Ahmet Gürkaynak: “Hedeflerimize aynı hız ve kararlılıkla devam edeceğiz”

1977 yılından bu yana endüstriyel mutfaklara set üstü malzeme imalatı yapan KAPP, bugün 45 ülkeye ihracatı, yurt içinde 141 seçkin bayisi ile sektörün lider firmaları arasında geliyor. Ürün yelpazesini esnaf lokantasından 5 yıldızlı otellere kadar tüm mutfakların her türlü ekipman ihtiyacına cevap verebilecek ürün çeşitliliğiyle her geçen yıl arttıran firmanın  endüstriyel mutfak ekipmanları pazarındaki rekabet gücünü ve pandemi sonrası hedef ve  yatırım planlarını KAPP Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Gürkaynak ile konuştuk.

KAPP’ı tanıtarak; üretim kapasitesinden, ürün portföyünden kısaca bahseder misiniz? Otellere ve turistik işletmelere ne gibi çözümler sunuyorsunuz?

KAPP, 1977’den beri profesyonel mutfaklara hizmet veren, piyasanın ihtiyaçlarını takip ederek bu doğrultuda ürün gamını geliştiren sektörün öncü firmalarındandır. Sadece Türkiye’de değil, dünya çapında şeflerin tercih ettiği markalar arasında ilk sıralarda yer alan KAPP patentli teknolojileriyle mutfaklarda rakiplerinden ayrı bir yerde konumlandırılmaktadır. Ana üretim grubu olan paslanmaz çelik ve plastik türevlerinden üretilen set üstü ekipmanların dışında her yıl tüketicilerin talepleri doğrultusunda ürün grupları genişletilmektedir. Bu sayede şefler aradıkları tüm ürünleri KAPP çatısı altında bulabilirken ürün grupları da güncel tutulmaktadır. Bugün dünyada 70’in üzerinde ülkede ve Türkiye’nin tüm şehirlerinde her ölçekte mutfağa hitap eden KAPP, hazırlık, servis, açık büfe, restoran, set üstü makinalar gibi mutfakların olmazsa olmaz ürün gruplarında sektör profesyonellerine hizmet vermektedir. Üretiminin %60’tan fazlasını ihraç eden KAPP, dünya mutfaklarında Türk markasını başarıyla temsil etmektedir.2020 yılına nasıl girdiniz? Yıla ilişkin planlarınız, projeleriniz nelerdi? Yeni ürünler nelerdi? Küresel salgınla birlikte süreci ne şekilde yönettiniz?

2020 yılına ihracat ve Türkiye piyasası hedeflerimizi yükselterek girdik. Her yılın başında yaptığımız stratejik planlama doğrultusunda bu plana sadık kalarak ilerlememizi sürdük. Ancak bildiğiniz üzere bu yıl kimsenin öngöremediği planları değiştiren bir kriz yaşandı ve hala da yaşanmakta. Sadece Türkiye’yi değil global çapta her ülkeyi olumsuz etkiledi bu süreç. Fakat doğru planlama yaparak ve kriz yöntemiyle bu zamana kadar süreçleri çok iyi yönettik. Etkilenmedik diyemeyiz herkes gibi biz de etkilendik. Çünkü sektörümüzü her anlamda direk ilgilendiren bir süreçti.

İhracat yapıyor musunuz? Geçtiğimiz yılı hangi rakamlarla kapattınız? Yılın ilk üç ayı nasıl geçti, pandemi sonrası ne şekilde etkilendiniz? İhracatta önümüzdeki döneme ilişkin yol haritanız, pazar hedefleriniz nedir?

İhracat bizim ana satış kanalımızı oluşturuyor. Yıllardır Türk markasını dünya çapında  başarıyla ve gururla temsil ediyoruz. Geçen yıl ihracat ciromuzun %50’sini oluşturuyordu. 2020 yılına girerken ihracat için planımız toplam ciromuzun %60’ını ihracat olarak görmekti. Ancak COVID-19 sürecinden dolayı ihracat pazarları da etkilendi. Buna rağmen KAPP olarak biz pandemi süresince ihracat müşterilerimize hiç aksatmadan hizmet verdik. Önümüzdeki dönemde de yol haritamız 2020 başında çizdiğimizden farklı olmayacak. Hedeflerimize aynı hız ve kararlılıkla devam edeceğiz.Yurt içinde ağırlıklı hangi bölgelere ve konseptlere odaklanıyorsunuz? Bu süreçte satış pazarlamadaki ana kıstaslarınız neler olacak? Yeni normalin, şirketinizin üretim, tasarım, istihdam, satış ve fiyat politikalarına yansıması ne şekilde oldu? Satın alma eğilimleri, tüketici alışkanlıkları süreçten ne şekilde etkilendi? Oteller, restoranlardan ne tür talepler geliyor?

Pandemiyle beraber hayatımıza ‘yeni normal’ kavramı da girmiş oldu. Bu yeni normal durumu hepimiz için yeni bir kavram ama biz yeniliklere çabuk adapte olan bir toplumuz. Örneğin pandemi yasaklarıyla beraber herkes online satış kanallarına yöneldi ve şirketlerde hemen bu yönde hareket planı geliştirdiler. Biz de hem sosyal mesafeyi korumak ve riskleri minimuma indirmek için hem de tedariği devam ettirebilmek adına internet üzerinden satış kanalımız olan www.kapponline.com.tr ‘ yi herkesin duymasını sağladık. Sosyal medya ve diğer sosyal mecralar üzerinden müşterilerimize ulaştık. Müşterilerimizin yeni düzene alışabilmesi ve tedariklerini bu doğrultuda yapabilmesi için tüm yönlendirmeleri ve yardımları yapıyoruz. Bizim satış politikalarımız bu süreçte el ele yürümek üzerine kurulu, hem kendi şirketimiz hem iş ortaklarımız için. Pandemi başlangıcında ilerleyen günlerde müşterilerimizi madur etmemek adına ürün stoklarımızı yeterli seviyelere ulaştırdık. Satış ve fiyat politikalarımızda hiçbir değişiklik yapmadık pandemi öncesinde olduğu gibi her zaman iş ortaklarımıza en iyi hizmeti vermek için tüm gücümüzle çalışıyoruz.

Genel bir değerlendirmeyle, endüstriyel mutfak ekipmanları pazarındaki son durum nedir? KAPP olarak sektörde kendinizi ne şekilde konumlandırıyorsunuz? Pazardaki rekabet gücünüz nedir?

Sektörümüz pandemi sürecinden en çok etkilenen sektörlerin başında geliyor ne yazık ki. Hem gastronomi hem de turizm sektörünün ciddi anlamda etkilenmesi endüstriyel mutfak ekipmanları pazarını da oldukça yordu ve endişelendirdi. Tüm firmalar kendi önlemlerini aldı ve almaya da devam ediyor.  Bu durum hem Türkiye içinde hem de ihracat piyasasında aynı şekilde. Biz sektörün lider markalarından biriyiz hem yurt içinde hem yurt dışında marka bilinirliğimiz ve kalite algımız üst düzeyde. Bu algıyı kaybetmemek için bu süreçte de elimizden gelenin fazlasını yaptık. Sektörün minimum hasarla bu süreci atlatması kendi payımıza düşeni üstlendik.Pandemiyle birlikte dijitalleşme, teknoloji farkındalığı daha da arttı. KAPP olarak bu alana yönelik yatırımlarınız oldu mu? Ar-Ge ve teknolojiye ne oranda yatırım yapıyorsunuz?

Sektörde her zaman ilkleri başaran bu yolda yürüyen KAPP dijitalleşme konusunda da öncülerden oldu. Alt yapısı ve teknik desteğiyle müşterilerimizin her türlü ihtiyacına cevap veren www.kapponline.com.tr‘nin yanı sıra sosyal medya ve diğer dijital mecralarda da varlığımız günden güne artmakta. Teknoloji yatırımları şirketimizin ana yatırım kalemini oluşturmakta. İlk günden beri teknolojiye ve sisteme yatırım yaparak bugünkü vizyonumuza gelmeyi başardık. Her zaman da yeniliklerin peşinde olmaya devam edeceğiz.

#kapp #kappmutfak #ahmetgürkaynakröportaj #kappmutfakröportaj #endüstriyelmutfak #horeca #evdışıtüketim #mutfak #şef #hotel #restaurant

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir