Anasayfa » Gündem » TÜRSAB başkanlık yarışında Firuz Bağlıkaya’dan tarihi zafer

TÜRSAB başkanlık yarışında Firuz Bağlıkaya’dan tarihi zafer

Haber: Hatice Ünal Bilen

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) başkanlık seçiminin galibi “Bize Değişim Gerek” Platformu Lideri Firuz Bağlıkaya oldu. 3.629 delegenin oy kullandığı seçim yarışında Firuz Bağlıkaya, Hasan Erdem ile birlikte girdiği ittifak listesi ile 2.200 oyun sahibi olurken, seçime beş gün kala Başaran Ulusoy’un aday gösterdiği Çetin Gürcün 1.057, Emin Çakmak ise 357 oy aldı.

Firuz Bağlıkaya: “Tarih yazdık, tarihi bir oy aldık”
Firuz Bağlıkaya, sandıkların açılmasının ardından yaptığı kürsü konuşmasında kendilerine destek veren herkese teşekkür ederek, “Bizler burada sadece bir dönemi kapatıp bir dönemi açmadık, biz bir çağı kapatıp yeni bir çağı açtık arkadaşlar. Tarih yazdık, tarihi bir oy aldık, TÜRSAB tarihinde bu kadar yüksek oy alan bir yönetim olmadı. Hep beraber yazdık bu tarihi. Bugün bir şey değiştirdik, yarından itibaren her şeyi değiştirmeye başlayacağız. Bu bir ayrılık değil tabii ki, birlik günü, birleşme, bütünleşme günü. El birliğiyle, yürek birliğiyle değişim günü.” dedi.

Emin Çakmak’a  seslendi, “Kongre bitti artık, tehditle eleştiri olmaz” dedi
Konuşmasında TÜRSAB Başkan adaylarından Emin Çakmak’ın söylemlerine de yanıt veren Bağlıkaya, “Bir konuyu sizin dikkatinize sunmak istiyorum, bakın burada yaklaşık 6-7arkadaşımız dilek ve temenni konuşması yaptılar, sadece bir tek arkadaşımızın konuşmasında salon birbirine girdi. Kongre bitti artık, yapacağınız bir eleştiriniz varsa bu işler böyle tehditle olmaz. Siz değil sadece, tüm seyahat acenteleri bizim sözlerimizi zaten takip edecek, bu sizin özel bir göreviniz değil. Siz bununla eğer ben müzmin bir adayım, 950 sene daha aday olacağım diyorsanız, olun sıkıntı yok.” dedi.

“Onursal başkanlık önergesi en yüksek oyu alana düşer”
Bir diğer konu olarak Çakmak’ın Onursal Başkanlık için öneri getirdiği Başaran Ulusoy ismine karşılık onursal başkanlık konusunun bu kürsünün malzemesi olmadığını kaydeden Bağlıkaya, “Bunları lütfen aradan gol atma vaziyetlerine getirmeyin. Onursal başkanlıkla ilgili bir önerge verilecekse öncelikle bu en yüksek oyu alana düşer, size düşmez. Biz kendi arkadaşlarımızı değil, birbirimizi değil sorunlarımızı çözeceğiz, öncelikle sorunlarımızı çözeceğiz.” diye konuştu.

TÜRSAB 23. Olağan Genel Kurulu sonrasında diğer adaylar ise kürsü konuşmalarında şu dilek ve temennilerde bulundu:

Hasan Erdem: “Sonuna kadar direndik, bugün de meyvesini aldık”
Çok umutlu bir gün yaşadıklarını ve sonucunda büyük bir başarı elde ettiklerini kaydeden Hasan Erdem, “TÜRSAB ve turizm sektörü için önemli bir gün. Bundan sonra TÜRSAB için en öncelikli kişiler sizler olacaksınız. Ben Sayın Firuz Bağlıkaya’ya çok teşekkür ediyorum. Gerçekten bu süreçte bizi yalnız bırakmadı, ittifakımıza sonuna kadar dirayetli durdu. Bir sürü entrikalar, biz sürü oyunlar yapıldı. Yine de hiçbirisine aldanmadı, sonuna kadar direndik, bugün de meyvesini aldık.” diye konuştu.

Emin Çakmak: “Kazanan TÜRSAB, kazanan demokrasi olmuştur”
Seçimi kim kazanırsa kazansın centilmence bir bayrak yarışı olduğunu ifade eden Emin Çakmak, “Sonuç itibari ile kazanan TÜRSAB olmuştur, kazanan demokrasi olmuştur. Burada demokratik bir yarış yapılmıştır ve en sonunda da kazanan muhalefet olmuştur. Sonuç itibari ile dünkü önergeleri muhalefetle beraber verdik. Dünkü önergelerin sonucu hepimizin sonucudur. Kesin olmayan sonuçlara göre Sayın Firuz Bağlıkaya başkan olarak seçilmiştir. Kendilerini cani gönülden tebrik ediyorum.” dedi.

“Şeffaf bir TÜRSAB temenni ediyoruz”
Bugünden sonra artık yapılacak çok işin olduğunu belirten Çakmak, yeni yönetimin taahhütlerinin takipçisi olacaklarını söyleyerek, “Bunların hayata geçirilmesi için takipçisi olacağız, destekçisi olacağız, sadece eleştiren tarafta olmayacağız ve yapılmadığı zaman hesabını sormaya devam edeceğiz. Benim temennim şu, şeffaf bir TÜRSAB istiyoruz. Üyesine hizmet eden, üyesine eşit mesafe dokunan, eşit mesafede hizmet edecek bir TÜRSAB istiyoruz. Bu arkadaşlarımızın yapacağına inanıyoruz, güveniyoruz.” diye konuştu.

Başaran Ulusoy’un Onursal Başkanlık önerisine salondan tepki yağdı
Emin Çakmak’ın Onursal Başkanlık ile ilgili söylemleri ise salondan büyük tepki aldı. “Bizim Sayın Başkan’a son vefa borcumuz olsun, Sayın Başkan 18 yıl bu sektöre hizmet etmiştir. İbra olmamış olabilir, hesabını soracağız, siz de soracaksınız, biz de soracağız. Benim şahsım adına bir muhalefet olarak Sayın Başkan’ı Onursal Başkan olarak kabul ediyorum.” şeklinde konuşan Çakmak’a salon büyük tepki gösterdi.

Çetin Gürcün: “Birliğim bana ne zaman ihtiyaç duysa hazır bulunacağım”
Seçime beş gün kala TÜRSAB eski Başkanı Başaran Ulusoy tarafından aday olarak gösterilen TÜRSAB eski Genel Sekreteri Çetin Gürcün ise şöyle konuştu: “Yaklaşık 30 yıldır TÜRSAB’ın içerisinde zaman zaman yönetimlerde zaman zaman dışında hep hizmetler vermeye çalıştım ve mesleğime olan sevgimi, mesleğime olan saygımın sonucuydu. Bu işin her zaman hizmet olduğunu bakarak hizmet etmeye çalıştım. İşin gerçeği bu. Burada yönetimde olan hiçbir arkadaşımız ne bir maaş alıyor ne bir geliri var, gönüllülük esasıyla yapılan bir hizmet. Dolayısıyla burada hizmet verenler hem bu meslek için son derece önemlidir. Bundan sonra bugünkü sonuçta sevgili Firuz kardeşimiz görevi götürecek. Ben kendisine çıktığı bu yolda büyük başarılar diliyorum. İçinde de olsam dışında da olsam bana birliğimin, mesleğimin bana ihtiyaç olduğu her yerde hazır bulunacağımı burada ifade etmek isterim.”

 

İnceleyin

Tadım bahane, eğitime hizmet şahane!

Haber: Hatice Ünal Bilen Dur durak bilmeyen gastronomi sektöründeki hareketlilik; fuarlar, festivaller, workshoplar, tadımlar şeklinde ...