Anasayfa » Gastro Güncel » Türk Lokumu, Versailles Sarayı’nda!

Türk Lokumu, Versailles Sarayı’nda!

Fransız Sarayı’na kasa kasa giren en geleneksel ve muhteşem tatlarımızdan Türk Lokumu, Türk mutfağının popülerliğini ve dünya çapında tanınmasını artırmak için çalışmalar sürdüren Turkey ONE Derneği’nin çabalarıyla, Versailles Sarayı’nda düzenlenen özel galada davetlilere hediye edildi.

Türkiye Ortak Nesiller Entegrasyonu Derneği’nin (T-ONE), bir süre önce başlattığı Türk mutfağını tanıtım kampanyası uluslararası çapta etki oluşturmaya devam ediyor. T-ONE Derneği Gastronomi Komitesi tarafından, Türkiye’nin seçkin restoranları, mutfak okulları, organizasyonları ve akademileri olmak üzere Türk lezzetlerini tanıtmak amacıyla başlatılan çalışmalara bir yenisi eklendi.

Paris’teki Uluslararası Kanseroloji Enstitüsü’nün yararına Versailles Sarayı’nda kansere karşı düzenlenen gala gecesinde Türk lokumunun ikram edilmesi T-ONE derneği girişimi ile gerçekleşti.

T-ONE Derneği Başkanı Demet Sabancı Çetindoğan ve Gastronomi komitesinin çabaları sonucu uluslararası bir organizasyon olan “Charte de Paris Contre le Cancer”  Vakfı’nın 19. geleneksel gecesi için Paris’te Versailles Sarayı’nda düzenlenen Gala yemeğinde tatlı olarak şık bir sunumla Türk Lokumunun ikram edilmesi sağlandı ve konuklar tarafından büyük beğeni aldı.

Sabancı Çetindoğan: “Türk lokumunu uluslararası bir organizasyonda tanıtmak istedik”

T-ONE Derneği Başkanı Demet Sabancı Çetindoğan,“T-ONE derneğimizin Gastronomi Komitesi ile yürüttüğümüz çalışmalarda ve derneğimizin girişimleri sayesinde Ünlü aşçı Wolfgang Puck, 4 Mart 2018 gecesi gerçekleşen Oscar Ödül Töreni’nin yemek menüsüne üç Türk yemeği ikram etmişti. Oscar Töreni Gala Yemeği menüsünün yıldızı da böylece Adana Kebabı olmuştu. Wolfgang Puck da bu menüden çok memnun olduğunu, konuklarının da çok beğendiğini bilhassa kendisi bizlere iletmişti. Bu atılımımız derneğimize örnek oldu ve geleneksel en muhteşem lezzetlerimizden biri olan Türk lokumunu da uluslararası bir organizasyonda tanıtmak istedik. Türk lokumu artık dünyaya mal olmuş bir lezzete dönüşmüş durumda. Lokum sadece Türk toplumu ve dış dünyaya yayılmakla kalmamış, birçok ünlü ismin de damağına dokunmuş bir tatlıdır.

Bu isimlerin başında lokum sevdasıyla Napolyon Bonapart ve ünlü ressam Picasso geliyor. Napolyon’un lokumla tanıştığı andan itibaren kasa kasa sarayına lokum sipariş etmiş olduğu ve şekerleme niyetine yediği bu tattan vazgeçemediği, Picasso’nun da konsantrasyonunu yükseltme amacıyla lokum yemeyi tercih ettiği tarih sayfalarından yer almaktadır. T-ONE Derneği Gastronomi Komitemizin girişimleri sayesinde uluslararası bir organizasyon da Türk lokumunun ikram edilmesi  Türk mutfağı adına sevindirici bir gelişmedir.” dedi.

Dünyaca ünlü saygın hükümet, iş, sanat ve cemiyet dünyasından isimler katıldı

“Charte de Paris Contre le Cancer”  vakfının 19. geleneksel gecesi için Paris’te Versailles Sarayı’nda düzenlenen gala yemeğine; SAR Princesse Lea de Belgique (Belçika Prensesi Lea), SAR Charles-Xavier de Bourbon Parme, Duc de Parme et de Plaisance, M. et Madame François Pinault, M. et Mme René de Picciotto, M. et Mme Jean-Michel Signoles (Goyard’ın sahibi ), Mme Karin Nebot (Kaviari), M. et Mme Adnan Kassar, M. Georges Blanc, M. Jean-François Piège,  M. Pierre Hermé, M. Eric Fréchon, Mme Vaimalama Chaves, Miss France 2018, M. Jean-Pierre Raffarin, ancien Premier Ministre ( Eski Başbakan), M. Luc Chatel, ancien Ministre ( Eski Bakan), M. et Mme Gérard Perse (Château Pavie), SEM l’Ambassadeur Jamie McCourt (Royaume Uni) ve Lady Monika del Campo Bacardi gibi dünyaca ünlü saygın hükümet, iş, sanat ve cemiyet dünyasından isimler katıldı.

T-ONE, Türkiye’nin eşsiz kültürel mirası ile tarihi ve doğal zenginliklerini tüm dünyaya tanıtırken uluslararası platformlara bir marka olarak taşıyarak kültürel ve toplumsal gelişmeye katkıda bulunmayı hedefliyor. T-ONE Derneği’nin Yönetim Kurulu Başkanlığını Demet Sabancı Çetindoğan yaparken, Çiğdem Simavi, Sevda Elgiz, Özlem Gençoğlu ve Avi Alkaş yönetim kurulu üyeliklerini sürdürüyor. Ayrıca, Ö̈zlem Gençoğlu, Nedim Esgin, Harika Güral, Beril Miskavi, Ruken Mızraklı ve Kıvılcım Kocabıyık da Turkey ONE Derneği Gastronomi Komitesi üyeleridir.

İnceleyin

Onur İlhan: Keşfi planla, paketle, pazarla!

Bundan birkaç yıl önce sevgili eşimle çıktığımız Ege seyahatinde tamamen şans eseri çok orijinal bir ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz