Anasayfa » Gündem » TUSAD-YONDER-Asat Der, tek çatı için ilk imzayı attı!

TUSAD-YONDER-Asat Der, tek çatı için ilk imzayı attı!

Haber: Hatice Ünal Bilen

Güçlerini birleştirerek tek güçle yola çıkma kararı alan TUSAD-YONDER-Asat Der, 100’e yakın acentasını bir araya getirdiği yemekli toplantıda, Ortadoğu Turizm Seyahat Acentaları Dernekleri İyi Niyet Sözleşmesi’ni imzaladı, Ortadoğu acentelerini tek çatı altında toplamak hedefiyle birlik ve beraberlik çağırısı yaptı.  

TUSAD-YONDER-Asat Der, 100’e yakın acentasını bir araya getirdiği yemekli toplantıda birlik ve beraberlik çağırısında bulunarak Ortadoğu Turizm Seyahat Acentaları Dernekleri İyi Niyet Sözleşmesi’ni imzaladı. Evvel Restoran sponsorluğunda 23 Şubat Cumartesi akşamı düzenlenen buluşmaya İstanbul Turizm ve Seyahat Acentaları ve İşadamları Derneği (TUSAD) Başkanı Hasan Bayram, Arap Seyahat Acentaları ve Turizm Geliştirme Derneği (Asat Der) Başkanı Ahmet Kırk ve YONDER (Yancakaya Derneği) Başkanı Metin Duyar’ı temsilen imza töreninde hazır bulunan YONDER Başkan Vekili Hasan Yazıcı hazır bulundu.

Hasan Bayram: “Turisti çok rahat taşıyamıyoruz”

Toplantının açılış konuşmasını yapan İstanbul Turizm ve Seyahat Acentaları ve İşadamları Derneği (TUSAD) Başkanı Hasan Bayram, seyahat acentaları olarak turizmde yaşadıkları sorunlara değinerek, “Sektöre değer katıyoruz ama turisti çok rahat taşıyamıyoruz. Turizm seyahat acentası belgeniz varsa havalimanından yolcuyu alamıyorsunuz. Ama arabanızın üzerinde bir hastane logosu varsa rahat alabiliyorsunuz. Aracınızın önünde D2 belgesi, TÜRSAB belgesi varsa her türlü çevirmeye, denetime tabi tutuluyor muyuz? Ama binek bir araçla turist taşırsanız hiç kimse size maalesef karışmıyor. Ülkemizde işi kuralınca yapmak, değer katmak çok zor. Bu zorluğu 10 yıldan fazladır yaşıyoruz” diye konuştu.

“Birlik olmadığımız için çile çekiyoruz”

Türkiye’ye nitelikli turisti Ortadoğu turizmi yapan acentaların getirmesine karşın çile çekmeye devam ettiklerini anlatan Bayram, “Bu ülkeye kaliteli turisti kim getiriyor? Ortadoğu turizmi işini yapanlar getiriyor. Sizlerin her birinizin ülkemize getirdiği kişi başı turizm geliri 2 bin dolar civarında. Ama gelin görün, biz çile çekiyoruz. Bunun birinci sebebi, birlik olamamamız. Birlik olmadığımız, sesimizi tam duyuramadığımız için de birçok kurum bizi dikkate almıyor” dedi.

“Her önüne gelen kendini sektörün lideri olarak tanıtıyor”

Hasan Bayram, çile çekmelerinin ikinci sebebi olarak her önüne gelenin kendini sektörün lideri olarak tanıtmasını gösterdi. “Bu da bizi yıpratıyor. Bir ülkede söz sahibi olmak istiyorsanız ya bir siyasi parti ya da bir dernek kuracaksınız” diyen Bayram, bu süreçte derneklerde birlikte hareket etmenin gerekliliğine işaret ederek, TUSAD, Asat Der ve YONDER olarak bir aradayız. Biz ezelden beridir de birlikte hareket ediyorduk. Bundan sonra da inşallah birlikte hareket edeceğiz.” diye konuştu.

“Sesimizi duyurmanın tam zamanı!”

Ortadoğu seyahat acentalarını tek çatı altında toplamak için ilk adımı attıklarını, önümüzdeki süreçte yapılacak yerel ve STK’ları birleştiren seçimlerin birlik olmak ve seslerini duyurmak için iyi bir fırsat olduğunu ifade eden Bayram, acentalara birlikte hareket etme çağırısı yaparak “Bu seçimlere iyi hazırlanmalıyız. Hem de bu seçimlerde birlikte sesimizi gür bir şekilde duyurmalıyız. Ses bir kişiden, bir dernekten çıkınca artık yeterli olmuyor. Bizim bir araya gelip birleşmemiz lazım. Sizlerden de bu konuda destek istiyoruz. Emek sarf ediyoruz, çile çekiyoruz. Sizler gece gündüz direksiyon sallıyorsunuz. Ama gel gelelim bir AVM çıkışından, havalimanından rahat yolcu alamıyorsunuz. Belgeleriniz görünmediği için binlerce aracımıza, arkadaşlarımıza ceza yağıyor” diye konuştu.

Ahmet Kırk: “Birlik olmazsak bürokrasiyi aşamayacağız”

Arap Seyahat Acentaları ve Turizm Geliştirme Derneği (Asat Der) Başkanı Ahmet Kırk, imza töreninde yaptığı kısa konuşmasında “Ne kadar bölünürsek, o kadar çabuk dağılacağız ve yıpranacağız. Aramızdaki fitnecileri gönderelim arkadaşlar. Ben bırakın dernek başkanı olmayı, bir acenteci olarak utanıyorum. Lütfen birlik olalım, birlik olmazsak bürokrasiyi aşamayacağız. Bu sıkıntıları çözemeyeceğiz. İlk hedefimiz birlik olmak” dedi.

Hasan Yazıcı: “Turizmde kaliteli ve güçlü bir birliğimiz var”

YONDER Başkanı Metin Duyar’ı temsilen imza töreninde hazır bulunan YONDER Başkan Vekili Hasan Yazıcı ise, “İnşallah bu birlik ve beraberlik adımımız ile tüm turizm camiası adına güzelliklere vesile olacak. Çünkü gerçekten turizmde kaliteli ve güçlü bir birliğimiz var ve bu üç derneğin birleşmesiyle de yolumuza devam edeceğiz” dedi.

Hasan Bayram: “Güçlerimizi birleştiriyoruz, tek güçle yola çıkıyoruz”

Konuşmaların ardından Ortadoğu Turizm Seyahat Acentaları Dernekleri İyi Niyet Sözleşmesi’nin altına imzalarını koyarken, TUSAD Başkanı Hasan Bayram, katılımcı acentalara sözleşmenin içeriğini şu cümlelerle duyurdu: “Ortadoğu Arap ülkelerinden incoming yapan seyahat acentalarının üye olduğu TUSAD, AsatDer ve YONDER dernekleri arasında birlik ve beraberlik için iş bu sözleşme Türkiye turizmine en üst kalitede değer katmak amacıyla imzalanmıştır. Hayırlı uğurlu olmasını diliyorum”.

İnceleyin

Türkiye’nin İlk Füzyon İçecek Mutfağı İstanbul’da

Tahin, salatalık, hindistancevizi, roka, çilek, mango… Değişik tatları kahveyle buluşturan Türkiye’nin ilk füzyon içecek mutfağı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz