Anasayfa » Genel » TÜRSAB, yeni dijital rotasıyla hem kayıt dışını bitirecek hem de ekonomiye 5 milyar TL ek gelir sağlayacak

TÜRSAB, yeni dijital rotasıyla hem kayıt dışını bitirecek hem de ekonomiye 5 milyar TL ek gelir sağlayacak

Haber: Hatice Ünal Bilen

Türkiye Seyahat Acentaları Birligi, seyahat endüstrisine yeni bir soluk katmayı hedeflediği TÜRSAB Rota Projesi’nin tanıtım toplantısını bugün Lütfi Kırdar Sergi Sarayı’nda gerçekleştirdi. TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya’nın yanı sıra yönetim kurulunun da yoğun katılımıyla düzenlenen toplantıda altı aylık bir çalışmanın sonunda 10 binin üzerinde acentaya tek tuşla hizmet verecek dijital platform için şu ana dek 750 bin TL harcandığı, bu tutarın 1 milyon TL’yi bulacağı aktarıldı.

Firuz Bağlıkaya: “İç turizmi canlandıracak önemli bir adım attık”

TÜRSAB Rota Projesi ile sektörün uzun yıllardır hayalini kurduğu dijital platformu hayata geçirmekten gurur duyduklarını ifade eden Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Firuz Bağlıkaya, projenin iç turizm dinamiklerini canlandıracak çok önemli bir adım olduğunu vurguladı.
Bağlıkaya konuşmasında şunları ifade etti: “Projemiz, TÜRSAB aile üyelerinin birbirleriyle olan bağlarını güçlendirirken, seyahat severlere kültür turizminden yat turizmine, sağlık turizminden doğa turizmine, gastronomi turizminden kış turizmine kadar ülkemizdeki tüm turizm türlerinde en iyi hizmeti sunmalarına da fırsat yaratıyor. Türkiye ekonomisinin öncü sektörlerinden biri olan turizm sektörünün temsilcileri olarak, ülkemize karşı büyük sorumluluklarımız var. Sektörümüzü güçlendirmek, yerel kalkınmayı ve ekonominin canlanmasını sağlamak da bu yolda boynumuzun borcudur.”

Selçuk Boynueğri: “Proje bedeli 1 milyon TL’yi bulacak”

TÜRSAB Başkan Yardımcısı Selçuk Boynueğri ise, altı aydır üzerinde çalıştıkları projenin Türkiye turizmine katkı sağlayacağını belirtti. Boynueğri, şu ana kadar 750 bin TL’ye mal olan ve toplamda 1 milyon TL’ye ulaşması beklenen projenin Türkiye ekonomisine 5 milyar TL ek gelir sağlayacağını ve kayıt dışını bitireceğni ifade etti.
Turizmde kayıt dışı ekonomiyi bitirmesi hedeflenen dijital hamle; asli görevi kaçak acenta faaliyetlerine karşı mücadele ederek haksız rekabeti önlemek ve turizm sektörü ile seyahat acentalığı mesleğine kâr amacı gütmeksizin katkı sağlamak olan TÜRSAB tarafından tasarlandı. Sürdürülebilir turizm ekseninde, bölge esnafını güçlendirerek yerel kalkınmanın ve ekonominin canlanmasına katkı sağlamak da TÜRSAB Rota projesinin en temel amaçlarından biri olarak belirlendi.

Öz sermayesi tamamen yerli ortaklardan oluşuyor

TÜRSAB güvencesi ve tamamen yerli ve milli ilkesiyle uygulamaya geçirilen TÜRSAB Rota Projesi, seyahat acentalarının kendi yörelerine özgün tur paketlerini yükleyebileceği ve B2B hizmet değişimi ve paylaşımı sağlayabileceği bir online platform olacak. Aynı zamanda seyahat severlere, uygun ve binlerce tur paketi seçenekleri sunulmasına aracılık edecek olan TÜRSAB Rota uygulamasıyla tüketiciye; şeffaf, adil, güvenli ve birçok yeni rotanın keşfedilebilmesi için olanak sağlanması hedefleniyor.
Öz sermayesi tamamen yerli iş ortakları ve paydaşlardan oluşan projeyi 10 binin üzerinde acenranin hizmetine sunduklarını anlatan Boynueğri, “Günlük hayatta birbiriyle bir araya gelmesi mümkün olmayan acentaları tek tuşla aynı platformda buluşturuyoruz. Projenin en önemli güvencesi, tüm seyahatlerin yanında bir TÜRSAB güvencesi olması” dedi.

Beş majör dilde küreselleşecek

Yazılımı beş majör dilde oluşturulan, ocak-şubat aylarında mobile taşınması planlanan platformun küreselleşme hedefinin de olduğunu aktaran Boynueğri, dijital platformu yerelin dışında yurt dışındaki acentalarına da kullanımına açacaklarını söyledi.

Tek tıkla binlerce acentanın ürününe ulaşma imkanı

Son iki yılda birçok önemli projeyi hayata geçiren TÜRSAB, paket turlardan oluşan adeta bir pazar yeri kuracak ve “TÜRSAB Rota” projesi ile üyelerine büyük imkanlar sağlayacak. TÜRSAB üyesi acentalar, tek tıkla Türkiye’nin her tarafından binlerce acentanın sağladığı tur paketi seçeneklerine ulaşabilecek. Tüm acentalara açık olan bu sisteme giren acentalar, zengin çeşitlilikteki tur paketi seçeneklerini bu platform üzerinden yerli müşterilerine sunabilecek.
Özellikle iç pazarda hareketlilik yaratmak ve üyelerine yeni iş alanları açmak için birçok çalışma yürüten TÜRSAB’ın geliştirdiği TÜRSAB Rota projesi, 23 Ekim 2019 itibariyle start aldı.

TÜRSAB Akademi tarafından acentalara eğitim verilecek

Acentaların karşılıklı üye ilişkilerini güçlendirecek olan uygulama, aynı zamanda ürün çeşitliliğinin de artmasına vesile olacak. TÜRSAB Rota sistemine kolay giriş sağlamak amacıyla Türkiye geneline yayılan 36 TÜRSAB Bölge Temsil Kurulu aracılığıyla TÜRSAB Akademi tarafından acentalara eğitim verilecek.

İnceleyin

Hüseyin Kurt’un acı kaybı

Uluslararası MICE Endüstrisi Derneği Başkanı Hüseyin Kurt’un kız kardeşi vefat etti. Uluslararası MICE Endüstrisi Derneği ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz