Anasayfa » Gündem » TUROYD Çin Pazarı İçin Düğmeye Bastı!
TUROYD

TUROYD Çin Pazarı İçin Düğmeye Bastı!

Türkiye ve Çin iş birliğinin turizmde en önemli adımı olacak, TUROYD-ÇİN BTL Hospitality projesi imzalandı.

 Türkiye genelinde otel yöneticilerinin ilk kez bir araya gelerek oluşturduğu, Turizm Otel Yöneticileri Derneği (TUROYD) ile bünyesinde Çin’in en lüks otel zinciri WEI Retreat, Hotels & Preference ve Dormitory markalarını barındıran Çin merkezli BTL Hospitality, arasında ülke turizmini geliştirmek amacıyla işbirliği anlaşmasını imzaladı.

TUROYD Yönetim Kurulu Başkanı Ali Can Aksu, Başkan Yardımcısı Murat Yumak, Turoyd Yönetim Kurulu Üyeleri, Mr. Philip WEI (BTL Founder ), Mr. Mars MAO (BTL Culture Director), Mr. Klaus Petter LILLVIK (BTL Regional Director Eastern Europe), Semih Erken (BTL) katılımıyla 27 Temmuz Perşembe günü Lionel Hotel Istanbul ev sahipliğinde yapılan toplantıda, turizm alanında hem yurtdışına turist gönderme hem de turist ağırlama konusunda dünyanın yeni büyüğü olma yolunda hızla ilerleyen Çin ile Türkiye’ye lüks segment ve münferit seyahat eden Çinli turistleri getirmek, gelen turistlerin konaklama ihtiyacını karşılamak, BTL’in bünyesinde yer alan BTL Akademi ile Türkiye’deki otel çalışanlarına ihtiyaç duyulan “lüks servis” eğitimlerini vermek konuları değerlendirildi.

Philip Wei: “Gelin, güçlerimizi birleştirelim”TUROYD

Türkiye ve Çin iş birliğinin turizmde en önemli adımı olacak TUROYD-ÇİN BTL Hospitality projesinde konuşan Mr. Philip WEI (BTL Founder), Çin’in son 30 yılda çok büyük bir yol kat ettiğini, Çin ve Türkiye’nin 4 bin yıllık bir hikayesinin olduğunu belirterek, “Bu bizim kanımızda, DNA’mızda var. Çinliler ile Türkler aynı. Gelin bu gücümüzü birleştirelim. Her iki ülke olarak turizm ve otelcilik anlamında büyük değer ortaya koyalım.” dedi.

Türkiye’nin Çin açısından çok önemli bir pazar olduğuna değinen Wei, konuşmasına şöyle devam etti: “Çinli turistler her gün daha çok yurt dışına açılıyor. Kültürlerimiz benzer. İpek Yolu iki ülkenin topraklarından geçiyor. Çinliler için Türk kültürü ve tarihi önemli. Önümüzdeki sene Çin de Türk yılı. Yüzlerce milyon Çinli yurt dışına açılıyor. Bu anlaşmanın büyük bir atılım olacağını düşünüyoruz. Çin turizmi değişiyor. Eskiden grup turları tercih edilirken, artık bireysel seyahat etmek istiyorlar ve niş destinasyonları üst segment konaklama tesislerini tercih ediyorlar.” dedi.

Ali Can Aksu: “Türkiye’de kriz varsa yöneticilerimizi dünyanın öbür tarafına neden transfer etmeyelim?”

TUROYD Başkanı Ali Can Aksu ise yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bizim sizler gibi samimi ve ufku geniş insanlara ihtiyacımız var. Siz bize bunu yapacağız demiyorsunuz ama beraber planlayalım diyorsunuz, en önemlisi bu. Bize balık yemeyi değil, balığı tutmayı öğretiyorsunuz. Bu çok önemliydi. Hakikaten şirketi incelediğimiz zaman kısa vadede olsa da özellikle Mr. Wei’nın hikayesi çok önemli. Hepimizin başaramayacağı bir başarı öyküsüne sahip. Bu konuyla ilgili bundan sonra ortak gerçekleştireceğimiz projelerde bugün hayırlısıyla BTL firması ile beraber TUROYD olarak bir protokol imzalıyoruz. Bu sadece toplantıyla sınırlı kalmayacak. Tüm arkadaşlarımızla oturacağız, Çin pazarından en etkin nasıl yararlanabiliriz, onu konuşacağız. Management yapıyorlar, dünyada birçok oteli yönetiyorlar ve Türk otel yöneticisini ciddi anlamda başarılı buluyorlar ve bizim başarılı insanlarla çalışmaya da ihtiyacımız var. Neden olmasın, Türkiye’de kriz varsa yöneticilerimizi dünyanın öbür tarafına neden transfer etmeyelim, önünüzü açalım, bu konuyla ilgili bilgilendirme yapalım. Bundan sonra inşallah çok farklı çalışmalarla karşınıza çıkmak istiyoruz.”

“Çin ve Hint pazarlarına odaklanmalıyız”

Aksu yurt dışında özellikle Çin ve Hint pazarlarına odaklanılması gerektiğinin altını çizerek sözlerini şöyle tamamladı: “Odaklanmamız gereken iki pazar var. Çin ve Hint pazarı. Bugüne kadar ülke turizmi olarak her türlü tavizi verdik. Avrupalı şu an politik olarak bizi tercih etmiyor. Biz farklı pazarlara bakmak zorundayız. Kısa vadede otelcinin yüzü gülüyor. Ancak uzun vadeli hedeflerle yürümeliyiz.”

#TUROYD #TUROYD-ÇİNBTLHospitalityprojesi #BTLHospitality #AliCanAksu #MuratYumak #Mars MAO #Mr.KlausPetter  #LILLVIK #SemihErken #BTL Akademi

İnceleyin

Tunç Batum uyardı: Turizm, faiz-kur algısından bir an önce çıkmalı!

Son dönemde ardı arkası kesilmeyen rekor döviz artışlarının bilançolara bakıldığında turizm sektörünü etkilemediğini öne süren ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir