemek sektörde kalıcılık için önemli. Bizde böyle ilerliyoruz. Yurt içindeki konsept ile hafta içi münferit misafirlere, hafta sonu da kurumsal müşterilere hitap ediyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

ÖNKAL: “MARKA İŞBİRLİĞİ PROJEYE GÜVENİRLİK KAZANDIRIYOR”
BDO Denet Turizm Danışmanlığın Yönetici ortağı Mehmet Önkal turizm yatırımının başarılı bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için yatırımcının uluslararası bir otel yönetimi şirketinden bayrak almasının öneminden bahsetti: “Bir marka ile işbirliği projeye güvenirlilik kazandırıyor ve kolaylıkla kredi kullanma avantajı oluşuyor.”

DEMİRCAN: “OTELLERİ DOLDURMAK İÇİN GELİR ÜRETEN SİSTEMLERE YATIRIM YAPIYORUZ”
Marriott International Otel Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Poğda Demircan ise Marriott’un Türk yatırımcılarına sunduğu imkanları ve Türkiye’deki stratejileri hakkında açıklamalar yaptı. Ayrıca Marriott Grubu’nun, Türkiye’de hali hazırda The Ritz Carlton, Edition, JW Marriott, Marriott Hotels and Resorts, Renaissance Hotels and Resorts, Courtyard by Marriott ve AC by Marriott markaları hakkında bilgiler veren Demircan, “Marriott markası olarak otelleri doldurmak için gelir üreten sistemlere yatırım yapıyoruz. İnovasyona değer veriyoruz. 400’ün üzerinde global satış ağı ekibi ile 85 farklı ülkede faaliyetimizi sürdürüyoruz.” açıklamasında bulundu.

KİLİT: “MARKALAR YENİ MODELLER GELİŞTİRMELİ”
Paloma Hotel Yönetim Kurulu Üyesi Ece Tonbul Kilit, uluslararası resort oteli yönetmek ve pazarlamak arasındaki farklılıkları değerlendirerek, “Türkiye’de yaptığımız yorumlar bugüne kadar iyi zamanlarda yapıldı. Ancak içinde bulunduğumuz zorluklar sebebiyle fiyat endeksli bir politika öne çıkıyor. Bu sebeple markalar büyüme stratejilerini bu gerçeği çok önemseyerek yeni modeller geliştirmesi gerekiyor. Markalaşmayı da bu anlamda yeniden ele almamız gerekiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

 

#UluslararasıOtelİşletmeciliği #TurizmSektörü #TYD #TürkiyeTurizmSektörü #HotelRestaurant #Hitech

İnceleyin

İzmir’in Boyoz’u dünyaya açılıyor!

Kültürel bir miras olan ve “Smyrna Boyoz” markası sayesinde İzmir’den dünyaya yayılan boyoz, 24 Nisan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz