Anasayfa » Gündem » Türkiye bu yıl düğün turizminde 50 bin kişi ağırlayacak, 200 milyon euro kazanacak!

Türkiye bu yıl düğün turizminde 50 bin kişi ağırlayacak, 200 milyon euro kazanacak!

Haber: Hatice Ünal Bilen

Bu yıl ilk kez 4-5 Haziran tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek olan Uluslararası Düğünler Konferansı ile bu yıl 50 bin kişi, 200 milyon euro turizm girdisi hedefleniyor. Organizasyonun 2023 yılı hedefi ise, 250 bin kişi, 1.000 yabancı düğün, 1 milyar euro turizm geliri!..

Dünyada çok büyük bir endüstri olan düğün turizminde Türkiye’yi hem dünyaya tanıtmak hem de sektör profesyonellerini bir araya getirmek amacıyla “Uluslararası Düğünler Konferansı” ICWF EUROPE düzenleniyor. 4-5 Haziran tarihlerinde İstanbul Çırağan Sarayı’nda gerçekleştirilmesi planlanan ilk uluslararası düğünler konferansının tanıtım toplantısı 20 Mart Salı günü Çırağan Sarayı’nda yapıldı. ICWF Proje Sahibi ve Crystal Concepts DMC Kurucu Ortağı Duygu Kuşkulu, Türk Hindistan Konseyi Kurucu Başkanı Emin Çakmak’ın yanı sıra ev sahibi olarak Çırağan Palace Kempinski Satış ve Pazarlama Direktörü Elif Derya Bakkal’ın da hazır bulunduğu toplantıda organizasyon hakkında detaylı bilgilendirme yapıldı.

Duygu Kuşkulu: “2018 yılı Türkiye’yi dünyada parlatmaya devam edecek”

Uluslararası Düğünler Konferansı ile ilgili bir sunum gerçekleştiren ICWF Proje Sahibi ve Crystal Concepts DMC Kurucu Ortağı Duygu Kuşkulu, turizm hareketlerinin en çok çeşidini ağırlayan Türkiye’nin bu yıl destinasyon düğünlerine daha çok ev sahipliği yapacağını belirterek, “Dünyada çok büyük bir endüstri olan düğün turizminde Türkiye’yi hem dünyaya tanıtmak hem de sektör profesyonellerini bir araya getirmek amacıyla Haziran ayında İstanbul’da Çırağan Sarayında “International Convention of Weddings Fraternity Europe” ismi ile ilk uluslararası düğünler konferansını gerçekleştirmeye hazırlanıyoruz. 2018 yılı Türkiye’yi dünyada parlatmaya devam edecek. Gerek ekonomik gerek politik açıdan yapılan doğru hamleler ile ülkemizde son iki senedir yaşanan Turizm girdilerindeki düşüş 2018 yılında yükselişe geçmiş bulunmakta.” dedi.

2023 hedefi 250 bin kişi, 1 milyar euro turizm girdisi

Bu yıl ilk kez İstanbul’da düzenlenecek organizasyona 12 ülkeden toplamda 80 yabancı planlamacının ve 10 yabancı ünlü ismin konuşmacı olarak katılacağını aktaran Kuşkulu, 2018 yılı için 50 bin kişi, 200 milyon euro turizm girdisi beklediklerini açıkladı. Etkinliğin 2023 hedefinin ise 250 bin kişi, 1.000 yabancı düğün, 1 milyar euro olduğunu anlatan Kuşkulu, İspanya’nın 3 milyon kişi sayısı ile dünyada başı çektiğini, Türkiye’nin ise yılda 15 bin kişiyi ağırladığını kaydetti. Düğün turizminde kişi başı harcamanın normal bir turiste göre 4-5 katı fazla girdi sağlandığına dikkat çeken Kuşkulu, “Bu turizm çeşidinde 3500-4500 euro kişi başı harcama trendi söz konusu” dedi.

İstanbul, Bodrum, Antalya, Kapadokya destinasyonlarına odaklanılacak

Duygu Kuşkulu, yakın mesafe olmasından dolayı İran, Azerbaycan, Lübnan, Suudi Arabistanlı ailelerin özellikle İstanbul’da düğünlerini yapmayı tercih ederken, biraz daha uzak mesafelerden Hindistan, Pakistan, Rusya, Almanya, Hollanda ve İngiltere’den gelen çiftlerin de güney sahillerinde, Kapadokya ve yine İstanbul’da düğünlerini yapmayı tercih ettiklerini söyledi. Destinasyon planlamaları arasında İstanbul başta olmak üzere Bodrum, Antalya ve Kapadokya’ya odaklanacaklarını ifade eden Kuşkulu, “Türkiye misafirperverlik açısından o kadar zengin ki, gerek doğal güzellikler olsun, gerek neredeyse bütün illerimizde açılan kaliteli konaklama tesisleri, tarihi yerlerin çeşitliliği, bütün deniz kenarlarında eğlence ve dinlence tesislerinin bolluğu turistlerin ülkemize geldikleri zaman eksiksiz bir tatil geçireceklerini bilmesi Türkiye’yi kolay konumda en cazip ülke konumunda tutmaya devam edecek.” şeklinde sözlerini tamamladı.

Sürpriz konuşmacılar geliyor!

4-5 Haziran 2018’de gerçekleşecek konferansa konuşmacı olarak gelecek sürpriz isimler arasında Amerika ‘da Jennifer Aniston, Tom Cruise, Jennifer Lopez, Oprah Winfrey ve Kim Kardashian’ın davetlerini planlayan Colin Cowie, Belçikalı ünlü çiçek tasarımcısı Tomas De Bruyne ve Hindistan’ın en zengin ailelerine gelinlik tasarlayan Orta Asya ve Uzakdoğu’nun en ünlü modacısı Anamika Khanna bulunuyor.

Emin Çakmak: “Biz turizmciler için çok büyük bir fırsat”

Tanıtım lansmanında konuşan Türk Hindistan Konseyi Kurucu Başkanı Emin Çakmak ise, düğün turizminin turizmciler için çok büyük bir fırsat olduğunu belirterek, düğün turizminin Türkiye’de yeni yeni emeklemeye başladığını ve önünün açık olduğunu ifade etti. Konsey olarak çalışmaları yakından takip ettiklerini ve desteklediklerini söyleyen Çakmak, “Bu etkinlik ile olay Hindistan dışına çıkıyor. Bu kapsamda ağırlıklı bütün Avrupa ve bölgeye hitap eden bir etkinlik olacak. Neden Hindistan derseniz, bütün dünya orada. Bu anlamda Türkiye’de Çırağan Sarayı Hindistan düğünlerine ev sahipliği yapan otellerin başında geliyordu. Türkiye bugüne kadar 20’ye yakın üst gelirli düğünler ağırladı. Birçoğuna da Çırağan Sarayı ev sahipliği yaptı. Ülkemizde son yıllarda yaşanan terör olayları insanları farklı destinasyonlara sevk etti ama Türkiye için ilk tercih İstanbul ve Çırağan Sarayı. Biz turizmciler için bu çok büyük bir fırsat, şans. İyi değerlendirmeliyiz.”

 

 

İnceleyin

Milli Mutfak Hareketi başladı!

TAŞPAKON ve Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu işbirliği ile oluşturulan ve 8 ana kararı kapsayan ...