Anasayfa » Sektör » Yerelden globale uzanan dev marka: AHK Construction

Yerelden globale uzanan dev marka: AHK Construction

Antalya merkezli bir proje üretim ofisi bugün yurt içi yatırımları gibi yabancı zincir markaların da en gösterişli projelerinde övgüyle adından söz ettiriyor!

Akdeniz’in milyon dolarlık dev yatırımlarında da onun imzası var, Burj Khalifa’nın hatta AbuDhabi’nin en büyük üniversitesi Zayed Univercity’de de… AHK Construction, bugün Türkiye ve dünya turizminin en trend yatırımlarına anahtar teslim proje gerçekleştiriyor.

Bünyesinde barındırdığı her biri marka değerine sahip iş ortaklarıyla turizme anahtar teslim projeler üreten, otel mobilyaları sektörünün aranılan markalarından

AHK Construction’ı ve yeni dönem projelerini Yönetim Kurulu Başkanı/ İçmimar Haldun Kilit ile konuştuk. AHK Construction bugün sadece yurt içi projelerinde değil, yabancı zincir markaların dev yatırımlarında da söz sahibi bir firma. Bu gelişim ve büyüme sürecinden bize biraz bahseder misiniz?

AHK, 1996 yılında içmimari proje ve uygulama yapan bir proje ofisi olarak kuruldu. Antalya merkezli olmamız ve şehrin son 20 yılda turizm alanındaki yatırımlarla hızla gelişmesi bizi sektör olarak ağırlıklı turizme yönlendirdi. AHK olarak şu an yüzde 80 turizme yönelik çalışıyoruz ve altyapımızı bu doğrultuda geliştiriyoruz. Firmamız yatırımların proje aşamasından başlayıp,kaba ve ince inşaatı dahil açılış aşamasına kadar birçok alanda servis veriyor.

AHK’yı Antalya’dan dünyaya taşıyan, turizm sektöründe aranılan markalardan biri yapan e ayırt edici özellikleri sizce neler?

Firmamızı üretim odaklı geliştirmemiz, sadece kendi projelerimiz ile değil, aynı zamanda 10’larca projeye ürün tedariği ve üretim sağlamamız da firmamızı uluslararası boyuta taşıdı. Bununla birlikte Ortadoğu’nun başkenti Dubai’de yaklaşık yedi yıldır gerçekleştirdiğimiz önemli projelerin de firmamıza sektörel bazda önemli bir değer kattığını düşünüyorum. Dünyanın sayılı projelerinden biri olan Palmiye Adası’ndaki toplam 12 otel yatırımından 5’ine firmamız imzasını koymuştur. Yine dünyanın en yüksek binası olarak anılan Burj Khalifa’da residence’lar AHK Construction tarafından gerçekleştirilmiştir. AbuDhabi’nin en büyük üniversitesi olan Zayed Univercity’nin birçok uygulamaları tarafımızdan yapılmıştır. Bu noktada başarımızın en büyük dayanaklarından bir tanesinin üretimde “inhouse” kalitesine hakim oluşumuzun etkisinin büyük olduğunu söylemek isterim.

Firmanızı güçlü kılan en önemli özelliklerinden bir tanesinin de her biri marka değerine sahip grup şirketleri olsa gerek. Firmanız bu anlamda ne tür bir yapılanma ve büyüme stratejisine sahip?

Bahsettiğiniz gibi AHK Construction olarak, sırasıyla A+Partners mimari ve iç mimari proje, AHK Construction kaba ve ince inşaat, AHK Construction Abudabhi, Dubai ve Bakü’de bulunan FITOUT ve FF&E şirketimiz, AHK Design Hotels, GW Globalwarehouse, Derin Design, W Lighting ve Ondesign (hareketli iç mekan, bahçe mobilyaları, aydınlatma, duvar kağıdı ve kumaş) çatı bünyesindeki şirketlerimizle sektöre hizmet sağlıyoruz. 2014 yılı itibariyle AHK grup firmaları içerisinde anahtar teslimi projeler yapan AHK Construction şirketinde ciddi yapılanmalara gidiliyor. AHK Construction ile AbuDhabi, Dubai ve Azerbeycan’da gerçekleştirdiğimiz FİTOUT (anahtar teslimi ince işler) işlerini Türkiye’de de AHK Construction adı ile yürütmekteydik. Şu an AHK Construction’ı bünyesinde icra kurulu oluşturarak yeni bir yapılanma ile kaba inşaat dahil anahtar teslimi turizm ve kurumsal yaptırımlar yapan bir şirket haline getirdik.Şu an devam eden yedi adet anahtar teslimi proje ile birlikte ve önümüzdeki üç aylık süre içinde iki yeni projeye kaba inşaat dahil başlayacağız. Önümüzdeki dönemde taahhüt işinde büyümek de hedeflerimiz arasında geliyor. Süre içerisinde mutlaka, yurt içi ve yurt dışı taahhüt boyutlarına göre çeşitli ortaklıklarımız olacak. Amacımız şu an oluşan mevcut markalarımız ile ilerleyip; know-how, arge, üretim, tedarik ve organizasyonu aynı çatı altında toplayarak ilk el olarak servis vermeye devam etmek istiyoruz.

Günümüz teknolojileri ve trendlerini projelerinize ne şekilde uyarlıyorsunuz? Söz konusu turizm yatırımlarında bunu sağlamanın metodu sizce ne olmalıdır?

Teknolojinin bu denli hızlı ilerlediği günümüz dünyasında güncel trendleri çok yakından takip etmek mümkün. Tabii ki her yeni tasarım, yeni trend oluşan mekanlar içerisinde etkisini gösteriyor. Bu sebepledir ki, üretkenlik, yenilikçilik ve dinamizm yaşadığımız dünyada ortamları daima canlı tutacaktır. Turizm de ancak farklılıklarıyla gelişir ve ayakta kalır. Bugün baktığımızda her yatırım farklı bir ürün arayışında. Gerek hizmet gerekse hizmetlerin sunulduğu mekanların sürekli üzerine bir şeyler katılmalı ki ilk tercih edilenlerden olsun. Farklılık ve yeni trendleri izlemek sadece turizm için değil, her yatırımın olmazsa olmazlarından bence.

Yapı sistemleri ve malzeme kullanımına ilişkin tercihlerinizi de öğrenebilir miyiz?

Üretimde Ar-Ge önemli bir konu. Bugün kendi yaptığımız tasarımlar dışında uluslararası bir çok tasarımcının uygulamalarını ve imalatlarını gerçekleştiriyoruz. Bu da bize hem farklı ürünler tanıma hem de farklı teknolojiler kullanma konusunda eğitiyor. Bugün gerek Türkiye gerek yurt dışından hazır gelen projelerde bütçe ve alternatif malzeme kullanımı konusunda beklentilerimiz doğabiliyor. Konuyla ilgili bünyemizdeki malzeme departmanı derhal alternatif ürünler buluyor ve sunumlarımızı o doğrultuda gerçekleştiriyoruz. Sektörel anlamadaki tercihimiz olan otel yatırımları, birçok mekanı bünyesinde barındırdığından malzeme olarak binlerce ürünü bir arada topluyor. Bu da bizim ne ürünler kullandığımızdan çok projenin gerektirdiği ürün konusunda tercihleri ortaya koyuyor.

Türkiye’deki şehir ve resort otellerini tasarım, dekorasyon ve içmimari algıları yönüyle nasıl değerlendiriyorsunuz? AHK bu anlamda sektöre neler katıyor?

Şehir ve resort otelleri sektörel anlamda birbirinden ayrı konseptlerdir. eŞhir otelleri daha çok bussiness, resortlar ise tatil endekslidir. Müşteri beklentilerinin de farklı olduğu her iki konsept sadece işletme bazında değil, tüm dekorasyon ve malzemeleri ile de keskin çizgilerle ayrılmıştır. Oda içerisinde geçirilen zamandan tutun işletme olarak beklentilere kadar farklı olan bu iki farklı segment konusunda AHK olarak Design Hotel konseptlerini oluşturduk. Bu konseptler tamamen paket odalardan oluşuyor. Her biri tasarımcı imzası taşıyan aynı zamanda City ve Resort otelin gerek konsept gerek malzeme seçimleriyle tercih yönünde alternatifler sunan bir çalışmadır.

Peki otel mobilyaları sektöründeki durum nedir? Sektöre dair gözlemleriniz, tespit ya da önerileriniz olacak mı?

Otel mobilya sektöründe her sektörde olduğu gibi inanılmaz bir rekabet var. Konuya oda mobilyaları açısından bakacak olursak, dışarıdan baktığımızda seri imalatlar olmadıklarını kolayca anlayabiliriz. Özellikle farklı tipte odalar tamamen işi “custom made” hale sokuyor. Üretim detayını bilmeden, planlama eksiklikleriyle hareket eden firmalar bu tip projeleri bütünüyle seri üretim olarak algılayarak piyasada inanılmaz bir haksız rekabet ortamı oluşturabiliyorlar. Bu konuda sektördeki rekabetin haksız ve bilinçsizce, karsız bir rekabet haline dönüşüp sektörün gelişmesinin ciddi anlamda baltalandığına tanık oluyoruz. Özellikle otel yatırımlarının hızla artması, yatırımcılar için inanılmaz bir satın alma gücü oluşturuyor. Burada önemli olan, kaliteli malzeme ile daha uzun yıllar servis verebilecek tesisler oluşturmak. Bu da sonuç olarak, her ucuz ürünün kaliteli olmadığı gerçeğini ortaya koymadığı gibi yurt dışında olduğu gibi sektörel manada kabul gören birtakım teknik özellikteki malzemelerin mutlaka kullanılması gerektiğine işaret eder.

Yakın bir zamanda Derin Design ile bir ortaklık anlaşması yaparak, ‘’AHK Design Hotel Collection’’ ını sektöre tanıtınız. Hem sektör hem de firmanız açısından önemli bir girişim olarak gördüğümüz bu özel koleksiyonunuzdan da kısaca bahseder misiniz?

Derin Design sizlerin de bildiği gibi 44 yıllık bir firma. Konuyla ilgili olarak yaklaşık 3 yıldır AHK Group olarak Derin firmasının yüzde 50’sine iştirakimiz söz konusu. Derin, bugün kurumsal birçok projede yer almakta. Marka, mevcut ortaklık yapısı içinde otel yatırımlarındaki etkinliğini daha da arttırırken, üretim adresi olarak Antalya’daki AHK Factory’i kullanmakta. Bahsettiğim bu üretim kapasitesi artişı ile şu an yurt içinde İstanbul dışında Ankara ve İzmir’de, yurt dışında ise Dubai, Bakü ve Londra’da satış noktaları oluşturmak için çalışmalarına hızla devam ediyor. AHK Design Hotel koleksiyonu ise, bambaşka bir oluşum. Şu an Aziz Sarıyer liderliğinde; Defne Koz, Derin Sariyer ve Ece OĞuz Yalım’ın da içinde olduğu, uluslararası platformda birçok ödülleri olan tasarımcılar ile yaklaşık 30 adet farklı tipte otel odaları tasarladık. www.ahkdesignhotel.com amacı tamamen paket otel odalarını proje süreci kısa olan yatırımcılara sunuyor. Her türlü detayı çözülmüş bu oda paketlerini hem yurt içi hem de yurt dışı birçok yatırımda kullanılması üzerinde çalışıyoruz. Yılda yaklaşık 40 yatırıma paket ürün satışı hedefi ile çıktığımız bu proje ayni zamanda bünyesinde zaman içerisinde genel mekan mobilya ve aksesuarlarını da bulunduracak.

Bir içmimar olarak, turizm içmimarlığının Türkiye’deki gelişimi hakkındaki görüşlerinizi de almak isterim. Gelecek 10 yılda Türkiye otelleri mimari ve ic mimari açıdan nasıl bir gelişim gösterecek?

Uluslararası hizmet sağlayan bir firma olarak, Türkiye’de yapılan otel yatırımlarının hızla geliştiğini, gerek mimari gerekse içmimari anlamda dünya ile yarışabilecek düzeye geldiğini rahatlıkla söyleyebilirim. Kendi markasını oluşturan zincirler dışında şu an birçok uluslararası zincir Türkiye’ye yatıırm yapmakta ve her yatırım birbiri içerisinde Türkiye’deki turizmin çıtasını yükseltmek adına inanılmaz bir yarış içine girmekte. AHK olarak yerli gruplardan Maxx Royal, Nirvana, Paloma, Cyrstal, Papillon,Letoonia; yabancı zincirlerden ise Sheraton, Hilton, Mandarin Oriental, Raffles, Hyatt ve Four Seasons gibi markalara FITOUT ve anahtar teslimi hizmet vermekteyiz. Bu yatırımlar arttıkça ve istikrarlı bir Türkiye oldukça turizm sektöründe rakiplerine gerek yatırım kalitesi gerekse mimari ve tasarımı ile ciddi farklar atacağı konusunda hiçbir şüphem yok.

İnceleyin

Akdeniz kruvaziyer sektörü 7-10 Mayıs’ta Kuşadası’nda

Akdeniz Çanağında 31 ülkeden 120 limanın üyesi olduğu Akdeniz Kruvaziyer Limanları Birliği MedCruise’un 54. Genel ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz