Anasayfa » Marka » Ahmet Gürkaynak: “Başarımız, 5 odalı küçük bir otel ile uluslararası zincirlere aynı anda ürün sunabilmek”

Ahmet Gürkaynak: “Başarımız, 5 odalı küçük bir otel ile uluslararası zincirlere aynı anda ürün sunabilmek”

Röportaj: Hatice Ünal Bilen

1977 yılından bu yana profesyonel mutfaklara set üstü malzeme imalatı yapan KAPP, ürün yelpazesini endüstriyel mutfakların her türlü ihtiyacına cevap veren çeşitliliğiyle geliştiriyor. Sadece Türkiye’de değil, dünya çapında da şeflerin tercih ettiği markalar arasında ilk sıralarda yer aldıklarını belirten KAPP Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Gürkaynak, üretici firmanın patentli teknolojileriyle mutfaklarda uzun yıllardır rakiplerinden ayrı bir yerde konumlandığını anımsattı.

KAPP’ın üretim faaliyetlerine ilişkin bilgiler veren Gürkaynak, “Ana üretim grubu olan paslanmaz çelik ve plastik türevlerinden üretilen set üstü ekipmanların dışında her yıl tüketicilerin talepleri doğrultusunda ürün grupları geliştirilmekte ve genişletilmektedir. Bu sayede şefler aradıkları tüm ürünleri KAPP çatısı altında bulabilirken ürün grupları da güncel tutulmaktadır. Bugün dünyada 70’in üzerinde ülkede, Türkiye’nin tüm şehirlerinde ve online kanallardan her ölçekte mutfağa hitap eden firmamız hazırlık, servis, açık büfe, restoran ve set üstü makineler gibi mutfakların olmazsa olmaz ürün gruplarında sektör profesyonellerine hizmet vermektedir.” diye konuştu.“Açık büfe ve sunum grubuna yeni yatırımlar yapıyoruz”

Tüm alışkanlıkların değiştiği bu dönemde açık büfe ve sunum grubu için yeni yatırımlar yaptıklarını kaydeden Gürkaynak şöyle devam etti: “Türkiye’nin ve dünyanın önemli şeflerinden her yıl gelişen trendler ve AR-Ge konusunda danışmanlık alıyoruz. Mutfakta birden fazla alan var tabii. Fakat masa üstü sunumları ve açık büfelerde trend ve moda neredeyse her yıl değişiyor. Bu akımları en güncel şekliyle takip ediyoruz ve ürünlerimizi de bu doğrultuda geliştiriyoruz. Tüm alışkanlıklarımızın değiştiği bu dönemde açık büfe ve sunum grubu için yeni yatırımlar yaptık. Daha işlevsel, hijyenik ve stilize açık büfeler için geliştirdiğimiz ürünler tüketiciler tarafından da beğeniyle karşılandı. KAPP markası olarak açık büfe ürün portföyümüzle 5 ve üstü yıldızlı otellerin açık büfelerinden butik ve küçük otellerin sunumlarına kadar çok geniş kapsamlı bir gruba hitap ediyoruz. Başarımız, 5 odalı küçük bir otel ile uluslararası zincirlere aynı anda ürün sunabilmek. Bunun yanı sıra hem ithal hem yerli sunum ekipmanlarıyla her açık büfenin birbirinden eşsiz olması için her yıl ürün gamımızı genişletiyoruz.”

Yurt içi pazar payı %35-%40 aralığında

Üretiminin %60’tan fazlasını ihraç eden KAPP, dünya mutfaklarında Türk markasını başarıyla  temsil eden sektörün öncü firmalarından biri. Üretim çeşitliliği gözönünde bulundurulduğunda KAPP’ın rekabet gücünün yurt dışı ve yurt içi pazarlarda oldukça yüksek olduğuna dikkat çeken Gürkaynak, markanın pazar payıyla ilgili olarak, “Yurt dışında bir çalışma yaptırmadı. Fakat yurt içinde yaptırdığımız araştırmalarda ürün grubumuza bağlı olarak pazarda %35-%40 aralığında paya sahip olduğumuzu söyleyebiliriz.” bilgisini verdi.“Hedeflerimizi revize etmedik”

Bu yılın ilk çeyrekten sonra hızlandığını, özellikle ikinci çeyrekte ciddi bir ivme kazandığını, bu ivmenin de devam etmekte olduğunun altını çizen Gürkaynak, KAPP’ın hedeflerinden şöyle bahsetti: “Hedeflerimiz, sene başında aldığımız kararlar doğrultusunda ilerliyor. Bu bağlamda yönetim ekibimiz doğru tahminlerde / hedeflerde bulunmuş diyebiliriz. Dolayısıyla herhangi bir revize yapmamıza gerek kalmadı. Yatırımlarımız 2020 yılı haziran ayından itibaren hem yeni ürünler hem de fiziksel büyüme olarak alınan kararlar doğrultusunda devam ediyor.”“Otellerin normalleşmesiyle sektör gelişimini sürdürecek”

Pandemi sonrası Türkiye’de ve dünyada endüstriyel mutfak sektörünün gelişimine değinerek sözlerini sürdüren Gürkaynak, “Tabii ki 12 aya varan bir durgunluk döneminden sonra sektörün hızlı bir başlangıç yapması bekleniyordu. Nitekim öyle de oldu. Ev dışında yeme ve konaklama sürecinin tüm dünyada normalleşme dönemine girmesine paralel olarak sektörümüzde ivme kazandı. Önümüzdeki aylarda otel yatırımlarının da tekrar normalleşmesiyle sektör gelişimini sürdürecektir.” diye konuştu.“Şeflerin ihtiyaçlarına cevap verdiğimiz için tercih sebebiyiz”

Pandeminin endüstriyel mutfak alanına potansiyel etkisi üzerine görüş bildiren Gürkaynak, salgının her sektörde olduğu gibi endüstriyel mutfak sektörünü de yeme-içme sektörüyle bağlantılı olarak direkt etkilediğini söyledi. “Fakat ilk etapta yaşanan bilinmezliklerin ve sıkıntıların ardından sektör bu duruma adapte oldu ve alternatifler üretmeye başladı.” diyen Gürkaynak şöyle konuştu: “Pandeminin etkilerini özellikle turizm ve gastronomi alanlarında en aza indirebilmek için firma olarak açık büfeler ve sunum gruplarında  yeni çözümler ve dizaynlar geliştirdik. Bu ürünler de hijyen öncelikli, hem kullanıcı hem doğa dostu özellikleriyle ön plana çıkıyor. KAPP markası olarak ürünlerimizi sadece fabrikamızda değil, bizzat profesyonel mutfaklarda yaşayan alanlarda test ederek piyasaya çıkarıyoruz. Hem şeflerimizin hem de restoranlardaki misafirlerin düşünceleri bizim ürün geliştirme aşamamızda çok önemli bir unsur. Bu nedenle her zaman şeflerin ihtiyaçları ve kullanım kolaylıkları düşünülerek üretilen ürünlerimiz tercih sebebi oluyor.”

“Sektörün gelişimini yeni yatırım ve ürünlerle destekliyoruz”

HOSTECH by TUSİD’e dair değerlendirmelerini de paylaşan Ahmet Gürkaynak, fuarın oldukça iyi geçtiğini belirtti. Uzun bir aradan sonra sektörün yeniden bir araya gelmesinin hem tüketiciler hem de üreticiler açısından büyük motivasyon sağladığına işaret eden Gürkaynak, şöyle devam etti: “Fuarda, set üstü ürünlerimizin yanında özellikle açık büfe ve sunum gruplarında yeni modellere ağırlık verdik. Son 2 yıllık süreçte dünya çapında yaşanan pandeminin özellikle turizm ve gastronomi alanlarındaki etkilerini en aza indirebilmek için firma olarak açık büfeler ve sunum gruplarında  yeni çözümler ve dizaynlar geliştirdik. Ülkemizde ve dünyada turizm sektörünü, otellerin ve restoranların gelişmesini, her zaman yeni yatırımlarla ve yaratıcı ürünler geliştirerek destekliyoruz.”

#kappmutfak #kapp #ahmetgürkaynak #endüstriyelmutfak #horeca #hostechbytusid #şef #setüstürünler

İnceleyin

Erpiliç ve Bolca Hindi ‘Sıfır Atık’ belgeli

Türkiye’nin en önemli piliç ve hindi eti üretim firmalarından Erpiliç ve Bolca Hindi; israfın önlenmesi, ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz