Anasayfa » Etkinlik » Vali’den GTD’ye tam destek sözü! Bursa Gastronomi Konferansı geliyor!

Vali’den GTD’ye tam destek sözü! Bursa Gastronomi Konferansı geliyor!

Haber: Hatice Ünal Bilen Fotoğraflar: Sezen Ece Alkaç

Gastronomik Marka Kentler çalışması kapsamında Bursa’ya çıkarma yapan Gastronomi Turizmi Derneği, Valilik’ten maddi destek sözü alarak ayrıldı. GTD ilk adımda şehrin geleneksel tatlarını ulusal ve uluslararası boyuta taşıyacak nitelikli bir gastronomi konferansı düzenleyecek!

Türkiye’nin yerel değerlerini ön plana çıkartmak ve Türk mutfağını dünyaya tanıtmak hedefiyle yola çıkan Gastronomi Turizmi Derneği, “Gastronomik Marka Kentler” çalışması kapsamında inceleme gezilerinin ilkini 8 Ağustos Çarşamba günü Bursa’ya yaptı. GTD üyelerinin yanı sıra dernek paydaşları ve basın mensuplarının yoğun katılımıyla düzenlenen geziden Valilik’ten tam destek sözüyle ayrılan GTD, ilk adımda şehrin geleneksel tatlarını ulusal ve uluslararası boyuta taşıyacak nitelikli bir gastronomi konferansı düzenleyecek.

Gürkan Boztepe: “Bursa’yı gastronomik marka kent yapmak için geldik”

Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti olmasının yanı sıra gastronomik marka değeriyle de Bursa’ya öncelik verdiklerini ifade eden Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı Gürkan Boztepe, “Kentin üzerindeki eski tozu gastronomik anlamda kaldırmak, marka yapmak için geldik. Şehre destek vermek için var gücümüzle çalışacağız” diye konuştu.

İlk durak, Saitabat Köyü…

İnceleme gezisinin ilk durağında başarılı girişimci Sermin Çakalıoğlu’nun otantik turistik mekanı Saitabat Şelale Restaurant vardı. Zengin yöresel köy kahvaltısı ile ağırlanan GTD ekibi, ev kadınlarının hazırladığı muhteşem lezzetleri tattıktan sonra Tarihi Çarşılar Federasyonu Başkanı Muhsin Özyıldırım ev sahipliğinde Kozahan’da misafir edildi.

Muhsin Özyıldırım: “Gastronomiyi önceleyerek değil, ekleyerek turizm yapmak istiyoruz”

Karşılıklı fikir alışverişi şeklinde gelişen keyifli buluşmada Bursa turizmi ve gastronomisine dair samimi açıklamalarda bulunan Tarihi Çarşı ve Hanlar Birliği Başkanı Muhsin Özyıldırım, Bursa’da gastronomiyi önceleyerek değil, ekleyerek turizm yapmaya çalıştıklarını dile getirerek, “Burası bir Hatay ya da Antep değil. Gastronomi konusunda çok ünlü değiliz, haddimizi biliyoruz. Burada Osmanlı kenti imajımızı öne çıkarıyoruz. Gastronomiyi önceleyerek değil, ekleyerek turizm yapmak istiyoruz” diye konuştu.

İskender kebabın hasını Bursa’nın “en eskisi”nde tattılar  

Kozahan ziyaretinin ardından öğle yemeği için kısa bir lezzet molası veren GTD davetlileri, Bursa iliyle simgeleşmiş en eski kebap adresinde, İskender İskenderoğlu ev sahipliğinde (Cevat İskenderoğlu) öğle yemeği yediler.

 Bursa Valisi maddi destek sözü verdi

GTD’nin Bursa’ya düzenlediği inceleme gezisi günün ilerleyen saatlerinde Valilik ziyareti ile devam etti. GTD heyetini makamında samimi bir karşılamayla ağırlayan Vali İzzettin Küçük, şehrin gastronomik gelişimine hizmet verecek her türlü girişime maddi destek sözü vererek şöyle konuştu: “Burası bir imparatorluk başkenti ve yemeğin de başkenti olması lazım. Bursa deyince ilk akla İskender kebap, Kemalpaşa tatlısı, kestane şekeri gelir ama bizim bunların çok daha ötesinde bir zenginliğimiz var. Sadece küllerin altında kalmışlar, o külleri temizlememiz lazım.” Bu anlamda Zennup ve Hayat Lokantası gibi özel teşebbüslü işletmelerin gastronomi turizmine önemli katkılar sağladıklarının altını çizen Küçük, geleneksel tatları gün yüzüne çıkaran bu türlü mekanların sayıca da artması gerektiğine vurgu yaptı.

“Her aşamasında varım, belediyemiz de muhakkak olur”

Tarih, kayak, doğa ve kaplıca turizmiyle öne çıkan Bursa’da gastronomi turizminin de halkanın özel bir parçası olabileceğini kaydeden Küçük, “Ama şu anda değil. Birkaç mekanla sınırlıyız. Bu hususta çok ciddi çalışmamız lazım. Valilik olarak her aşamasında ben varım. Belediyemiz de muhakkak olur. Bana müracaatta bulunun, maddi destek vermeye hazırım” dedi.

Hasan Eker: “Bursa’yı Kozahan’la markalaştırmaya karar verdik”

Burkon Turizm & Kongre Genel Müdürü Hasan Eker ve Vali Yardımcısı Fatih Kadiroğlu ev sahipliğinde Bursa Turizm Platformu resmi toplantısına konuk olarak katılan GTD üyeleri Çalıştay öncesi karşılıklı fikir alışverişinde bulunma fırsatı buldular. Gastronomi Turizmi Derneği ile her türlü iş birliğine hazır olduklarını söyleyerek konuşmasına başlayan Hasan Eker, Bursa Turizm Platformu olarak şehrin gastronomik değerlerini öne çıkararak markalaşmayı amaçladıklarını ifade etti. Bu hedef doğrultusunda platform olarak Bursa’yı Kozahan ile markalaştırma kararı aldıkları bilgisini paylaşan Eker, “Şehrimizi herkes farklı tanıtıyor. Kimi kestane şekerini kimi kebabı ön plana çıkartıyor. Biz artık Bursa’yı sadece Kozahan’la markalaştırmaya karar verdik. Arap turist pazarına da sadece Uludağ kullanılması kararlaştırıldı. Uzun vadeli bir yola çıktık, içini doldurarak yüksek gelirli turist seviyesine ulaşmayı hedefliyoruz.” diye konuşu.

Bursa’ya gastronomik AVM’deki akşam yemeği ile veda

İnceleme gezisine Merinos Kültür Merkezi ve Tekstil-Bıçak müzeleri ziyaretiyle devam eden GTD heyeti, akşam yemeği için GTD üyesi ilk gastronomik AVM olan Eker Meydan AAVM içinde Ece Eker ile ve GTD üyesi Beykapı Kebap restoranında et lezzetlerini tadımlama imkanı buldular. Özellikle Mehmet Beykapı’nın kendi elleri ile hazırladığı muhteşem lezzetler GTD üyelerinin kalbini kazandı. GTD Başkanı Bursa Temsilcisi ve YK üyesi Ramazan Başan’a bu nitelikli organizasyon için teşekkür etti.

 

 

 

 

 

 

İnceleyin

Türkiye, çok şekerli içiyor!

2018 yılı verilerine göre küresel yıllık meşrubat tüketimi kişi başına ortalama 91,1 litre olarak görülürken, ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz